* Cuplul Monica Niculescu/Irina Bara a reusit sa se califice in turul secund al probei feminine de dublu la Australian Open, dupa o victorie mai mult decat convingatoare, cu 6-1, 6-1, in doar 56′, in fata cuplului spaniol Lara Arruabarrena/Arantxa Parra Santonja.

Cam aceasta ar fi singura veste buna de miercuri de la Melbourne, pentru ca in rest am inregistrat numai eliminari ale romanilor. Unele asteptate, de ce sa nu recunoastem, cum este cazul Irinei Begu, invinsa cu 6-1, 6-3, in 69′, de cehoaica Petra Kvitova, care a etalat, cel putin acum, o clasa mai sus decat compatrioata noastra…

Alta stire rea, insa, este complet neasteptata: perechea traditional formata din romanul Horia Tecau si olandezul Jean-Julien Rojer, cap de serie nr. 9, a fost intrecuta de cuplul Marcelo Arevalo (El Salvador)/Jamie Cerretani (SUA) cu 7-5, 6-7 (2), 6-3.

In fine, favoritele nr. 1 ale probei feminine de dublu, cehoaicele Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, au dispus cu 6-2, 6-2 de Ana Bogdan (Romania)/Anastasia Rodionova (ati ghicit, din Australia…).

In aceasta proba mai avem sperante, in acest moment, de la Sorana Cirstea (alaturi de Jelena Ostapenko), Raluca Olaru (in cuplu cu kazaha Galina Voskoboeva), dar mai ales de la favoritele nr. 10, Irina Begu/Mihaela Buzarnescu.

* Se cunosc, dupa seria de meciuri de marti, primele echipe calificate in grupele principale ale Campionatelor mondiale de handbal masculin din Germania si Danemarca, acestea fiind cele doua reprezentante ale tarilor gazda, precum si Franta si Norvegia.

Iata rezultatele de marti:

Grupa A
Germania – Franţa 25-25
Coreea de Sud – Serbia 29-31
Rusia – Brazilia 23-25
Clasament: 1. Franta 7 puncte, 2. Germania 6 puncte, 3. Brazilia 4 puncte, 4. Rusia 4 puncte, 5. Serbia 3 puncte, 6. Coreea de Sud 0 puncte.

Grupa C
Austria – Danemarca 17-28
Norvegia – Chile 41-20
Arabia Saudita – Tunisia 20-24
Clasament: 1. Norvegia 8 puncte, 2. Danemarca 8 puncte, 3. Tunisia 4 puncte, 4. Chile 2 puncte, 5. Austria 2 puncte, 6. Arabie Saudita 0 puncte.

Primele trei clasate din fiecare grupa se califica in grupele principale.

* Motardul roman Emanuel Gyenes (KTM) a fost nevoit să abandoneze, marti, in etapa a opta a Raliului raid Dakar 2019 (San Juan de Marcona – Pisco), astfel ca pentru noi o mare parte din interesul pentru aceasta competitie, si asa redusa la o singura tara, Peru, s-a cam stins.

Etapa a fost castigata la clasa moto de austriacul Matthias Walkner, pe KTM, urmat de chilianul Pablo Quintanilla (Husqvarna) si de Toby Price (KTM).

* Etapa a 2-a a primei competitii cicliste a anului 2019, Turul Down Under, din Australia, a fost castigata de australianul Patrick Bevin (CCC Team), cronometrat pe 122,1 km, intre Norwood si Angaston, in 3h14’31”, urmat in acelasi timp de compatriotul sau Caleb Ewan (Lotto Soudal) si de slovacul Peter Sagan (Bora).

Cu bonificatia capatata, Bevin a devenit lider al clasamentului general, urmat la 5 secunde de italianul Elia Viviani (Quick Step) si la 9 secunde de Caleb Ewan.

* PROGRAMUL TV, joi, 17.01.2019:
04:00 Tenis, Eurosport, Eurosport 2 Australian Open
16:30 Handbal M, CM 2019, Digi 2 Brazilia – Coreea
16:30 Handbal M, CM 2019, Digi 4 Egipt – Angola
17,30 Fotbal, Cupa Turciei, Look tv Alanyaspor-Kasimpasa
19:00 Handbal M, CM 2019, Digi 2, Telekom 1 Germania – Serbia
19:00 Handbal M, CM 2019, Digi 4, Telekom 2 Macedonia – Islanda
19,30 Fotbal, Cupa Turciei, Look tv Umranyespor-Fenerbahce
21:15 Handbal M, CM 2019, Digi 4, Telekom 2 Danemarca – Norvegia
21:30 Handbal M, CM 2019, Digi 2 Digi 2, Telekom 1 Spania – Croatia
21:30 Handbal M, CM 2019, Digi 3 Suedia – Ungaria
22,00 Baschet M, Look tv Gran Canaria-Fenerbahce
22,10 Baschet, NBA, Telekom 3 Washington Wizards-New York Knicks