* Romania va participa cu 30 de sperante sportive la Festivalul Olimpic al Tineretului European, competitie gazduita in perioada 9-16 februarie de Bosnia, la Sarajevo si Sarajevo Est, oras olimpic, va amintiti, refacut dramatic dupa distrugerile din razboiul civil iugoslav.

Lotul, care a fost prezentat oficial inainte de plecare la Complexul olimpic de la Izvorani (foto), are urmatoarea alcatuire, in enumerarea aparuta pe site-ul COSR aparand, cum este si firesc, si antrenorii:

Patinaj artistic (1 sportivă): Ana Sofia Beşchea; antrenor Marina Ruxandra Beşchea;

Biatlon (8 sportivi): Vivien Bernadett Andras, Reka Csaszar, Andreea Mezdrea (purtătoare de drapel), Szilvia Vancsa, Marian Gabriel Folea, Nicolae Dan Gîrbacea, Robert Grumeza, Tamas Kovacs; antrenori: Vasile Petru Şneaga, Szilard Marton şi Tudor Gîrbacea;

Schi alpin (8 sportivi – patru fete şi patru băieţi): Mădălina Nicoleta Preda, Diana Andreea Renţea, Maria Ioana Constantin, Eszter Lorincz, Ioan Alexandru Bordi, Horea Andrei Olteanu, Hunor Szoke, Vlad Anton Danciu; antrenori: Andrei Burchiu, Andrei Szilagyi, Victor Tiberiu Tanţoş;

Schi fond (8 sportivi – patru fete şi patru băieţi): Andrea Csutak, Ioana Georgiana Andreca, Sînzîiana Ioana Mîndrilă, Maria Dumitrela Andreca, Liviu Darius Hanganuţ, Szabolcs Forika, Flaviu Constantin Pavalean, Florin Robert Dolhăscu; antrenori: Costel Terciu, Andrei Potîngă, Istvan Janosi;

Short-track (4 sportivi – două fete şi doi băieţi): Katalin Albert, Kriszta Pongracz Vakar, George Lucian Ţepeş, Jozsef Csongor Csillag; antrenori: Katalin Kristo, Zsolt Kalamar Kertesz;

Snowboard (1 sportiv): Silviu Popa; antrenor: Florin Ştefan Staicu.

* Dupa declaratiile inexplicabil de ranchiunoase, de o rautate gratuita, de care nu o credeam in stare, jucatoarea de tenis Sorana Cirstea a si “produs” o dovada a perioadei nefericite prin care trece, ca altfel nu-mi explic cum a putut sa aiba iesirea respectiva.

Nu mai reproduc, de jena, ce a spus, constat doar ca starea ei de naucire continua, in primul tur al calificarilor pentru Turneul de la Doha fiind eliminata de o jucatoare aflata pe locul 651 in clasamentul mondial, nipona de 31 de ani Shuko Aoyama.

Aflata in cadere libera, Sorana Cirstea a pierdut la Aoyama, invingatoare cu 4-6, 6-0, 6-3, setul 2, dupa un succes in prima mansa, dand semnul clar al degringoladei, psihice in primul rand, in care se afla fosta mare speranta, ajunsa acum pe 92 in lume…

* PROGRAMUL TV, duminica, 10.02.2019:
00,10 NBA Telekom 1 Utaj Jazz-San Antonio Spurs
12:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Dunarea Calarasi – Concordia Chiajna,
13:00 Fotbal, La Liga, Digi Girona – Huesca
13:00 Fotbal, La Liga, Digi 4 Leganes – Betis
13:30 Handbal F, Digi 2, Telekom 4 SCM Craiova – Super Amara
13:30 Fotbal, Serie A, Digi 3, Telekom 3 Bologna – Genoa
14:00 Tenis, Cupa FED, Digi 1, Telekom 2 Cehia – România
15:00 Handbal F, Liga Campionilor, Digi 2 Thuringer – CSM București
15,30 Ciclism, Eurosport Turul Comunitatii Valenciene
15:30 Fotbal, Premier League, Telekom 1 Tottenham – Leicester
16:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 4 Nantes – Nimes
16:00 Fotbal, Serie A, Digi 4 Sampdoria – Frosinone
16:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 2 Werder Bremen – Augsburg
17:00 Tenis, ATP, Digi 3 Turneul din Sofia
17:00 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni, Telekom 4 Anglia – Franța
18:00 Baschet M, Digi 3 U-BT Cluj Napoca – CSM CSU Oradea
18:00 Fotbal, Premier League, Telekom 1 Manchester City – Chelsea
18:30 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Poli Iasi – Gaz Metan
19:00 Fotbal, Serie A, Digi 2, Telekom 3 Sassuolo – Juventus
19:30 Fotbal, La Liga, Digi 3, Telekom 4 Sevilla – Eibar
20:00 Handbal F, Liga Campionilor, Digi 4 Buducnost – Brest
21:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look CSU Craiova – CFR Cluj
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 3, Telekom 3 Milan – Cagliari
21:45 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 2 Athletic Bilbao – Barcelona
22:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 4 Nice – Lyon
22:00 Fotbal, Portugalia, Look Feirense – Sporting
22:30 Baschet, NBA, Telekom 4 Philadelphia – Lakers