* Dupa entuziasmanta victorie impotriva liderului mondial Simona Halep (da, romanca este inca prima in lume, de ce va grabiti, stimati colegi, ce-i forfota asta, va bucurati?), Serena Williams este decisa sa cucereasca al 24-lea turneu de Mare Slem al carierei sale exceptionale, a declarat antrenorul Patrick Mouratoglou.

Tehnicianul de origine turca (are o scoala la Paris, unde il pregateste pe… grecul Stephano Tsitsipas, surprinzatorul semifinalist la Melbourne) este convins ca “meciul cu Simona Halep i-a aratat Serenei ca este pregatita, mental in primul rand, sa cucereasca al 24-lea turneu major, aici, la Australian Open”.

“Cred ca este 100% pentru prima oara dupa ce a nascut, a trecut destul timp sa revina la cel mai inalt nivel, fizic, dar si emotional, intrucat a trecut cu bine peste momentele extraordinare prin care a trecut, cea de a avea un copil”.

* O adversara redutabila va fi, insa, cehoaica Petra Kvitova, deja calificata in semifinale si cu punctele suficiente pentru a prelua sefia, temporara, cred, a clasamentului WTA de la Simona Halep, dupa ce a invins-o marti pe australianca Ashleigh Barty, cu 6-1, 6-4.

Victorie convingatoare obtinuta de o alta sportiva de mare caracter, revenita la randul ei in prim-plan, dupa o patanie teribila. I-a fost taiat tendonul la mana stanga in timp ce se apara de un talhar. Kvitova o va intalni in penultimul act pe americanca Danielle Collins, castigatoare tot marti in fata rusoaicei Anastasia Pavliucenkova cu 2-6, 7-5, 6-1.

* Spuneam mai devreme de grecul Tsitsipas, revelatia turneului, calificat in semifinale in urma victoriei din sferturi cu spaniolul Roberto Bautista Agut, cu cu 7-5, 4-6, 6-4, 7-6 (7/2). In semifinale, Tsitsipas are un obstacol de calibru, un alt spaniol, dar al doilea jucator al lumii, Rafael Nadal, care a petrecut cel mai putin timp pe teren chiar in sferturi, invingandu-l in 3 seturi pe americanul Frances Tiahoe, cu 6-3, 6-4, 6-2.

* La juniori, tenismanul roman Filip Jianu (17 ani) si spaniolul Nicolas Alvarez Varona s-au calificat, marti, la Melbourne, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului Australian Open, castigan cu 6-3, 6-7 (4), 10-8 în fata britanicilor Jacob Fearnley/Connor Thomson.

* Franta, campioana mondiala en-titre, si Germania, una dintre tarile gazda, si-au asigurat calificarea in semifinalele Campionatului mondial de handbal masculin, dupa meciurile de luni, din grupele principale, celelalte doua echipe din penultimul act urmand sa se decida miercuri, intre Danemarca, Norvegia si Suedia.

* Iata, cu acelasi sprijin al colegilor de la Handbal mania, excelent prezentate, rezultatele penultimei zile a jocurilor din grupe:

Grupa principală I

Spania – Brazilia 36-24 (19-13). Marcatori: Sole 6, Arino 6, Canellas 5, Gomez 4, Aguinagalde 3, Guardiola 3, Goni 2, Fernandez 2, Entrerrios 2, Dujshebaev 2, Sarmiento 1 / Langaro 4, Nantes 4, Rodrigues 3, Santos 2, Pozzer 2, Chiuffa 2, Hackbarth 2, Valadao 1, Toledo 1, Borges 1, V. Teixeira 1, Tercariol 1.

Croatia – Germania 21-22 (11-11). Marcatori: Karacic 4, Strlek 4, Sipic 3, Duvnjak 2, Stepancic 2, Horvat 2, Musa 2, Mandic 1, Vrankovic 1 / Wiede 6, Gensheimer 4, Pekeler 3, Fath 2, Hafner 2, Bohm 2, Kohlbacher 2, Wiencek 1.
Clasament după 4 meciuri: 1. Germania 7p, 2. Franta 7p, 3. Spania 4p, 4. Croatia 4p, 5. Brazilia 2p, 6. Islanda 0p.
Ultima etapa (23 ianuarie): Brazilia – Islanda, Franta – Croatia, Germania – Spania.

Grupa principală II

Suedia – Norvegia 27-30 (14-17). Marcatori: A. Nilsson 5, Wanne 5, Andersson 3, Ekberg 3, Jeppsson 3, L. Nilsson 3, Ekdahl du Rietz 2, Pettersson 1, Lagergren 1, Arnesson 1 / Jondal 11, Sagosen 7, Rod 4, O’Sullivan 3, Bjornsen 3, Myrhol 2.

Egipt – Danemarca 20-26 (7-9). Marcatori: Zeinelabedin 6, Elahmar 4, Omar 3, Eissa 2, Hagag 2, Nawar 2, Shebib 1 / Hansen 5, Zachariassen 5, Svan 4, M. Landin 4, Oris 3, Mensah 2, Hald 2, Lauge 1.
Clasament după 4 meciuri: 1. Danemarca 8p, 2. Suedia 6p, 3. Norvegia 6p, 4. Ungaria 3p, 5. Egipt 1p, 6. Tunisia 0p.
Ultima etapă: Tunisia – Egipt, Norvegia – Ungaria, Danemarca – Suedia.

* PROGRAMUL TV, miercuri, 23.01.2019:
04:00 Tenis, Eurosport Australian Open
13,00 Fotbal, Cupa Turciei, Look tv Bodrumspor-Malatyaspor
13:30 Patinaj Artistic, Eurosport 2 Campionatul European: Minsk
16,30 Handbal M, Campionatul mondial, Digi 1 Brazilia-Islanda
16,30 Handbal M, Campionatul mondial, Digi 2 Tunisia-Egipt
17,00 Fotbal, Cupa Turciei, Look tv Goztepe-Antalyaspor
17:30 Volei F, Digi 3 Fenerbahce – CSM București
19,00 Handbal M, Campionatul mondial, Digi 2, Telekom 2 Franta-Croatia
19,00 Handbal M, Campionatul mondial, Digi 3, Telekom 3 Norvegia-Ungaria
19,30 Fotbal, Cupa Turciei, Look tv Belikersispor-Trabzonspor
19,30 Fotbal, Cupa Frantei, Telekom 1 St. Etienne-Dijon
20:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 3 Nîmes – Angers
21,30 Handbal M, Campionatul mondial, Digi 1, Telekom 2 Germania-Spania
21,30 Handbal M, Campionatul mondial, Digi 2, Telekom 3 Danemarca-Suedia
22,05, Fotbal, Cupa Frantei, Telekom 1 PSG-Strasbourg