* Cu Simona Halep cea mai buna sportiva si Mircea Lucescu, premiul pentru excelenta in sport pentru intreaga cariera, Gala Trofeelor Alexandrion, aflata la a 4-a editie deja, pe cale de a marca si printr-o festivitate cu staif si eminenta o implicare in sportul romanesc care se indreapta spre doua decenii, festivitatea gazduita joi seara de Hotelul Radisson Blu a avut aura performantei de rasunet.

Aceasta ar fi, in cateva cuvinte, o caracterizare a ceea ce inseamna sprijinul acordat de o entitate in intregime privata, care intelege sa-si onoreze si voluntarele obligatiil sociale, pentru ca, pe langa aceste trofee ale sportului, Alexandrion rasplateste si excelenta in cultura, prin alte doua gale pe care le-a impus deja constiintei publicului romanesc – Gala Premiilor Constantin Brancoveanu si Gala Premiilor Matei Brancoveanu.

Iata, incepand cu Mircea Lucescu, laureatii editiei 2019 a Galei Alexandrion pentru excelenta in sport:
Mircea Lucescu – Trofeu de ecelenta in sport pentru intreaga cariera).

Castigatorii celei de-a patra gale a Trofeelor Alexandrion sunt:

1. Simona Halep (tenis: numărul 1 mondial, a câștigat Roland Garros). Laureata a fost absenta motivat – este cu echipa de Fed Cup a Romaniei in Cehia
2. Gianina Beleagă, Ionela Cozmiuc (canotaj: campioane mondiale dublu vâsle).
3. Ana Maria Popescu (scrimă: vicecampioană mondială).
5. Loredana Toma (haltere: vicecampioană mondială, campioană europeană).
6. Mirel Rădoi (calificare România U21).
7. Ianis Hagi (Viitorul – cel mai bun tanar fotbalist roman din Liga I).
8. Robert Glinta (natatie – medalie argint Campionatul European).
9. Ovidiu Ionescu (tenis de masa-medalie argint Campionatul European).
10. Mihai Mihut (lupte-medalie de aur Campionatul European).

Pentru a doua oara in istoria Trofeelor Alexandrion, in 2019, Fundatia Alexandrion a oferit si premii dedicate tinerelor sperante ale sportului romanesc. Sectiunea Sperante a fost prezentata de premianta de anul trecut, Elena Chiriac, multipla campioana nationala la taekwondo WTF.

Trofeele Alexandrion Speranta au fost acordate urmatorilor:
1. Claudiu Bortuneanu (cel mai bun tanar fotbalist roman din liga 2).

2. Muscalu Nicoleta Angelica si Pavel Antonia Mihaela (sarituri in apa-medalia de bronz la platformă-sincron, în cadrul Campionatelor Mondiale).
3. Arian Notretu (sportiv paralimpic – natatie).
Un Premiu special a fost acordat lui:
Marius Iovi (Invictus) – militar ranit in Irak.

* In ziua a doua a Campionatelor nationale de atletism indoor, tot o sportiva din probele tehnice, lungimista Alina Rotaru, a reusit performanta reuniunii, dupa ce in ziua inaugurala protagonista a fost triplusaltista Andreea Panturoiu.

Dovedind un progres remarcabil, componenta CSM Bucuresti si-a confirmat clar baremul pentru CE din 1-3 martie de la Glasgow, detinand acum, cu acest 6,70 m, a 3-a performanta mondiala in 2019.

* Iata, insa, ierarhia la zi a IAAF in proba feminina de saritura in lungime:

1. 6,.99 Malaika MIHAMBO 03 FEB 1994 GER GER Berlin (GER) 01 FEB 2019
2 6.73 Maryna BEKH-ROMANCHUK 18 JUL 1995 UKR UKR 2 Berlin (GER) 01 FEB 2019
3 6.70 Alina ROTARU 05 JUN 1993 ROU ROU 1 Bucuresti (ROU) 07 FEB 2019
4 6.65 Ivana ŠPANOVIĆ 10 MAY 1990 SRB SRB 3 Berlin (GER) 01 FEB 2019
5 6.64 Nastassia MIRONCHYK-IVANOVA 13 APR 1989 BLR BLR 1 Minsk (BLR) 18 JAN 2019
5 6.64 Khaddi SAGNIA 20 APR 1994 SWE SWE 1f1 Stockholm (SWE) 04 FEB 2019
7 6.60 Yekaterina KONEVA 25 SEP 1988 RUS RUS 1 Slavyansk-na-Kubani (RUS) 12 JAN 2019

* Asadar, sanse bune pentru competitia continentala, in care speram sa avem cat mai multi reprezentanti, care mai au cateva competitii in care isi pot realiza baremurile, pe langa cei 4 despre care am scris ieri. Oricum, joi s-a adaugat listei si saritoarea in inaltime Daniela Stanciu, cu 1,94 m…

* PROGRAMUL TV, sambata, 09.02.2019:
12,30 Ciclism, Eurosport 2 – Turul Comunitatii Valenciene
14:00 Tenis, Cupa FED, Digi 1, Telekom 2 Cehia – România
14:00 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 3 Getafe – Celta Vigo
14:00 Volei M, Digi 3 Dinamo – Steaua
14:00 Tenis, ATP, Digi 4, Telekom 4 Turneul din Sofia
14:00 Rugby, Telekom 1 România – Georgia
14:30 Fotbal, Premier League, Eurosport Fulham – Man. United
15:00 Fotbal, Turcia, Look Istanbul BB – Erzurumspor
16:00 Handbal F, Liga Campionilor, Digi 4 Krim Mercator – Ferencvaros
16:15 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni, Telekom 4 Scoția – Irlanda
16:30 Baschet M, Digi 3, Telekom 3 Dortmund – Hoffenheim
17:15 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 1 Atletico Madrid – Real Madrid
18:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 4 PSG – Bordeaux
18:00 Fotbal, Turcia, Look Beșiktaș – Bursaspor
18:45 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni, Telekom 4 Italia – Țara Galilor
19:00 Fotbal, Serie A, Digi 3, Telekom 2 Fiorentina – Napoli
19:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 2, Telekom 3 Bayern Munchen – Schalke 04
19:30 Fotbal, Premier League, Eurosport Brighton – Burnley
20:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Sepsi – Dinamo
20:30 Handbal F, Liga Campionilor, Digi 4 Gyor – Vipers Kristiansand
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 2, Telekom 2 AC Parma – Inter
21:45 Fotbal, La Liga, Digi 3 Girona – Huesca

Advertisements