* Idee ingenioasa a primariei craiovene, care, dupa ce a luat decizia de a onora memoria marelui fotbalist Ilie Balaci, de a da numele acestuia unei portiuni din Bd. Stirbei Voda, pentru a nu afecta prea multi locuitori ai zonei cu schimbarea actelor, a avut un moment de istetime, olteneasca, ai zice, de a renumerota partea dreapta a Bulevardului Ilie Balaci in asa fel (de pilda vor fi mai multe cladiri cu numarul 2, 2a, 2b, 2c) incat adresa stadionului Ion Oblemenco sa aiba nr. 8, cel purtat de Balaci pe tricoul de jucator!

Acum, cand tristetea teribila a mortii lui Ilie (pe 21 octombrie) parca s-a mai estompat, dupa ce am avut vreme sa ne gandim, cei care l-au cunoscut si l-au vazut jucand de atatea ori, iata ca acest nr. 8, care, in credinta populara chineza, este un numar considerat norocos, chiar a fost prezent in viata de fotbalist a “Minunii Blonde”: a purtat nr. 8 pe tricou, dar a si marcat 8 goluri la nationala Romaniei, in cele 65 de meciuri disputate sub tricolor.

O spun nu ca o consolare, ci ca prieten: Ilie Balaci a avut noroc: a facut ceea ce i-a placut cel mai mult pe lume, a trait intens, a fost iubit de mii, zeci de mii de oameni! Iar luni seara, la Gala Fotbalului Romanesc, una dintre cele mai consecvente anchete din sportul nostru, care va implini acum 20 de ani, va fi instituit, pentru, iata, decenii, Premiul special “Ilie Balaci”…

* Anul fotbalistic international continua sa se apropie de incheierea conturilor pe 2018, joi seara avand unele clarificari si in Europa League. Cert este, de pe acum, ca Zenit Sankt Petersburg, Fenerbahce, Sporting Lisabona, Betis Sevilla si Dinamo Kiev si-au asigurat calificarea in 16-imile competitiei, numarul echipelor din primavara europeana a competitiei nr. 2 ajungand acum la 13, dupa ce isi cucerisera locul Bayer Leverkusen, FC Zurich, RB Salzburg, Dinamo Zagreb, Arsenal, Eintracht Frankfurt, Lazio si Chelsea.

Veti vedea din rezultate si clasamentele la zi ale grupelor, pe care le inserez in continuare, nu inainte insa de a aminti ca tragerea la sorti a preliminariilor pentru Euro-2020 va avea loc duminica.

Grupa A
Bayer Leverkusen – Ludogoreţ Razgrad 1-1
Au marcat: Mitchell Weiser 85, respectiv Marcelinho 69.

FC Zurich – AEK Larnaca 1-2
Au marcat: Selim Khelifi 74, respectiv Apostolos Giannou 38, Ivan Trickovski 85.

clasament
1 Bayer 04 Leverkusen 5 3 1 1 11-8 10
2 FC Zurich 5 3 0 2 6-5 9
3 AEK Larnaca 5 1 2 2 5-7 5
4 Ludogoreţ 5 0 3 2 4-6 3

Grupa B
Rosenborg Trondheim – Celtic Glasgow 0-1
A marcat: Scott Sinclair 42.

RB Salzburg – RB Leipzig 1-0
A marcat: Fredrik Gulbrandsen 74.

clasament
1 FC Salzburg 5 5 0 0 15-5 15
2 Celtic 5 3 0 2 5-6 9
3 RB Leipzig 5 2 0 3 8-7 6
4 Rosenborg BK 5 0 0 4 3-13 0

Grupa C
Bordeaux – Slavia Praga 2-0
Au marcat: Nicolas de Preville 49, Jules Kounde 90+5.

Zenit Sankt Petersburg – FC Copenhaga 1-0
A marcat: Robert Mak 59.

clasament
1 Zenit 5 3 2 0 6-3 11
2 Slavia Praga 5 2 1 2 2-3 7
3 FC Copenhaga 5 1 2 2 3-4 5
4 Girondins Bordeaux 5 1 1 3 5-6 4

Grupa D
Anderlecht Bruxelles – Spartak Trnava 0-0

Fenerbahce Istanbul – Dinamo Zagreb 0-0

clasament
1 Dinamo Zagreb 5 4 1 0 11-3 13
2 Fenerbahce 5 2 2 1 7-6 8
3 Spartak Trnava 5 1 1 3 3-7 4
4 Anderlecht 5 0 2 3 2-7 2

Grupa E
Qarabag FK – Sporting Lisabona 1-6
Au marcat: Abdellah Zoubir 14, respectiv Bas Dost 5 – penalty, Bruno Fernandes 20, 75, Nani 33, Abdoulaye Diaby 65, 82.

Vorskla Poltava – Arsenal Londra 0-3, la Kiev
Au marcat: Emile Smith-Rowe 11, Aaron Ramsey 27 – penalty, Joseph Willock 41.

clasament
1 Arsenal 5 4 1 0 11-2 13
2 Sporting 5 3 1 1 10-3 10
3 Vorskla Poltava 5 1 0 4 4-10 3
4 Qarabag FK 5 1 0 4 2-12 3

Grupa F
AC Milan – F91 Dudelange 5-2
Au marcat: Patrick Cutrone 21, Stelvio Cruz (autogol) 66, Hakan Calhanoglu 70, Tom Schnell (autogol) 78, Fabio Borini 81, respectiv Dominik Stolz 39, David Turpel 49.

