* Sambata au inceput meciurile din grupele semifinale ale CM de handbal masculin din Germania si Danemarca, principalul rezultat, asteptat, de altfel, al zilei, fiind victoria campioanei mondiale, Franta, in fata Spaniei, care deschide astfel francezilor usa larga spre semifinale.

Danemarca, detinatoarea titlului olimpic, precum si Suedia, sunt practic semifinaliste, iar Germania are sanse mari sa ajunga in careul de asi.

Iata, cu ajutorul colegilor de la Handbal Mania, rezultatele si situatia la zi:

Grupa principala I

Franta – Spania 33-30 (17-15). Marcatori: Mem 6, Fabregas 6, Richardson 4, Mahe 4, Guigou 4, Remili 2, Grebille 2, Abalo 2, N’Guessan 2, N. Karabatic 1 / Sole 11, Entrerrios 5, Sarmiento 4, Dujshebaev 3, Figueras 3, Gurbindo 1, Aguinagalde 1, Guardiola 1, Arino 1.

Germania – Islanda 24-19 (14-10). Marcatori: Fath 6, Gensheimer 5, Drux 4, Wiencek 2, Pekeler 2, Strobel 2, Hafner 2, Groetzki 1 / Gunnarsson 6, Gudmundsson 3, Palmarsson 3, Arnarsson 2, Gudjonsson 2, Elisson 1, Gislason 1, Kristjansson 1.

Clasament: 1. Germania 5p (3 jocuri), 2. Franta 5p (3 j), 3. Croația 4p (2 j), 4. Spania 2p (3 j), 5. Brazilia 0p (2 j), 6. Islanda 0p (3 j).

Grupa principala 2

Tunisia – Suedia 23-35 (14-19). Marcatori: Sanai 6, Soussi 3, Chouiref 3, Hosni 2, Boughanmi 2, Bacha 2, Majdoub 1, Alouini 1, Maaref 1, Jaballah 1, Ben Abdallah 1 / Ekberg 7, A. Nilsson 7, Jeppsson 4, Andersson 4, Arnesson 3, Lagergren 3, Ekdahl du Rietz 2, Zachrisson 2, Darj 1, Tollbring 1, Wanne 1.

Danemarca – Ungaria 25-22 (15-10). Marcatori: Hansen 7, Lauge 4, Zachariassen 4, Svan 3, Mensah 2, M. Landin 2, Hald 2, Mortensen 1 / Szita 5, Juhasz 4, Hornyak 3, Boka 3, Ligetvari 2, Mathe 2, Nagy 2, Banhidi 1.

Clasament: 1. Danemarca 6p (3 j), 2. Suedia 6p (3 j), 3. Norvegia 2p (2 j), 4. Egipt 1p (2 j), 5. Ungaria 1p (3 j), 6. Tunisia 0p (3 j).

Programul de duminică, 20 ianuarie (grupe principale):
ora 19.00: Brazilia – Croația (Digisport 1), Ungaria – Tunisia (Digisport 4)
ora 21.30: Islanda – Franța (Digisport 3), Norvegia – Egipt (Digisport 4)

* Perechea romamancelor Irina Maria Bara si Monica Niculescu a fost eliminata de cuplul Raquel Atawo (SUA)/Katarina Srebotnik (Slovenia/N.9) cu 6-2, 3-6, 6-3, duminica, la Melbourne, in optimile de finală ale probei feminine de dublu din cadrul turneului de tenis Australian Open.

Bara şi Niculescu vor primi un cec de 55.000 de dolari si 240 de puncte WTA la dublu.

* De altfel, in probele de dublu am inregistrat eliminari pe toata linia: Irina Begu si Horia Tecău au fost invinşi cu 6-1, 6-3 de americanca Nicole Melichar si brazilianul Bruno Soares (favoriti 2), Mihaela Buzarnescu si austriacul Oliver Marach (nr. 4) au abandonat dupa doar 25 de minute, la scorul de 4-1 pentru perechea Bethanie Mattek-Sands (SUA)/Jamie Murray (Marea Britanie), din cauza accidentarii lui Marach la un picior.

La juniori, în primul tur, românul Nicholas David Ionel a fost întrecut de canadianul Liam Draxl cu 6-3, 6-4, în 61 de minute.

* In schimb, vesti interesante din optimile probei feminine de simplu, acolo unde toata lumea asteapta duelul de luni (dupa ora 10,00, ora Romaniei, pe Eurosport) dintre Simona Halep si Serena Willias.

Iata, nr. 2 mondial, germanca Angelique Kerber, a fost eliminata în optimile de finală ale Australian Open, primul turneu de Mare Slem al anului, fiind invinsa fara drept de apel, cu 6-0, 6-2, in doar 56 de minute, de americanca Danielle Collins, locul 35 mondial.

* Intr-o alta partida din optimi, rusoaica Maria Sarapova a fost eliminată de australianca Ashleigh Barty (Nr.15) in trei seturi, 4-6, 6-1, 6-4. Pentru un loc in semifinale, Barty, calificata pentru prima oara in sferturile unui turneu major, va trebui sa treaca de cehoaica Petra Kvitova, Nr.6 mondial, care a trecut de americanca Amanda Anisimova (17 ani), cu 6-2, 6-1.

* Prima competitie ciclista de sosea a anului, Turul Down Under, inscris in pretentiosul calendar al World Tour, s-a incheiat duminica in Australia cu victoria finala a australianului Daryl Impey (Mitchelton-Scott), urmat la 13 secunde de compatriotul sau Richie Porte (Trek) si la 17 secunde de olandezul Wout Poels (Sky).

Ultima etapa, a 6-a, disputata pe traseul McLaren Vale-Willunga Hill (151,5 km) a revenit lui Richie Porte, in 3h30’14”, urmat de Poels si de Impey.

* PROGRAMUL TV, luni, 21.01.2019:
00:00 Baschet, NBA, Telekom 1 Indiana – Charlotte
04:00 Tenis, Eurosport, Eurosport 2 Australian Open
16:00 Fotbal, Serie A, Digi 1, Telekom 1 Genoa – AC Milan
17,30 Handbal F, TVR HD CSM Bucuresti-Zalau
18,00 Volei F, Cupa Romaniei, Digi 4 CSM Bucuresti-Galagi
19,00 Handbal M, Campionatul mondial, Digi 1 Suedia-Norvegia
19,00 Handbal M, Campionatul mondial, Digi 2 Spania-Brazilia
21,30 Handbal M, Campionatul mondial, Digi 2 Croatia-Germania
21,30 Handbal M, Campionatul mondial, Digi 3 Egipt-Danemarca
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 1, Telekom 1 Juventus – Chievo
22:00 Fotbal, La Liga, Digi 2 Eibar – Espanyol