* Stire imbucuratoare pentru sporturile noastre de iarna, atat de vitregite, dar cu oameni de o ambitie si pasiune exemplare: echipajul bob-4 al Romaniei, alcatuit din Mihai Tentea, Alexandru Bugheanu, Raul Dobre si Ciprian Daroczi a cucerit medalia de aur, la tineret (U23) la CE de la Igls, in Austria, in timp ce dubloul fetelor, Andreea Grecu-Teodora Vlad s-au situat pe un promitator loc 4.

* Rezultatul, prilej de bucurie, este o minune de care sunt capabili doar sportivii romani, care nu au complex de tenis demn de acest nume, dar au 6 jucatoare in primele 100, nu au sali polivalente de Doamne-ajuta, dar au medaliate si castigatoare de cupe europene in sporturile de echipa, nu au pista olimpica si un complex nautic, dar domina canotajul mondial, nu au patinoar in Capitala de 3 milioane de locuitori a unei tari presedinta a UE, dar organizeaza anual campionate mondiale de hochei pe gheata.

Si, corolar, nu au pista de bob de peste un sfert de veac, dar exista la nivel inalt in bobul european, iata, dar si mondial, inclusiv la nivel tehnic si organizatoric, Dragos Panaitescu fiind unul dintrei cei mai vechi componenti ai Comisiei tehnice a federatiei internationale!

* Cum sa-ti bati joc, tu, stat roman, de asemenea oameni?

* Din aceasta noapte incepe primul turneu de tenis de Mare Slem al anului, Australian Open, in prima zi fiind programate si 3 romance: Sorana Cirstea va fi prima, impotriva suedezei Rebecca Peterson, apoi Monica Niculescu (adversara, adolescenta americanca Amanda Anisimova) si Irina Begu, cu germana Andrea Petkovic. Ma rog, cetatene SUA si a Germaniei…

Marti, intra si celelalte 3, in frunte cu principala favorita a turneului, liderul mondial Simona Halep, care o va avea drept adversara pe estona Kaia Kanepi, Mihaela Buzarnescu (cap de serie 25), cu Venus Williams, precum si Ana Bogdan, fata in fata cu poloneza Iga Swiatek.

In fine, ca sa termin cu tablourile de simplu, tot marti este programat si singurul jucator roman calificat in aceasta proba la Melbourne, Marius Copil, care il va intalni pe spaniolul Marcel Granollers.

* La dublu, numarul romanilor este de 9, cu 2 perechi in intregime dambovitene. La masculin, dublul Horia Tecau/Jean-Julien Rojer, favoriti 9, intalnesc cuplul Arevalo/Cerretani, iar Marius Copil il avea drept partener pe maghiarul Marton Fuscovics, iar ca adversari pe britanicii Bambridge/O’Mara.

La fete este bataia pestelui, cu 7 romance la startul probei de dublu:
Irina Begu/Mihaela Buzarnescu sunt favoritele numărul 10, iar în primul tur vor intalni australiencele Lizette Cabrera/Jaimee Fourlis.

Monica Niculescu va face pereche cu Irina Bara, urmand sa debueze in fata cuplului spaniol Lara Arruabarrena/Arantxa Parra Santonja. Sorana Cirstea va juca alaturi de letona Jelena Ostapenko, primele adversare le vor fi Ying-Ying Duan (China)/Vera Lapko (Belarus).

Ana Bogdan/Anastasia Rodionova (Australia) vor avea meci greu cu principalele favorite, cehoaicele Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, iar Raluca Olaru şi kazaha Galina Voskoboeva se vor confrunta cu favoritele numarul doi, Timea Babos (Ungaria)/Kristina Mladenovic (Franţa).

* De vise rele: detinatoarea Cupei EHF la handbal feminin, SCM Craiova, a fost dominata categoric de echipa spaniola (basca…) Super Amara Bera Bera, cu scorul de 32-21 (18-10), sambata seara, la Irun, în Grupa D a competitiei, distrugand imaginea unui atu formidabil – apararea beton!

