Site-ul oficial al Campionatului european de handbal feminin din Franta continua elogiile la adresa superbei echipe a Romaniei, comentariul principal la incheierea meciurilor din grupe avand titlul de mai sus.

Impresionanta, aproape neverosimila victorie a handbalistelor noastre in fata septuplei campioane a continentului indeamna la o asemenea “deschidere” in textul consacrat zilei de miercuri: “Dominatia Norvegiei la EHF EURO este fara indoiala incheiata, dupa ce Romania a batut-o cu 31-23, ajungand in turul principal cu 4 puncte, in vreme ce Norvegia nu va avea nici macar unul.”

Astfel, remarca site-ul competitiei: “Norvegia ramane cu 26 de meciuri fara infrangere in tur preliminar, cate avea inaintea EHF EURO 2018, dar recordurile sunt facute pentru a fi stopate. Iar daca esecul contra Germaniei sambata (33-32) a fost dureros, cel de miercuri in fata Romaniei face inca mai dificila misiunea norvegiencelor de a-si pastra titlul.

Campioanele en-titre vor debuta in turul principal la Nancy cu zero puncte, dupa infrangerea contra Romaniei, in vreme ce fetele lui Ambros Martin sunt de acum favoritele in cursa spre semifinale, aflandu-se la egalitate cu Olanda, cu 4 puncte, in fruntea grupei II.”

Dupa aceste considerente introductive, comentatorul site-ului oficial al CE intra abrupt in subiect: “Daca handbalul total exista am avut o ilustrare perfecta in aceasta seara la Brest in primele 7 minute ale meciului dintre Norvegia si Romania. Cele doua echipe si-au dat lovitura dupa lovitura, dar niciuna dintre ele nu a trecut in fata celeilalte, scorul de 6-6 din acel moment al meciului parand a fi un excelent rezumat al aspectului meciului.

In timp ce Romania putea conta pe o Cristina Neagu in plina forma, doborand recordul de goluri inscrise la EHF EURO la meciul precedent, Norvegia se baza mai ales pe pivotii sai, Kari Bratset inseland vigilenta apararii adverse de 3 ori in primele 10 minute. Dar o serie de 4 goluri la 0 in favoarea Romaniei, condusa de Neagu si Eliza Buceschi, a fost prima schimbare de macaz, formatia lui Ambros Martin trecand in avantaj, 12-8″.

“Iulia Dumanska a fost absolut demonica in ‘cusca’ sa, tanara portarita de 22 de ani reusind 6 parade in prima repriza. Dar Romania, observa, obiectiv, comentatorul, a putut beneficia si de un mic ajutor din partea sansei, Norvegia lovind barele de 4 ori, pana cand s-a trezit cu un handicap de 6 goluri la pauza”.

“Nici suporterul cel mai optimist al Romaniei nu-si putea crede ochilor, vazandu-si echipa dominand Norvegia, total. Insa nimic nu era decis. Intrucat Romania a fost capabila sa isi ia viteza, devenind de neatins (…)”. Timida revenire a campioanelor europene a fost stopata brusc de “romance, care au avut din nou o serie de 3-0, cu 3 goluri consecutive ale lui Neagu, pentru a-si reface o diferenta de 7 goluri, 21-14”.

In concluzie: “Nici un moment, norvegiencele nu au reusit sa opreasca fervoarea ofensiva a adversarelor, ilustrata de cele 11 goluri ale Cristinei Neagu, care a adus Norvegiei cea mai mare infrangere din istoria sa la EHF EURO, in timp ce Dumanska a parat 14 suturi, cu o eficienta de 44%.

Romania va incepe grupa principala cu 4 puncte, in timp ce Norvegia va trebui sa urce Everestul pentru a ajunge in ultimul careu, aflandu-se acum pe ultimul loc al grupei, cu zero puncte…”.

Si pentru a da Cezarului ce ii apartine deplin, sa spunem ca telespectatorii romani au avut cu adevarat un regal si datorita comentariului exceptional al trimisului TVR Dragos Cojocaru, el insusi aflat in familia handbalului in cel mai concret mod cu putinta, fiind casatorit cu o fosta portarita…, intr-o veritabila demonstratie de informatie adecvat folosita, cunoastere a jocului in profunzime, entuziasm de buna calitate, limbaj perfect articulat.

O incantare, ce mai! Se spune ca evenimentul contribuie la crearea unui comentator. Da, dar trebuie sa ai ce-ti trebuie cand acel eveniment vine. Si vor mai veni…