Anii pierduti cu experimente “antrenor strain” lasa urme, si, desi revenirea la stilul clasic o data cu aducerea lui Cosmin Contra la nationala mare de fotbal a dus la un bilant fara infrangere, ba s-a incheiat cu o victorie, marti seara, 1-0 in deplasare cu Muntenegru, urmele greselilor din trecut nu s-au putut sterge.

Adica, am ramas in a 3-a grupa valorica a fotbalului continental, iar la tragerea la sorti a grupelor pentru preliminariile Euro-2020 vom fi tot in urna a 4-a, desi am incheiat grupa a 4-a a seriei 3 a Ligii Natiunilor pe locul secund, dupa Serbia, care incheie ca lidera, promovand o treapta mai sus in ce priveste liga valorica, dar si urna din care va fi extrasa in drumul spre turneul final.

Nu voi sta sa mestec aceleasi vorbe cu regulamentul idiot al acestei competitii, Liga Natiunilor, regulament pentru intelegerea caruia, cum scria cu umor Times New Roman, unul a luat Premiul Nobel pentru matematica, pentru noi cert este doar ca meciurile disputate aici ne-au adus ceva sperante, prin faptul ca jucatorii au reusit sa treaca peste esecurile trecute.

Incheind, cum spuneam, marti seara, la Podgorica (era sa scriu Pristina, iata cum intra prostiile in capul omului fara sa vrea…) cu o victorie in fata selectionatei Muntenegrului, prin golul, norocos, sa fim drepti, inscris de Tucudean, in minutul 44, la o greseala grava a portarului Petkovic, caruia i-a scapat mingea in poarta, de parca voia sa prinda un sapun sub dus.

Pentru ca dus continuu a fost in timpul meciului, a plouat cu spume, dar gazonul, ca sa vezi ca se poate, a ramas foarte bun.

Sa mentionez ca in poarta noastra Tatarusanu a aparat un penalty tras de Marko Jankovic. Astfel, bilantul Romaniei in 2018 a fost de 7 victorii si 3 egalitati, iar acum am inregistrat primul succes in fata Muntenegrului in cele 4 meciuri oficiale directe disputate.

Cum spuneam, la Belgrad, in cadrul aceleiasi grupe, Serbia a invins cu 4-1 Lituania, calificandu-se pentru un baraj care o va duce un pic mai sus, dar nu la turneul final, cum se tot spune.

In urma ultimelor meciuri disputate marti, in celelalte serii si grupe (te incurci in ele, asa ca voi reproduce doar rezultatele si clasamentele pur si simplu), Olanda, Elvetia, Portugalia si Anglia vor juca in turneul final al Ligii campionilor, in Seria B (a doua valorica) au promovat Ucraina, Suedia, Bosnia si Danemarca, ca si Scotia, Finlanda, Norvegia si Serbia, in Seria C au retrogradat Slovacia, Turcia, Irlanda si Irlanda de Nord, iar in Seria D, cea din urma, vor juca data viitoare (sper sa nu mai fie, sa se renunte la experiment, vom vedea) Albania, Estonia, Slovenia si Lituania.

Iata rezultatele de marţi şi clasamentele tuturor grupelor.
Seria A
Grupa 1
Clasament
1 Olanda 4 2 1 1 8-4 7
2 Franţa 4 2 1 1 4-4 7
3 Germania 4 0 2 2 3-7 2

Grupa 2
Clasament
1 Elveţia 4 3 0 1 14-5 9
2 Belgia 4 3 0 1 9-6 9
3 Islanda 4 0 0 4 1-13 0

Grupa 3
Portugalia – Polonia 1-1
Au marcat: Andre Silva 34, respectiv Arkadiusz Milik 66 – penalty.
Cartonaş roşu: Danilo Pereira (Portugalia, 63).

Clasament
1 Portugalia 4 2 2 0 5-3 8
2 Italia 4 1 2 1 2-2 5
3 Polonia 4 0 2 2 4-6 2

Grupa 4
Clasament
1 Anglia 4 2 1 1 6-5 7
2 Spania 4 2 0 2 12-7 6
3 Croaţia 4 1 1 2 4-10 4

Seria B
Grupa 1
Clasament
1 Ucraina 4 3 0 1 5-5 9
2 Cehia 4 2 0 2 4-4 6
3 Slovacia 4 1 0 3 5-5 3

Grupa 2
Suedia – Rusia 2-0
Au marcat: Victor Nilsson Lindeloef 41, Marcus Berg 72.

