Cea mai importanta informatie legata de mansa a doua a finalei Copa Libertadores 2018, competitia fotbalistica sud-americana nr. 1, este ca, desi s-a disputat la Madrid, a adunat peste 62.000 spectatori. River Plate a castigat trofeul, dupa 3-1 in prelungiri (2-2 in prima mansa), in fata marilor rivali de la Boca Juniors, a 4-a Copa din palmares.

Daca va amintiti, una dintre Copa Libertadores castigata de River Plate a fost in 1986, argentinienii invingand apoi, la Tokio, Steaua Bucuresti, castigatoare a Cupei Campionilor Europeni, in Cupa Intercontinentala, care, in acea perioada, cand echipele nationale aveau, totusi, prioritate, competitia mondiala intercluburi era marcata doar de acest meci final.

In fine, pe stadionul Real Madridului, Santiago Bernabeu, duminica seara, cele doua echipe argentiniene aflate in exil din cauza imposibilitatii de a se juca mansa a doua la Buenos Aires, unde hichas sunt de-a dreptul turbate, dupa 90 de minute scorul a fost egal, 1-1 (Boca a deschis scorul in minutul 44, prin Benedetto, a egalat in min. 68 Prato), apoi River a pus capat disputei in prelungiri, cu 2 goluri inscrise in minutele 108, Quinteros, si 120+2, Martinez.

Acest meci fusese programat pe 24 noiembrie, pe stadionul lui River Plate, dar s-a amanat, constatandu-se punerea in pericol a celor de la Boca Juniors, al caror autocar a fost atacat cu pietre. In cele din urma, Tribunalul arbitral pentru sport a decis: Madrid, respingand si apelul celor de la Boca.

* Sorana Cirstea a tinut sa ne aduca aminte ca a disputat timp de 12 ani meciuri pentru echipa Romaniei in FedCup, anuntandu-si retragerea din reprezentativa. Sorana a fost cea mai tanara jucatoare romanca in acest veritabil campionat mondial de tenis feminin pe echipe, debutand inca la 16 ani si 14 zile.

Multumim, Sorana Cirstea!

* Spui tenis luni, spui ierarhia WTA, in care Simona Halep bifeaza a 58-a saptamana pe primul loc, cu 1.046 puncte in fata secundei Angelique Kerber, dar si faptul ca cele doua topuri 100 ale organizatiei mondiale cuprind 6 romance.

Asadar, la simplu le avem pe Simona Halep (1, cu felicitari), Mihaela Buzarnescu (24, cu aplauze), Irina Begu (67, stationara), Ana Bogdan (75, un pas mai sus), Sorana Cirstea (85, stationara) si Monica Niculescu (99, un loc mai bine), ca si la dublu, aici ordinea fiind Irina Begu (23), Mihaela Buzarnescu (24), Raluca Olaru (44), Monica Niculescu (47), Irina Bara (76) si Sorana Cirstea (93).

* PROGRAMUL TV, marti, 11.12.2018:
15,00 Fotbal, Youth League, Digi 2 Monaco-Dortmund
17,00 Fotbal, Youth League, Digi 4 Barcelona-Tottenham
18:00 Handbal M, Digi 2, Steaua – PPD Zagreb
19:00 Handbal F-CE, TVR 1, TVR HD Spania – România
20:00 Fotbal, Liga Campionilor, Digi 1, Telekom, 1, Look Galatasaray – FC Porto
20:00 Fotbal, Liga Campionilor, Digi 2, Telekom 2, Look+ Schalke 04 – Lokomotiv Moscova
22:00 Fotbal, Liga Campionilor, Digi 1, Telekom 1, Look Barcelona – Tottenham
22:00 Fotbal, Liga Campionilor, Digi 2, Telekom 2, Look+ Liverpool – Napoli
22:00 Fotbal, Liga Campionilor, Digi 3, Telekom 3 Steaua Roșie – PSG
22:00 Fotbal, Liga Campionilor, Digi 4, Telekom 4 Inter – PSV Eindhoven

PS: Va reaminesc ca tot marti, 11.12., de la ora 11,00, puteti urmari pe o televiziune online, Pub radio & live, Gala canotajului romanesc, premierile in sportul nr. 1 din Romania in 2018!