* Finala de vis pentru orice organizator de turneu in finala probei masculine de la Australian Open: Novak Djokovic-Rafael Nadal, adica nr. 1 si nr. 2, dar mai ales episodul 53 din confruntarea cea mai bogata a tenisului actual.

Vineri, sarbul Novak Djokovic, principalul favorit, a obtinut o calificare chiar si mai usoara decat viitorul, de fapt, vesnicul lui adversar, invingandu-l cu 6-0, 6-2, 6-2 pe francezul Lucas Pouille. Cu o zi in urma, spaniolul obtinuse victoria in semifinala cu grecul Stephanos Tsitsipas, cu 6-2, 6-4, 6-0, adica a stat in teren cu 2 ghemuri mai mult decat Nole…

In finala, insa, lucrurile devin mai complicate decat semifinalele cu adversari neofiti in aceasta faza, pentru ca Djokovic si Nadal au o lunga istorie unul impotriva celuilalt, pana acum sarbul avand un scor favorabil, 27-25. Meciul este programat duminica, in deschidere fiind programata, conform traditiei, finala de dublu mixt!

* Filip Jianu nu a reusit decat sa egaleze cea mai buna performanta a unui jucator roman la Melbourne in turneul juniorilor (semifinala Florin Mergea, in 2003), oprindu-se in penultima faza, dupa ce a fost eliminat greu, cu 3-6, 6-2, 7-5 de americanul Emilio Nava.

Oricum, elevul lui Razvan Itu a facut un turneu remarcabil, memorabil chiar, ajungand in semifinale si la dublu, alaturi de spaniolul Nicolas Alvarez Varona.

* Nu mai putin de 87 de ani au asteptat francezii sa cucereasca un titlu european la patinaj artistic in proba de perechi, aurul fiind castigat in intrecerile de la Minsk de Vanessa James si Morgan Cipres, repetand isprava din 1932 a cuplului Andree si Pierre Brunet.

Vanessa James si Morgan Cipres au totalizat 225,16 puncte, fiind urmati de 2 perechi din Rusia, Evghenia Tarasova/Vladimir Morozov (218,82) respectiv Aleksandra Boikova/Dmitri Kozlovski (205,28). Francezii au dominat concursul si la programul scurt, si la cel liber, lucru usor de depistat din distanta la care s-au impus in aceasta competitie.

* PROGRAMUL TV, sambata, 26.01.2019:
06:00 Tenis, Eurosport Australian Open
14:00 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 1 Sevilla – Levante
14:00 Volei M, Digi 4 Steaua – Unirea Dej
15:30 Handbal F, Digi 1, Telekom 3 HC Podravka Vegeta – SCM Craiova
16:00 Fotbal, Serie A, Digi 3, Telekom 4 Sassuolo – Cagliari
16,00 Patinaj artistic, Eurosport 2 – Campionatul european de la Minsk
16:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 2, Telekom 2 Borussia Dortmund – Hannover 96
16:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 4 Wolfsburg – Leverkusen
17:15 Fotbal, La Liga, Digi 1, Telekom 1 Atletico Madrid – Getafe
18,00 Fotbal, Ligue 1, Digi 4 Nantes-St. Etienne
18,30 Handbal M, Campionatul mondial, Digi 2 – meci de clasament
18:00 Fotbal, Turcia, Look Plus Goztepe – Galatasaray
19:00 Fotbal, Serie A, Telekom 2 Sampdoria – Udinese
19:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 4, Telekom 3 Bremen – Frankfurt
19:30 Fotbal, La Liga, Telekom 4 Leganes – Eibar
20:00 Baschet M, Digi 3 CSM CSU Oradea – SCM Timișoara
20:30 Handbal F, Liga Campionilor, Digi 1, Telekom 1 Gyor – CSM București
21,30 Handbal M, Campionatul mondial, Digi 4, Telekom 4 – meci de clasament
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 2, Telekom 2 Milan – Napoli
21:45 Fotbal, La Liga, Digi 3 Valencia – Villarreal

Advertisements