* Tratativele privind tintarul Grupei F pentru preliminariile Euro-2020 la fotbal (adica meciurile dintre Spania, Suedia, Norvegia, Romania, Insulele Feroe si Malta) au stabilit un program pentru selectionata romana criticat aproape instantaneu de Basarab Panduru, care, pe buna dreptate, observa ca mai ales primul meci trebuia sa-l avem acasa, chiar cu Suedia, iar ultimul cu marea favorita, Spania, in deplasare, pentru ca atunci s-ar putea ca favorita, capul de serie sa fie deja cu sacii in caruta.

Asa cum am spus si in momentul tragerii la sorti, dupa parerea mea, desi avem totusi o grupa abordabila, am avut ghinionul de a cadea intr-una cu 6 componente, ceea ce inseamna ca vom avea 2 meciuri in iunie, adica, in cazul nostru particular, in momentul in care reprezentativa U21 se afla in preajma debutului, foarte important, la Euro-2019 U21!

Vor mai fi comentarii pe aceasta tema, deocamdata sa vedem cum se va juca in grupa F:

23 martie 2019: Malta – Feroe, Suedia – România (ora 19:00), Spania – Norvegia (ora 21:45)
26 martie 2019: Malta – Spania, Norvegia – Suedia, România – Feroe (ora 21:45)
7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

* Tot duminica, la Dublin, Comitetul executiv al Uniunii europene de fotbal a votat crearea unei noi competitii intercluburi, Europa League 2, care va permite si altor cluburi sa evolueze in cupele europene.

Cu un format similar celor de acum, Liga campionilor si Europa League, aceasta noua intrecere va cuprinde 32 de echipe, care vor juca in 8 grupe de cate 4. Primele clasate de aici vor evolua in optimi, apoi invingatoarele vor da un baraj intre ele, dupa care inca unul, avand drept tinta calificarea in Europa League.

Deocamdata observ, la prima ochire rapida, doar 2 lucruri cam asa-si-asa, vorba cantecului pentru copii: se aglomereaza pana la sufocare programul, iar regulamentul este tot unul complicat, ca si la Liga Natiunilor, adica fix impotriva spiritului acestui sport care a cucerit lumea fiind usor de priceput, ca te duci sa te distrezi, nu sa faci algoritmi!

Nu stiu daca in aceste conditii nu sunt afectate campionatele nationale ale Europei, dar iata un prim subiect de discutie, nu?

* Simona Halep citeste acum detasata clasamentul WTA, publicat in fiecare luni, se vede, evident, pentru a 57-a saptamana, pe primul loc, se pregateste pentru sezonul dur care va urma si… isi face site propriu, http://www.simonahalep.com, in care, pe langa promovarea produselor carora le face reclama, aflam, deocamdata, probabil mai tarziu vor fi si declaratii, amanunte si altele asemenea, primele elemente ale programului ei pentru 2019.

Asa avem confirmarea faptului ca Simona va fi prezenta la Sydney pentru turneul de debut al anului, intre 7 si 13 ianuarie, apoi, din 14 ianuarie pana in 27 ianuarie, la primul turneu de Mare Slem al anului, la Melbourne, dupa care va fi la Ostrava, intre 4 si 10 februarie, pentru meciul din Grupa A a FedCup, impotriva Cehiei.

Revenind la clasamentul WTA, celelalte romance stau pe aceleasi locuri: Mihaela Buzarnescu, pe 24, Irina Begu, pe 67, Ana Bogdan pe 76, Sorana Cirstea, pe 85, iar Monica Niculescu, tot pe 100. La dublu, prima romanca este Irina Begu, pe 23, dar flancata imediat de Mihaela Buzarnescu, pe 24, de unde se vede ca Miki a jucat la greu in 2018, pe toate fronturile, mult, cu pofta, dar si cu progrese de poveste!

* PROGRAMUL TV, marti, 04.12.2018:
17:30 Fotbal, Liga 1, Digi1, Telekom1, Look FC Voluntari – Hermannstadt
18,00 Baschet M, Digi 4 – CSU Sibiu-Dinamo
19,00 Handbal F-CE, TVR HD Suedia-Polonia
20:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 2, Amiens – AS Monaco
20:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Dinamo – CFR Cluj
20:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 4 Nice – Angers
22,00 Handbal F-CE, TVR HD Danemarca-Serbia
22:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 2, Montpellier – Lille