Clasament
1 Suedia 4 2 1 1 5-3 7
2 Rusia 4 2 1 1 4-3 7
3 Turcia 4 1 0 3 4-7 3

Grupa 3
Clasament
1 Bosnia 4 3 1 0 5-1 10
2 Austria 4 2 1 1 3-2 7
3 Irlanda de Nord 4 0 0 4 2-7 0

Grupa 4
Clasament
1 Danemarca 4 2 2 0 4-1 8
2 Ţara Galilor 4 2 0 2 6-5 6
3 Irlanda 4 0 2 2 1-5 2

Seria C
Grupa 1
Scoţia – Israel 3-2
Au marcat: James Forrest 34, 43, 64, respectiv Beram Kayal 9, Eran Zahavi 75.

Clasament
1 Scoţia 4 3 0 1 10-4 9
2 Israel 4 2 0 2 6-5 6
3 Albania 4 1 0 3 1-8 3

Grupa 2
Clasament
1 Finlanda 6 4 0 2 5-3 12
2 Ungaria 6 3 1 2 9-6 10
3 Grecia 6 3 0 3 4-5 9
4 Estonia 6 1 1 4 4-8 4

Grupa 3
Clasament
1 Norvegia 6 4 1 1 7-2 13
2 Bulgaria 6 3 2 1 7-5 11
3 Cipru 6 1 2 3 5-9 5
4 Slovenia 6 0 3 3 5-8 3

Grupa 4
Serbia – Lituania 4-1
Au marcat: Arturas Zulpa (autogol) 51, Aleksandar Mitrovic 58, Aleksandar Prijovic 71, Adem Ljajic 74, respectiv Deimantas Petravicius 64.

Muntenegru – România 0-1 (0-1)
A marcat: George Ţucudean (44).
Marko Jankovic a ratat un penalty în min. 72 (a apărat Ciprian Tătăruşanu).

Clasament
1 Serbia 6 4 2 0 11-4 14
2 România 6 3 3 0 8-3 12
3 Muntenegru 6 2 1 3 7-6 7
4 Lituania 6 0 0 6 3-16 0

Seria D
Grupa 1
Clasament
1 Georgia 6 5 1 0 12-2 16
2 Kazahstan 6 1 3 2 8-7 6
3 Letonia 6 0 4 2 2-6 4
4 Andorra 6 0 4 2 2-9 4

Grupa 2
Clasament
1 Belarus 6 4 2 0 10-0 14
2 Luxemburg 6 3 1 2 11-4 10
3 R. Moldova 6 2 3 1 4-5 9
4 San Marino 6 0 0 6 0-16 0

Grupa 3
Kosovo – Azerbaidjan 4-0
Au marcat: Arber Zeneli 2, 50, 76, Amir Rrahmani 61.

Malta – Feroe 1-1
Au marcat: Juan Carlos Corbalan 4, respectiv Rene Joensen 3.

Clasament
1 Kosovo 6 4 2 0 15-2 14
2 Azerbaidjan 6 2 3 1 7-6 9
3 Feroe 6 1 2 3 5-10 5
4 Malta 6 0 3 3 5-14 3

Grupa 4
Clasament
1 Macedonia 6 5 0 1 14-5 15
2 Armenia 6 3 1 2 14-8 10
3 Gibraltar 6 2 0 4 5-15 6
4 Liechtenstein 6 1 1 4 7-12 4

* PROGRAMUL TV, joi, 22.11.2018:
17,30 Handbal M, TVR HD – Turda-Calarasi
19:00 Volei F, Digi 2 Chemik Police – CSM București
19:00 Curling, Eurosport Campionatul European
19:15 Baschet M, Digi 4 Darussafaka Istanbul – Anadolu Istanbul
19:30 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Telekom 1 Petrolul – UTA Arad
21:00 Baschet M, Digi 4 Maccabi Tel Aviv – Fenerbahce Istanbul