* Handbalistele campioanei Romaniei, CSM Bucuresti, si-au asigurat, practic, calificarea in grupele principale ale Ligii campionilor, invingand, dupa un joc convingator, cu 34-28 (17-10), vicecampioana Ungariei, Ferencvaros, chiar la Budapesta.

In asamblu, a fost meciul cel mai bun al bucurestencelor, majoritatea de adoptie, din aceasta grupa D preliminara, a treia victorie, la o diferenta chiar mai mare decat cea din prima mansa intre cele 2 formatii, cand au castigat cu 36-31, preluand conducerea in clasamentul provizoriu.

Pe de alta parte, nu pot sa nu constat ca s-a jucat tot fara zvac, pentru ca, iata, repriza a doua a fost castigata de gazde, cu 18-17, si numai nauceala din ultimele 10 minute ale primei reprize aunei echipe unguresti fara vedete si fara absolut nicio personalitate au facut ca succesul sa fie al CSM.

Bifarea calificarii, adica o victorie, perfect posibila, ba chiar previzibila, se poate produce duminica viitoare, la Bucuresti, cand CSM joaca, de la ora 17,15, cu formatia germana Bietingheim.

* Viitoarele adversare ale Romaniei in primul tur al Grupei Mondiale a Fed Cup (in februarie 2019, la Ostrava, patria tenisului ceh, unde s-a nascut si Ivan Lendl), Cehia, a castigat pentru a 6-a oara trofeul care desemneaza “campioana mondiala” pe echipe la feminin, avand 3-0 in finala de la Praga cu SUA.

Punctul decisiv al acestui meci destul de ciudat, veti vedea de ce spun asta, a fost reusit duminica de Katerina Siniakova, care a dispus cu 7-5, 5-7, 7-5 de Sophia Kenin, al doilea punct din acest meci reusid de Siniakova, dupa ce sambata o invinsese si pe Alison Riske, cu 6-3, 7-6 (2).

Celalalt punct al Cehiei a fost realizat, tot in prima zi, evident, de Barbora Strycova: 6-7 (5), 6-1, 6-4 cu Sofia Kenin.

Citind combatantele din imensa sala pragheza O2 v-ati dat seama de ce am numit ciudata aceasta finala: practic, s-a jucat cu garniturile secunde, de la gazde lipsind Karolina Pliskova (care a acuzat o accidentare) si Petra Kvitova (racita), in timp ce la americance nu au fost selectionate Sloane Stephens (6 WTA) si Madison Keys (16 WTA), dar nici, pentru o eventuala partida decisiva la dublu, Serena şi Venus Williams.

In fine, Cehia a mai castigat Fed Cup in 2011, 2012, 2014, 2015 si 2016, anul trecut trofeul revenind SUA, care l-au cucerit de 18 ori – record.