* Turneul celor 6 natiuni la rugby a debutat anul acesta cu un meci de antologie, una dintre cele mai mari rasturnari de scor din istoria veche de 136 de ani a competitiei: Franta-Tara Galilor 19-24 (16-0), gazdele de pe Parc des Princes avand o prima repriza perfecta. Dupa care…

Ziarul L’Equipe de astazi “traduce” intr-un singur cuvant starea de spirit a celor peste 60.000 de parizieni prezenti in tribune: “DESESPERANT”, conform imaginii pe care tot de acolo am preluat-o!

Marcatori: pentru galezi Tomos Williams (47), George North (52, 72) – eseuri, Gareth Anscombe (47, 52) – transformări şi Dan Biggar – o lovitura de penalitate (62) ai o transformare (73); pentru invinsi: Louis Picamoles (6), Yohann Huget (23) – eseuri si Camille Lopez – două lovituri de penalitate (34, 70) si un drop gol (40+1).

* Prima finala a anului in tenisul romanesc va fi jucata de cuplul Irina Begu/Monica Niculescu, calificate in ultimul act al Openului Thailandei de la Hua Hin, dupa victoria in 2 seturi, 7-6 (4), 6-2 si 1h30′ in fata perechii Xin-Yun Han (China)/ Darija Jurak (Croatia).

Begu si Niculescu, favorite nr. 2, si-au asigurat un cec de 6.400 de dolari şi 180 de puncte WTA la dublu, in finala urmand sa joace impotriva perechii alcatuite din rusoaica Ana Blinkova si chinezoaica Yafan Wang, care au dispus in semifinale de favoritele 3, chinezoaicele Shuai Peng/Yang Zhaoxuan, cu 7-6 (5), 7-5.
* Vineri, in etapa a 5-a a Turului ciclist al provinciei argentiniene San Juan, am asistat la o noua schimbare de lider in clasamentul general, columbianul Winner Anacona (Movistar), cel bine (pre)numit, cum s-ar spune, castigand etapa cea mai dura, cu sosire in varf, la altitudine de 2.500 m.

Dupa o catarare de 14,4 km Alto Colorado si 169 km, Anacona a fost cronometrat in 4h25’10”. In clasamentul general, fostul lider, francezul Julian Alaphilippe (Quick Step) a coborat la 41″, in timp ce pe trei se afla acum spaniolul Oscar Sevilla, la 57″.

* PROGRAMUL TV, duminica, 03.02.2019:
00,10 NBA, Telekom 1 Detroit Pistons-Los Angeles Clippers
01:00 Handbal F, TVR 2, TVR HD Slatina-U Cluj-Napoca
11:30 Handbal F, Digi 1 Magura Cisnadie – Team Esbjerg
12:00 Tenis, WTA, Digi 2 Turneul din Hua Hin
13:00 Fotbal, La Liga, Digi 1, Telekom 2 Villarreal – Espanyol
13:30 Fotbal, Serie A, Digi 3, Telekom 1 SPAL – Torino
15:30 Tenis, WTA, Digi 2 Turneul din St. Petersburg
16:00 Fotbal, Serie A, Digi 3 Udinese – Fiorentina
16:00 Fotbal, Serie A, Telekom 4 Genoa – Sassuolo
16:00 Fotbal, Premier League, Telekom 2 Leicester – Manchester United
17:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Voluntari – Sepsi
17:15 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 3 Betis – Atletico
18:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 4 St-Etienne – Strasbourg
19:00 Fotbal, Serie A, Digi 3 Inter – Bologna
19:00 Fotbal, Premier League, Telekom 2 Manchester City – Arsenal
19:00 Fotbal, Bundesliga, Telekom 4 Stuttgart – Freiburg
19:30 Fotbal, La Liga, Digi 3, Telekom 3 Eibar – Girona
19:30 Fotbal, Portugalia, Look tv Sporting – Benfica
20:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look tv Viitorul – Craiova
20:00 Baschet M, Digi 4 SCM Timisoara – U-BT Cluj
21:00 Baschet, NBA, Telekom 4 Boston Celtics – Oklahoma City Thunder
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 3, Telekom 2 AS Roma – AC Milan
21:45 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 3 Real Madrid – Alaves
22:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 4  Lyon – PSG