Real Betis Sevilla – Olympiakos Pireu 1-0
A marcat: Sergio Canales 39.
Sergio Leon (Betis) a ratat un penalty în min. 18.

clasament
1 Real Betis 5 3 2 0 7-2 11
2 AC Milan 5 3 1 1 11-6 10
3 Olympiakos 5 2 1 2 8-5 7
4 F91 Dudelange 5 0 0 5 3-16 0

Grupa G
Spartak Moscova – Rapid Viena 1-2
Au marcat: Ze Luis 20, respectiv Mert Muldur 80, Philipp Schobesberger 90+1.

Glasgow Rangers – Villarreal 0-0
Cartonaş roşu: Daniel Candeias (Rangers, 45).

clasament
1 Villarreal CF 5 1 4 0 10-5 7
2 Rapid Viena 5 2 1 2 5-9 7
3 Rangers 5 1 3 1 8-7 6
4 Spartak Moscova 5 1 2 2 8-10 5

Grupa H
Apollon Limassol – Lazio Roma 2-0
Au marcat: David Faupala 31, Sasa Markovic 82.

Eintracht Frankfurt – Olympique Marseille 4-0
Au marcat: Luka Jovic 2, 67, Luiz Gustavo (autogol) 17, Bouna Sarr (autogol) 62.

clasament
1 Eintracht Frankfurt 5 5 0 0 15-4 15
2 Lazio 5 3 0 2 8-9 9
3 Apollon Limassol 5 1 1 3 7-9 4
4 Olympique Marseille 5 0 1 4 5-13 1

Grupa I
Malmo FF – KRC Genk 2-2
Au marcat: Oscar Lewicki 65, Marcus Antonsson 67, respectiv Alejandro Pozuelo 42, Joseph Paintsil 53.

Sarpsborg 08 – Beşiktaş Istanbul 2-3
Au marcat: Rashad Muhammed 1, Tobias Heintz 6, respectiv Jeremain Lens 62, 90, Vagner Love 66.

clasament
1 KRC Genk 5 2 2 1 10-8 8
2 Beşiktaş 5 2 1 2 9-10 7
3 Malmo FF 5 1 3 1 6-6 6
4 Sarpsborg 08 FF 5 1 2 2 8-9 5

Grupa J
FC Krasnodar – Akhisarspor 2-1
Au marcat: Iuri Gazinski 49, Ari 57, respectiv Serginho 24.

Standard Liege – Sevilla FC 1-0
A marcat: Moussa Djenepo 62.
Cartonaş roşu: Pablo Sarabia (Sevilla, 68).

clasament
1 FC Krasnodar 5 4 0 1 8-5 12
2 Sevilla FC 5 3 0 2 15-6 9
3 Standard Liege 5 3 0 2 7-9 9
4 Akhisar Belediyespor 5 0 0 5 4-15 0

Grupa K
FC Astana – Dinamo Kiev 0-1
A marcat: Benjamin Verbic 29.

FK Jablonec – Stade Rennes 0-1
A marcat: Clement Grenier 55.

clasament
1 Dinamo Kiev 5 3 2 0 10-6 11
2 FC Astana 5 2 2 1 7-5 8
3 Stade Rennais 5 2 0 3 6-8 6
4 FK Jablonec 5 0 2 3 5-8 2

Grupa L
BATE Borisov – Vidi FC 2-0
Au marcat: Nikolai Signevici 22, Mirko Ivanic 85.

Chelsea Londra – PAOK Salonic 4-0
Au marcat: Olivier Giroud 27, 37, Callum Hudson-Odoi 60, Alvaro Morata 78.
Cartonaş roşu: Evgheni Haceridi (PAOK, 7).

clasament
1 Chelsea 5 5 0 0 10-1 15
2 BATE Borisov 5 2 0 3 6-8 6
3 Vidi FC 5 2 0 3 3-5 6
4 PAOK 5 1 0 4 4-9 3

* PROGRAMUL TV, sambata, 01.12.2018:
12:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Look TV – Sportul Snagov – Petrolul
14:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Hermannstadt – Concordia
14:00 Fotbal, Liga 2, Digi 2 ACS Poli – Farul
14:00 Fotbal, La Liga, Digi 3 Celta Vigo – Huesca
16:00 Fotbal, Serie A, Digi 3 Spal – Empoli
16:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 2 Borussia Dortmund – Freiburg
17,00 Fotal, Anglia, Eurosport Manchester City-Bournemouth
17:15 Fotbal, La Liga, Digi 4 Valladolid – Leganes
17:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 1 Werder Bremen – Bayern Munchen
18:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 3 Lille – Lyon
19,00 Handbal F-CE, TVR 1, TVR HD ROMANIA-CEHIA
19:00 Fotbal, Serie A, Digi 2 Fiorentina – Juventus
19:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 4 Hoffenheim – Schalke 04
20:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Viitorul – Dinamo
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 4 Sampdoria – Bologna
21:45 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 2 Real Madrid – Valencia