* Sezonul ciclist international a debutat, ca de obicei in ultimii ani, in Australia, cu puternicul Tur Down Under (2 UWT), prima etapa, programata marti, revenind italianului Elia Viviani, de la, ati ghicit, Quick Step, echipa cea mai titrata in succese anul trecut.

Etapa inaugurala a fost un circuit la Adelaide, pe distanta de 129 km, Viviani impunandu-se la sprint, in 3h12’47”, in fata germanului Max Waischeid (Sunweb) si a italianului Jakub Mareczko (CCC Team).

Tricoul de lider va fi purtat, evident, gratie bonificatiilor,de Elia Viviani, etapa a 2-a fiind lunga de doar 122,1 km, intre Norwood si Angaston.

* Cursa, desi nu e una de velodrom, mi-a dat pretextul ilustrarii acestui grupaj cu o splendida poza postata pe FB de un amic italian, ca si Viviani, cu echipa de contratimp a Italiei. Merita, nu?

* Raliul Dakar a programat luni (noaptea de marti la noi) etapa a 7-a, pe un circuit de 387 km in jurul localitatii peruane San Juan de Marcona, victoria la clasa moto fiind obtinuta de britanicul Sam Sunderland (KTM), in timp ce romanul Emanuel Gyenes, pe aceeasi marca de motor, a venit al 50-lea.

In clasamentul general continua sa conduca americanul Ricky Brabec, pe Honda, in timp ce Gyenes a coborat 2 locuri fata de ziua precedenta, fiind acum pe 40.

La clasa auto a castigat din nou francezul Stephane Peterhansel (Mini), dar lider la general se mentine qatarezul Nasser al-Attiyah (Toyota). Marti, etapa a opta, San Juan de Marcona – Pisco, 360 km.

* Ziua a 5-a a Campionatului mondial de handbal masculin a fost marcata nu numai de densitatea extraordinara de meciuri disputate, 12 la numar, ci si de egalarea, in ultima secunda, a uneia din gazde, Germania (cealalta este Danemarca), de catre Rusia.

In rest, rezultate scontate, chiar daca obtinute mai greu decat ne asteptam, in unele cazuri. Iata-le, alaturi de alte date ale situatiei la zi:
Grupa A
Serbia – Brazilia 22-24 (11-14). Radivojevic 5, Marsenic 5 / Toledo 5, Chiuffa 4.
Rusia – Germania 22-22 (10-12). Dibirov 8, Shishkarev 4 / Gensheimer 8, Weinhold 3.
Franta – Coreea 34-23 (17-16). Remili 7, Mahe 6 / Kang Tan 7, Jo Taehun 3.

Clasament: 1. Franța 6p, 2. Germania 5p, 3. Rusia 4p, 4. Brazilia 2p, 5. Serbia 1p, 6. Coreea 0p.

Grupa B
Islanda – Bahrain 36-18 (16-10). Gunnarsson 8, Gudmundsson 5 / Merza 5, Jalal 3.
Croatia – Macedonia 31-22 (16-11). Duvnjak 6, Sipic 4 / Manaskov 6, K. Lazarov 4.
Spania – Japonia 25-22 (10-11). Sole 8, Entrerrios 5 / Tokuda 7, Motoki 3.

Clasament: 1. Croația 6p (97-76), 2. Spania 6p (91-70), 3. Macedonia 4p, 4. Islanda 2p (88-81), 5. Japonia 0p (78-99), 6. Bahrain 0p (64-97).

Grupa C
Tunisia – Chile 36-30 (18-15). Soussi 7, Chouiref 7 / Salinas 8, Erwin Feuchtmann 8.
Norvegia – Austria 34-24 (16-13). Sagosen 8, Jondal 7 / Bozovic 7, Weber 6.
Danemarca – Arabia Saudită 34-22 (17-11). Landin 7, Oris 5 / Al-Salem 4, Al-Farhan3.

Clasament: 1. Danemarca 6p (109-60), 2. Norvegia 6p (108-69), 3. Austria 2p (77-88), 4. Tunisia 2p (82-100), 5. Chile 2p (78-99), 6. Arabia Saudită 0p.

Grupa D
Ungaria – Qatar 32-26 (16-11). Lekai 5, Boka 4 / Sinen 5, Marzo 5.
Argentina – Egipt 20-22 (9-8). Fernandez 5, Simonet 3 / Sanad 7, Zeinelabedin 5.
Suedia – Angola 37-19 (19-14). Ekberg 5, Zachrisson 5 / Hebo 5, Ferreira 4.

Clasament: 1. Suedia 6p, 2. Ungaria 5p, 3. Qatar 2p (77-79), 4. Egipt 2p (69-75), 5. Angola 2p (67-94), 6. Argentina 1p.

* PROGRAMUL TV, miercuri, 16.01.2019:
04,00 Tenis, Eurosport, Eurosport 2 Australian Open
15,30 Fotbal, Cupa Turciei, Look TV Malatyaspor-Bodrunspor
16:30 Handbal M, CM 2019, Digi 2 Japonia – Islanda
16:30 Handbal M, CM 2019, Digi 4 Angola – Argentina
17,30 Fotbal, Cupa Turciei, Look TV Istanbul-Hatayspor
19:00 Handbal M, CM 2019, Digi 2, Telekom 1 Ungaria – Egipt
19:00 Handbal M, CM 2019, Digi 4 Croatia – Bahrain
19,30 Fotbal, Supercupa Italiei, Look TV Juventus-AC Milan
20:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 3 Tolouse – Lyon
21:30 Handbal M, CM 2019, Digi 2, Telekom 1 Macedonia – Spania
21:30 Handbal M, CM 2019, Digi 4 Qatar – Suedia
22:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 3 Saint Etienne – Marseille