Cea mai veche competitie internationala sportiva din lume, Turneul, acum, al celor 6 natiuni (la exact a 20-a editie de la cooptarea Italiei) debuteaza vineri, la Paris, cu meciul Franta-Tara Galilor, de la ora 22,00, ora Romaniei, transmisiile tv in Romania fiind asigurate de Telekom, asa cum ne-am obisnuit in ultimii ani.

Home Nations Championship din 1883 pana in 1909, apoi din 1932 pana in 1939, Franta fiind admisa din 1910, dupa care, in 2002, a venit si Italia, competitia, in care trofeul este detinut de Irlanda (foto), recordul de succese finale fiind detinut de Anglia, cu 38 de trofee, are anul acesta si incarcatura Cupei Mondiale, din toamna, din Japonia.

Pentru iubitorii rugby-ului, am gasit in varianta engleza datele principale ale Turneului, inclusiv alcatuirea primei confruntari, fiind stabiliti si arbitrii, precum si stadioanele, cele, de fapt, cunoscute, veritabile temple ale acestui sport, asa ca le voi reproduce exact cum le-am copiat, cu precizarea ca ora Romaniei este CET plus 1, in timp ce UTC este ora Marii Britanii, cea data de meridianul Greenwich.

Iata, asadar, referintele principale, asa cum am spus, de pe un wikipedia in engleza:

Round 1
1 February 2019
21:00 CET (UTC+1)
France v Wales

Stade de France, Saint-Denis
Referee: Wayne Barnes (England)

FB 15 Maxime Médard
RW 14 Damian Penaud
OC 13 Wesley Fofana
IC 12 Romain Ntamack
LW 11 Yoann Huget
FH 10 Camille Lopez
SH 9 Morgan Parra
N8 8 Louis Picamoles
OF 7 Arthur Iturria
BF 6 Wenceslas Lauret
RL 5 Paul Willemse
LL 4 Sébastien Vahaamahina
TP 3 Uini Atonio
HK 2 Guilhem Guirado (c)
LP 1 Jefferson Poirot
Replacements:
HK 16 Julien Marchand
PR 17 Dany Priso
PR 18 Demba Bamba
LK 19 Félix Lambey
FL 20 Gregory Alldritt
SH 21 Baptiste Serin
CE 22 Gaël Fickou
CE 23 Geoffrey Doumayrou
Coach:
Jacques Brunel

FB 15 Liam Williams
RW 14 George North
OC 13 Jonathan Davies
IC 12 Hadleigh Parkes
LW 11 Josh Adams
FH 10 Gareth Anscombe
SH 9 Tomos Williams
N8 8 Ross Moriarty
OF 7 Justin Tipuric
BF 6 Josh Navidi
RL 5 Alun Wyn Jones (c)
LL 4 Adam Beard
TP 3 Tomas Francis
HK 2 Ken Owens
LP 1 Rob Evans
Replacements:
HK 16 Elliot Dee
PR 17 Wyn Jones
PR 18 Samson Lee
LK 19 Cory Hill
FL 20 Aaron Wainwright
SH 21 Gareth Davies
FH 22 Dan Biggar
CE 23 Owen Watkin
Coach:
New Zealand Warren Gatland

Touch judges:
Andrew Brace (Ireland)
Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official:
Rowan Kitt (England)

2 February 2019
14:15 GMT (UTC+0)
Scotland v Italy

Murrayfield Stadium, Edinburgh
Referee: Luke Pearce (England)

Touch judges:
Mathieu Raynal (France)
Shuhei Kubo (Japan)
Television match official:
Simon McDowell (Ireland)
2 February 2019
16:45 GMT (UTC+0)
Ireland v England

Aviva Stadium, Dublin
Referee: Jérôme Garcès (France)

Touch judges:
Romain Poite (France)
Alexandre Ruiz (France)
Television match official:
Glenn Newman (New Zealand)
Round 2
9 February 2019
14:15 GMT (UTC+0)
Scotland v Ireland

Murrayfield Stadium, Edinburgh
Referee: Romain Poite (France)

Touch judges:
Pascal Gaüzère (France)
Alexandre Ruiz (France)
Television match official:
Rowan Kitt (England)
9 February 2019
17:45 CET (UTC+1)
Italy v Wales

Stadio Olimpico, Rome
Referee: Mathieu Raynal (France)

Touch judges:
Wayne Barnes (England)
Shuhei Kubo (Japan)
Television match official:
David Grashoff (England)
10 February 2019
15:00 GMT (UTC+0)
England v France

Twickenham Stadium, London
Referee: Nigel Owens (Wales)

Touch judges:
Andrew Brace (Ireland)
Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official:
Glenn Newman (New Zealand)
Round 3
23 February 2019
15:15 CET (UTC+1)
France v Scotland

Stade de France, Saint-Denis
Referee: Nic Berry (Australia)

Touch judges:
Nigel Owens (Wales)
Andrew Brace (Ireland)
Television match official:
Rowan Kitt (England)
23 February 2019
16:45 GMT (UTC+0)
Wales v England

Millennium Stadium, Cardiff
Referee: Jaco Peyper (South Africa)

Touch judges:
Jérôme Garcès (France)
Alexandre Ruiz (France)
Television match official:
Simon McDowell (Ireland)
24 February 2019
16:00 CET (UTC+1)
Italy v Ireland

Stadio Olimpico, Rome
Referee: Glen Jackson (New Zealand)

Touch judges:
Wayne Barnes (England)
Karl Dickson (England)
Television match official:
Graham Hughes (England)
Round 4
9 March 2019
14:15 GMT (UTC+0)
Scotland v Wales

Murrayfield Stadium, Edinburgh
Referee: Pascal Gaüzère (France)

Touch judges:
Luke Pearce (England)
Federico Anselmi (Argentina)
Television match official:
Marius Jonker (South Africa)
9 March 2019
16:45 GMT (UTC+0)
England v Italy

Twickenham Stadium, London
Referee: Nic Berry (Australia)

Touch judges:
Paul Williams (New Zealand)
Andrew Brace (Ireland)
Television match official:
Simon McDowell (Ireland)
10 March 2019
15:00 GMT (UTC+0)
Ireland v France

Aviva Stadium, Dublin
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)

Touch judges:
Angus Gardner (Australia)
Karl Dickson (England)
Television match official:
Ben Skeen (New Zealand)
Round 5
16 March 2019
13:30 CET (UTC+1)
Italy v France

Stadio Olimpico, Rome
Referee: Matthew Carley (England)

Touch judges:
Nigel Owens (Wales)
Andrew Brace (Ireland)
Television match official:
Graham Hughes (England)
16 March 2019
14:45 GMT (UTC+0)
Wales v Ireland

Millennium Stadium, Cardiff
Referee: Angus Gardner (Australia)

Touch judges:
Ben O’Keeffe (New Zealand)
Karl Dickson (England)
Television match official:
Marius Jonker (South Africa)
16 March 2019
17:00 GMT (UTC+0)
England v Scotland

Twickenham Stadium, London
Referee: Paul Williams (New Zealand)

Touch judges:
Jérôme Garcès (France)
Federico Anselmi (Argentina)
Television match official:
Ben Skeen (New Zealand)