* Perioada buna pe care o parcurge voleiul nostru, dupa calificarea baietilor la Europene, a fost confirmata de isprava echipei feminine, care a reusit sa revina la un turneu final al CE, in urma victoriei din deplasare, de la Lukavac, in fata Bosniei, cu 3-2 (25-17, 19-25, 21-25, 25-17, 15-9).

Turneul final al Campionatului european, al 11-lea in istoria participarilor fetelor noastre, se va disputa anul acesta intre 23 august si 8 septembrie, in Ungaria, Turcia, Polonia si Slovacia.

La start se vor afla selectionatele tarilor gazda, precum si Serbia, Olanda, Azerbaidjan, Italia, Rusia, Belarus, Germania, Bulgaria, Belgia, Croatia, Grecia, Franta, Portugalia, Finlanda si Elveţia, acest sistem ducand la o prezenta imensa de reprezentative – 24!

La CE feminine, Romania a reusit sa cucereasca o medalie de bronz, in 1963, cand am si organizat turneul final, la Bucuresti, Craiova, Brasov si Constanta.

* Cum spuneam si mai sus, si baietii au obtinut calificarea la turneul final al CE-2019, de pe primul loc in grupa de calificare, reusita fiind prima dupa nu mai putin de 24 de ani!

* La Melbourne s-au tras la sorti tablourile probelor de simplu ale primului turneu de Mare Slem al anului, Australian Open, in care, la feminin, Romania detine, prin Simona Halep, onoarea de cap de serie nr. 1.

Inainte de a va prezenta perechile reiesite din operatiunea tehnica, m-as opri la o apreciere generalizata din presa noastra privind tragerea la sorti. Anume ca este una dificila, daca nu chiar proasta.

Pai, mai, oameni buni, la un turneu in care nici in calificari nu ai dreptul sa participi daca nu esti in primii 200 ce vreti? Noi, de pilda, am avut-o doar pe Irina Bara, eliminata inca din primul tur al preliminariilor.

Ca sa nu mai vorbim ca la nivelul la care s-a ajuns, cu oboseala teribila a unuii sezon de-a dreptul sonat, cam oricine din Top 100 poate invinge pe oricine! Iar pentru a va face o idee cat de fluid este clasamentul in prima suta, iata exemplul lui Kanepi: la inscrierea la AO era 33, acum, nejucand 2-3 saptamani, a cazut pe 70!

* Asadar, Simona Halep o va intalni pe Kaia Kanepi, prima jucatoare sub linia capilor de serie, jucatoarea din Estonia fiind in prezent pe locul 33 mondial. Mihaela Buzarnescu va juca impotriva americancei Venus Williams, iar Irina Begu cu Andrea Petkovic (Germania).

Mai departe, Sorana Cirstea va trebui sa treaca de o suedeza, Rebecca Peterson, Ana Bogdan de o jucatoare venita din calificari, iar Monica Niculescu o va intalni pe Ekaterina Aleksandrova, din Rusia.

* Pe tabloul masculin, singurul nostru reprezentant (cu calificari cu tot, ca sa ne dam seama pe unde suntem cu baietii in tenisul mondial), Marius Copil (61 ATP) il are drept adversar pe spaniolul Marcel Granollers, 110 ATP).

* La Hobart, in sferturile de finala ale turneului feminin de 250.000 dolari, Irina Begu a fost eliminata in doua seturi, Ana Karolina Schmiedlova, din Slovacia, invingand-o cu un scor simetric, 7-5, 7-5.

* In Raliul Dakar, etapa a 3-a, San Juan de Marcona-Arequipa, singurul roman prezent, si anume motardul Emanuel Gyenes (Autonet KTM Motocycle Team), si-a mai revenit, urcand pe locul 52, dupa ce a terminat tronsonul pe 51, sensibil mai bine decat locurile 68 si 64 din primele doua zile.

Etapa la clasa moto (marcata de abandonul invingatorului primei zile, spaniolul Joan Barreda, lider inainte de startul de miercuri) a fost castigata de francezul Xavier de Soultrait (Yamaha), in timp ce lider al clasamentului general a devenit chilianul Pablo Quintanilla (Honda).

La auto, etapa a 3-a a revenit francezului Stephane Peterhansel (Mini), pe primul loc la general revenind qatarezul de la Toyota Nasser al-Attiyah.

Joi este programata etapa a patra, Arequipa – Moquegua, de 511 km, dintre care 351 km cronometrati.

* PROGRAMUL TV, vineri, 11.01.2019:
07,00 Tenis, ATP, Eurosport Turneu de la Sydney
07:00 Tenis, WTA, Digi 2 Turneul de la Hobart
10:00 Tenis, WTA, Digi 2 Turneul de la Sydney
10:00 Tenis, WTA, Digi 3 Turneul de la Hobart
16:30 Handbal M, CM 2019, Digi 1 Macedonia – Japonia
16:30 Handbal M, CM 2019, Digi 2 Qatar – Angola
19:00 Handbal M, CM 2019, Digi 2, Telekom 1 Serbia – Rusia
19:00 Handbal M, CM 2019, Digi 3, Telekom 2 Islanda – Croatia
19:00 Baschet M, Digi 4, Look TV TSKA Moscova – Maccabi Tel Aviv
21:30 Handbal M, CM 2019, Digi 1, Telekom 3 Brazilia – Franta
21:45 Fotbal, Ligue 1, Digi 3 Lyon – Reims
22:00 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 1 Rayo Vallecano – Celta Vigo
22:00 Baschet M, Digi 4 Barcelona – Panathinaikos