* Federatia europeana de handbal a anuntat selectia celor 40 de jucatoare propuse pentru echipa-ideala a Euro-2018, intre acestea numarandu-se si doua romance, Crina Pintea, pentru postul de pivot, precum si Gabriela Perianu, cea mai buna aparatoare.

Surprinde, ca pe toata lumea, poate, absenta Cristinei Neagu pentru postul de inter stanga, si a conducatoarei de joc Eliza Buceschi. Imi place sa cred, insa, si, pana la incheierea desemnarii tuturor laureatelor acestei a 13-a editii ma abtin de la saritul la beregati, ca organizatorii au pastrat-o pe Cristina Neagu pentru MVP, iar Eliza Buceschi are toate sansele sa cucereasca titlul de golgheter al turneului, fiind acum pe locul 3, cu 40 de reusite, dupa Katerina Krpez-Slezak (Serbia) – 50 goluri si  Cristina Neagu – 44 goluri, dar ambele absente la ultimele 2 jocuri, din motive diferite, cum stiti…

Titlul pentru Cea mai buna jucatoare a turneului este acordat, spre deosebire de handbalistele din echipa-ideala plus aparatoarea cea mai buna, unde voteaza internautii (va poftesc la click-uri!), de un juriu din experti ai EHF.

Votul este deschis de sambata, 15 decembrie 2018, iar All-star Team va fi anuntata la pranz (CET), pe 16 decembrie 2018, ultima zi a competitiei.

In ce o priveste pe Cristina Neagu, argumentele pentru premiul-premiilor sunt dincolo de orice dubiu, ea avand cele mai bune realizari dintre toate jucatoarele de pe postul ei, dar si din intregul turneu, de vreme ce detine recordul absolut de goluri din istoria CE!

Ea detine cele mai bune cifre la toate capitolele: medie de 7 goluri pe meci, pase decisive pe meci – 4, interceptii – 3, cele mai multe minute jucate pe meci, medie de 55,53%.

Iata si cele 40 de nominalizate pe posturi pentru echipa-ideala, astfel cum au fost postate pe site-ul EHF-EURO 2018, ca sa stiti unde sa votati:
Goalkeepers
Amandine Leynaud (FRA)
Filippa Idehn (SWE)
Katrine Lunde (NOR)
Tess Wester (NED)
Anna Sedoykina (RUS)

Left wing
Majda Mehmedovic (MNE)
Nadine Schatzl (HUN)
Camilla Herrem (NOR)
Siraba Dembele (FRA)
Polina Kuznetsova (RUS)

Left back
Emily Bolk (GER)
Noemi Hafra (HUN)
Durdina Jaukovic (MNE)
Anne Mette Hansen (DEN)
Orlane Kanor (FRA)

Centre back
Isabelle Gullden (SWE)
Stine Oftedal (NOR)
Milena Raicevic (MNE)
Daria Dmitrieva (RUS)
Nycke Groot (NED)

Line player
Julia Behnke (GER)
Heidi Loke (NOR)
Crina Pintea (ROU)
Sladana Pop-Lazic (SRB)
Tatjana Brnovic (MNE)

Right back
Alexandra Lacrabere (FRA)
Anna Vyakhireva (RUS)
Jelena Lavko (SRB)
Hanna Blomstrand (SWE)
Alicia Stolle (GER)

Right wing
Katarina Krpez Slezak (SRB)
Jovanka Radicevic (MNE)
Carmen Martin (ESP)
Iuliia Managarova (RUS)
Malin Aune (NOR)

Defender
Kelly Dulfer (NED)
Gabriela Perianu (ROU)
Anna Sen (RUS)
Grace Zaadi (FRA)
Emilie Arntzen (NOR)

S-au incheiat si meciurile din grupele Europa League la fotbal, ultimele formatii care si-au obtinut calificarea in 16-imi fiind Slavia Praga, Celtic Glasgow si Olympiakos Pireu.

Acestea se vor alatura, pe langa ocupantele locului 3 din grupele Ligii Europei, si urmatoarelor echipe, care isi cucerisera deja dreptul de a evolua in primavara europeana in competitia nr. 2 intercluburi:

Bayer Leverkusen, FC Zurich, RB Salzburg, Dinamo Zagreb, Arsenal, Eintracht Frankfurt, Lazio, Chelsea, Zenit Sankt Petersburg, Fenerbahce, Sporting Lisabona, Betis Sevilla, Dinamo Kiev, Rapid Viena, Villarreal, Genk, Malmo FF, Sevilla, FC Krasnodar, Rennes si BATE Borisov.

Sa reamintesc si echipele venite din Liga campionilor: FC Bruges, Inter Milano, Napoli, Galatasaray, Benfica, Şahtior Doneţk, Viktoria Plzen şi Valencia.

* PROGRAMUL TV, sambata, 15.12.2018:
14:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Voluntari – Astra
14:00 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 2 Getafe – Real Sociedad
14,30 Fotbal, Eurosport Manchester City-Everton
16,15 Baschet M, Digi 4 – Steaua-U Cluj-Napoca
16:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 3 Hannover – Bayern Munchen
17:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Gaz Metan – Hermannstadt
17:15 Fotbal, La Liga, Digi 2 Valladolid – Atletico Madrid
19,00 Handbal M, Look TV – Vojvodina-Steaua
19:30 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 2 Real Madrid – Rayo Vallecano
19:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 3 Dortmund – Werder Bremen
19,30 Fotbal, Eurosport Fulham-West Ham
20:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Dinamo – CSU Craiova
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 2, Telekom 2 Torino – Juventus
21:45 Fotbal, La Liga, Digi 3 Eibar – Valencia

Advertisements