Ca mai in fiecare an, competitia de obiectiv pentru sportul nostru in decembrie apartine handbalului feminin, chiar din aceasta seara debutand CE din Franta, cu un meci in care selectionata tarii gazda va juca impotriva campioanei olimpice, Rusia, de la ora 22,00, pe TVR HD.

Cele 16 echipe nationale au fost repartizate in 4 grupe, din care se califica primele 3 in grupe semifinale (sau principale, cum li se spune oficial), pe sistemul A/B si C/D, iar pana la a va da programul meciurilor din grupa Romaniei, iata cum au fost repartizate toate reprezentativele:

Grupa A, cu meciuri la Nantes: Danemarca, Suedia, Serbia, Polonia;
Grupa B, cu meciuri la Nancy: Franţa, Muntenegru, Rusia, Slovenia;
Grupa C, cu meciuri la Montbeliard: Ungaria, Spania, Croaţia, Olanda;
Grupa D, cu meciuri la Brest: Norvegia, Romania, Cehia, Germania.

Romancele vor debuta in fata Cehiei chiar de Ziua Nationala, pe 1 Decembrie, de la ora 19,00, dupa care vor juca impotriva Germaniei, 3 decembrie, ora 19,00, si cu Norvegia, pe 5 decembrie, in vedeta, de la ora 22,00.

La aceasta a 13-a prezenta a Romaniei la Europene (cea mai buna performanta, in 2010, un bronz), obiectivul declarat este foarte “primitor”, un loc intre 1 si 6, oficialii marsand pe aceeasi poveste: “Pregatim o reprezentativa puternica pentru JO de la Tokio, din 2020”. Ma rog, asa sa fie, dar ar merge chiar sa ne ducem mereu sa castigam, asemenea tinte mult prea miscatoare nefiind defel bune pentru o mobilizare ca lumea…

Iata, insa, si lotul complet al Romaniei pentru acest turneu: Denisa Dedu (Siofok), Yuliya Dumanska (SCM Râmnicu Vâlcea) – portari; Laura Chiper (Corona Braşov), Aneta Udriştioiu (CSM Bucureşti) – extreme dreapta; Ana-Maria Dragut (Kisvardai KC), Melinda Geiger (Siofok) – interi dreapta; Eliza Buceschi (Corona Braşov), Cristina Laslo (Buducnost Podgorica), Maria Zamfirescu (Debrecen) – centri; Raluca Băcăoanu (SCM Râmnicu Vâlcea), Crina Pintea (Issy Paris), Daniela Raţiu (Gloria Bistriţa) – pivoţi; Cristina Neagu (CSM Bucureşti), Gabriela Perianu (Siofok), Anca Polocoşer (Minaur Baia Mare) – interi stânga; Valentina Ardean Elisei (CS Gloria Bistriţa), Cristina Elena Florică (SCM Râmnicu Vâlcea) – extreme stânga.

* Clubul Sportiv al Jurnalistilor organizeaza luni seara, ca in fiecare an incepand din 1999, Gala Fotbalului Romanesc, una aniversara, a 20-a, cu o sumedenie de premii, intr-o sarbatoare care da staif si stralucire sfarsitului de an.

CSJ este, indraznesc sa spun, cel mai indreptatit organizator al unei asemenea Gale, pentru ca ziaristii sportivi au fost inca din 1996 campioni mondial de fotbal, la competitia suprema a gazetarilor in Tunis, am gasit si oarece documente, inclusiv fotografice drept argumente de la acest, atentie, primul titlu suprem, pentru ca au mai fost si altele.

Au fost comunicate, iata, din timp, listele preliminare ale desfasurarii sarbatorii. Astfel, pentru titlul de cel mai bun fotbalist al anului au fost nominalizati Alexandru Mitrita (Universitatea Craiova), Razvan Marin (Standard Liege) si Ciprian Tatarusanu (FC Nantes), iar la antrenorul anului 2018 concureaza Cosmin Olaroiu, Laszlo Boloni si Dan Petrescu.

Iata si postulantii la premiile pe posturi: cel mai bun portar – Ciprian Tătăruşanu (Nantes), Ionuţ Andrei Radu (Genoa) şi Costel Pantilimon (Nottingham Forest), cel mai bun fundas – Mihai Bălaşa (FCSB), Cristian Săpunaru (Kayserispor) şi Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova), cel mai bun mijlocasi – Ciprian Deac (CFR Cluj), Dennis Man (FCSB) şi Nicolae Stanciu (Sparta Praga), cel mai bun atacant – Alexandru Mitriţă (Universitatea Craiova), George Ţucudean (CFR Cluj), George Puşcaş (Palermo).

Ianis Hagi (FC Viitorul), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova) şi Florinel Coman (FCSB) sunt nominalizati pentru jucatorul cu cea mai spectaculoasa ascensiune anul acesta, iar pentru un titlu inrudit, cel mai bun tanar jucator va fi desemnat dintre Denis Drăguş (FC Viitorul), Alexandru Paşcanu (Leicester City) şi Olimpiu Moruţan (FCSB).

Vor fi si alte premii, pentru jucatorul de club al anului 2018, cel mai bun strain din Liga 1, dar si pentru gazetarie, precum si unul cu totul special, Premiul “Ilie Balaci”, în memoria fostului mare fotbalist al Craiovei Maxima şi al echipei naţionale a României.

* PROGRAMUL TV, vineri, 30.11.2018:
17:30 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Poli Iași – Sepsi
19,00 Handbal F-CE, TVR HD Serbia-Polonia
19:00 Baschet M, Digi 4, BC Himki – Panathinaikos
20:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look CFR Cluj – Voluntari
21:45 Fotbal, Ligue 1, Digi 2 Saint Etienne – Nantes
22,00 Handbal F-CE, TVR HD Danemarca-Suedia
22,00 Fotbal, Eurosport – Cardiff-Wolverhampton
22:00 Fotbal, La Liga, Digi 3 Rayo Vallecano – Eibar
22,00 Fotbal, Digi 3, Telekom 2 – Rayo Vallecano-Eibar
22:00 Baschet M, Digi 4 Barcelona – Fenerbahce

Advertisements