De unde! In sport, daca nu te adaptezi la datele concrete ale jocului, adversarul (ghinion, ai si adversar…) te citeste rapid, iar daca nu observi asta, a zburat puiul cu ata. Cam asa s-a intamplat si acum, cand, dupa ce au avut in debut 7-4, craiovencele s-au vazut contracarate pe armele lor principale: atacul cu jucatoare de la 9 m, spanioloaicele practicand o aparare avansata si extrem de mobila, o combinatie letala de 4+2 adesea, daca nu si 3+3, si contraatacuri!

Acum este randul antrenorului Bogdan Burcea si al elevelor sale sa se puna cu burta pe carte si pe studiul aprofundat al adversarelor, pentru urmatorul meci, cel cu Podravka, de pe 18 ianuarie, de la Craiova.

* Rezultatele celei de-a treia zile a CM de handbal masculin, din Germania si Danemarca, nu inainte de a sublinia faptul ca selectionata Chile, batuta rau in prima zi de danezi, a invins viitoarea, la scor, viitoarea gazda a competitiei supreme, Austria:

Grupa A
Rusia – Coreea 34-27 (20-13). Shishkarev 7, Skurinskiy 6 / Park Kwangsoon 4, Kang Jeongu 4.
Germania – Brazilia 34-21 (15-8). Gensheimer 10, Weinhold 4, Fath 4 / Toledo 5, Nantes 4.
Franta – Serbia 32-21 (15-12). Remili 5, Fabregas 5 / Radivojevic 6, Mosic 4.

Clasament dupa 2 etape: 1. Germania 4p (64-40), 2. Franta 4p (56-43), 3. Rusia 3p, 4. Serbia 1p, 5. Brazilia 0p (43-58), 6. Coreea 0p (46-64).

Grupa C
Austria – Chile 24-32 (15-14). Weber 6, Bilyk 5 / Erwin Feuchtmann 9, Emil Feuchtmann 6, Ceballos 6.
Norvegia – Arabia Saudita 40-21 (20-10). Rod 9, Hansen 8 / Al-Salem 7, Al-Saffar 3.
Danemarca – Tunisia 36-22 (19-10). Hansen 7, Lauge 7 / Chouiref 5, Bacha 3.

Clasament dupa 2 etape: 1. Danemarca 4p (75-38), 2. Norvegia 4p (74-45), 3. Austria 2p (53-54), 4. Chile 2p (48-63), 5. Tunisia 0p (46-70), 6. Arabia Saudita 0p (43-69).

Iata si programul de duminica, 13 ianuarie:

Macedonia – Bahrain (ora 15.00, Digisport 1), Qatar – Egipt (ora 16.30, Telekom Sport 4, Digisport 4), Croația – Japonia (ora 17.30), Ungaria – Angola (ora 19.00, Digisport 2), Spania – Islanda (ora 20.00, Telekom Sport 3, Digisport 3) si Suedia – Argentina (ora 21.30, Telekom Sport 2, Digisport 4).

* PROGRAMUL TV, luni, 14.01.2019:
04,00 Tenis, Eurosport, Eurosport 2 – Australian Open
16:30 Handbal M, CM 2019, Digi 2 Ungaria – Qatar
16:30 Handbal M, CM 2019, Digi 4 Serbia – Brazilia
18,30 Fotbal, Cupa Italiei, Look TV – Cagliari-Atalanta
19:00 Handbal M, CM 2019, Digi 2 Rusia – Germania
19:00 Handbal M, CM 2019, Digi 4 Croatia – Macedonia
21:30 Handbal M, CM 2019 Digi 2 Franta – Coreea
21:30 Handbal M, CM 2019, Digi 4 Spania – Japonia
22,00 Fotbal, Anglia, Eurosport – Manchester City-Wolverhampton
22:00 Fotbal, La Liga, Digi 3 Real Sociedad – Espanyol