* Serena Williams-Karolina Pliskova 6-4, 4-6, 5-1, 40-30, americanca serveste perfect, probabil al 13-lea as, dar un arbitru se trezeste vorbind: “Greseala de picior”, si totul este rasturnat, cehoaica obtinand in cele din urma victoria cu 7-5 in decisiv, 6 ghemuri la rand, cu 4 mingi de meci salvate.

Iata, asa se scrie istoria unui meci important din tenis, un sfert de finala la un turneu de Mare Slem, cu o greseala pe care, pe reluari, nici nu am putut-o depista, singura decizie de arbitru de linie care nu poate in niciun fel contestata! Cu “piticii pe creier” inevitabili la o asemenea patanie, cred, Serena Williams a mai calcat si stramb cu piciorul stang, neatenta la un contre-pied, asa ca… asta a fost!

Arbitrul de scaun poate intoarce o decizie de out a unui linior, oricare jucator poate contesta, cerand hawk-eye, dar greseala de picior este imuabila! Intr-un fel, este foarte greu sa te gandesti sa reglementezi la sange si astfel de rarisima eroare.

De pilda, cred ca am vazut numai in 2019 vreo 50 de ore de tenis, cu cateva mii de servicii, dar nu-mi amintesc sa fi auzit aceasta decizie! Mai ales ca atingerea unei linii de fund la serviciu nu creeaza absolut niciun avantaj, este si greu de depistat, pentru ca insasi constatarea vine post-factum!

Ai intelege daca inainte de a lovi mingea intri in teren, dar dupa ce mingea a aterizat in terenul advers, cum poti constata ca jucatorul care serveste a calcat in teren sau pe linie inainte de ca mingea sa plece din racheta?. O aberatie, care, iata, insa ca poate decide un meci extrem de important.

In fine, nu vreau sa fac teoria chibritului, desi cam asa pare un astfel de maruntis, astfel ca putem constata ca in aceste conditii putem avea o finala ceheasca la Melbourne, de vreme ce Petra Kvitova este in semifinala cu Danielle Collins, iar Karolina Pliskova cu nipona Naomi Osaka, care a trecut de ucraineanca Elina Svitolina (7 WTA), cu 6-4, 6-1, in celalalt sfert de finala feminin de miercuri.

* Subliniez acest lucru si in perspectiva meciului de Fed Cup de la Ostrava, de la mijlocul lunii viitoare, in care detinatoarea trofeului, Cehia, intalneste Romania. Mai mult, gazdele s-ar putea sa aiba primele 2 jucatoare ale lumii in acel moment, pe Kvitova nr. 1 si pe Pliskova, nr. 2 incepand de luni!

* Dar la Melbourne se intampla si lucruri bune in aceasta saptamana pentru noi, elevul de la CS Dinamo al antrenorului Razvan Itu, talentatul Filip Jianu (foto, 17 ani, locul 8 mondial in ierarhia juniorilor) ajungand in sferturile de finala in proba de simplu, dupa ce l-a eliminat cu 7-5, 6-3 pe americanul Toby Kodat.

Favorit nr. 4 pe tabloul de simplu al juniorilor, Jianu va juca in sferturi cu un alt american, Cameron Kingsley (nr. 8 in turneu, 15 ITF).

* In elanul tineresc, ca sa zic asa, al acestei comportari de exceptie, Filip Jianu s-a calificat si la dublu, de data aceasta in semifinale, in urma victoriei pe care cuplul Filip/Nicolas Alvarez (Spania) a reusit-o in sferturi in meciul cu perechea australiana Tristan Schoolkate/Dan Sweeny, cu 6-4, 6-4.