* Pe langa informatiile pe care vi le-am dat aseara, calificarea Romaniei in semifinalele CE de handbal feminin (programul, in programul tv), chemarea Biancai Bazaliu in locul Cristinei Neagu, accidentata grav, s-a confirmat, nu as mai adauga decat ca am reusit o dubla: ne-am asigurat prezenta direct la CM din 2019, din Japonia (30 noiembrie-15 decembrie).

Altceva nu as mai adauga, astept meciul impotriva campioanei olimpice, Rusia, de vineri, la Paris, de la ora 18,30. Oricum, nu prea mai e loc, ne-am procopsit cu jdemii de specialisti, inclusiv unii care cauta “zapezile de altadata”, inclusiv prin acordarea titlului de campion mondial unor jucatori precum Radu Voina si Maricel Voinea…

Sa asteptam meciurile din ultimele zile la aceste Campionate, amintindu-ne ca obiectivul federatiei era un loc intre primele 6, care, dupa parerea mea a fost implinit deja, mai ales cu bonusul CM-2019, calificare directa care mai perie din programul international sufocant la care sunt supuse jucatoarele de top!

Totusi, sa nu uit: chiar acum puteti vota pe site-ul  competitiei echipa ideala a campionatului. De asemenea, 2 romance sunt pe podiumul golgheterilor, care in acest moment arata astfel: 1. Katerina Krpez-Slezak (Serbia) – 50 goluri (a incheiat turneul); 2. Cristina Neagu – 44 goluri; 3. Eliza Buceschi – 40 goluri (mai are 2 meciuri de disputat).

In fine, la urma-urmei, se pare ca uitam ca Norvegia, care a cucerit 7 titluri in cele 12 editii de pana acum ale CE, va juca doar pentru locul 5…

* Va anuntam ca Simona Halep este in carti pentru inca o recompensa, cea mai frumoasa lovitura a anului in tenisul feminin, iar trofeul se profileaza deja, punctul obtinut de romanca lidera mondiala in meciul cu Agnieszka Radwanska la Miami (contrascurta in cros aproape paralel) intrand in finala, unde intervin masiv voturile suporterilor.

Iar suporterii s-au pronuntat deja in privinta constantencei, acordandu-i din nou premiul de popularitate in 2018, dupa ce au votat-o si in 2017. Dar nu strica sa stiti ca se mai poate vota pe site-ul WTA, linia urmand sa fie trasa vineri, cand va fi anuntata castigatoarea.

* Miercuri a fost ziua cadourilor, in bani, nu si in calificari, acestea fiind deja adjudecate, in grupele Ligii campionilor la fotbal, stiut fiind ca o victorie (dar si un punct), fie ea si fara urmari competitionale, ca sa zic asa, aduce bani gramada echipelor.

Astfel, au fost daruite, spre consolare, formatii care nu vor mai continua cursa, precum TSKA Moscova, invingatoare cu 3-0 in fata detinatoarei, Real Madrid, chiar pe Santiago Bernabeu. La fel, elvetienii de la Young Boys Berna au castigat cu Juventus Torino (2-1), iar Viktoria Plzen a dispus tot cu 2-1 de AS Roma.

In fine, sa nu ma lungesc, iata echipele calificate in optimile Ligii campionilor (adica primele 2 din fiecare grupa) si cele ce vor juca in “16”-imile Europa League (locul 3), precum si rezultatele complete de miercuri):
– de pe locul 1: Borussia Dortmund, Barcelona, PSG, Porto, Bayern Munchen, Manchester City, Real Madrid, Juventus
– de pe locul 2: Atletico Madrid, Tottenham, Liverpool, Schalke 04, Ajax Amsterdam, Olympique Lyon, AS Roma, Manchester United

In Europa League continua: Club Brugge, Inter Milano, Napoli, Galatasaray, Benfica Lisabona, Sahtior Donetk, Viktoria Plzen, Valencia.

Tragerea la sorti pentru optimile Champions League va avea loc luni, 17 decembrie, la ora 13:00.

Rezultatele de mierrcuri din grupele Liga campionilor:
Grupa E:
Ajax Amsterdam vs Bayern Munchen 3-3 (Tadic ’61, ’81 pen., Tagliafico / Lewandowski ’13, ’86 pen., Coman ’90)
Benfica Lisabona vs AEK Atena 1-0 (Grimaldo ’88)
Clasamentul final:
1. Bayern Munchen (15-5) 14
2. Ajax Amsterdam (11-5) 12
3. Benfica Lisabona (6-11) 7
4. AEK Atena (2-13) 0
Grupa F:
Manchester City vs Hoffenheim 2-1 (Sane ’45+1, ’61 / Kramaric ’16 pen.)
Sahtior Donetk vs Olympique Lyon 1-1 (Moraes ’22 / Fekir ’65)
Clasamentul final:
1. Manchester City (16-6) 13
2. Olympique Lyon (12-11) 8
3. Sahtior Donetk (8-16) 6
4. Hoffenheim (11-14) 3
Grupa G:
Viktoria Plzen vs AS Roma 2-1 (Kovarik ’62, Chory ’72 / Under ’68)
Real Madrid vs TSKA Moscova 0-3 (Chalov ’37, Schennikov ’43, Sigurdsson ’73)
Clasamentul final:
1. Real Madrid (12-5) 12
2. AS Roma (11-8) 9
3. Viktoria Plzen (7-16) 7
4. TSKA Moscova (8-9) 7
Grupa H:
Valencia vs Manchester United 2-1 (Soler ’17, Jones ’47 autogol / Rashford ’87)
Young Boys Berna vs Juventus Torino 2-1 (Hoarau ’30, ’68 / Dybala ’80)
Clasamentul final:
1. Juventus (9-4) 12
2. Manchester United (6-5) 10
3. Valencia (6-6) 8
4. Young Boys Berna (4-12) 4

* PROGRAMUL TV, vineri, 14.12.2018:
17,00 Baschet M, Digi 4 Dinamo-Oradea
18,30 Handbal F-CE, TVR 1, TVR HD ROMANIA-RUSIA (semifinala)
19,00 Volei F, Digi 4 CSM Bucuresti-Volei Alba Blaj
20:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Concordia Chiajna – Poli Iasi
21:45 Fotbal, Ligue 1, Digi 3 Nice – Saint Etienne
22:00 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 2 Celta Vigo – Leganes
22,00 Handbal F-CE, TVR 1, TVR HD Franta-Olanda (semifinala)