* Sorana Cirstea s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de 250.000 dolari de la Budapesta, dupa o victorie in doua seturi simetrice, 6-3, 6-3, in fata favoritei nr. 4, sarboaica Alexandra Krunic.

Probabil, dupa ce si-a varsat focul si, speram, a scapat de frustrari, Sorana, coborata pe 108 in clasamentul WTA, a revenit la sentimente mai bune, adica la ceea ce stie sa faca bine – sa joace, ca la declaratii a dat-o de gard. Mai bine mai tarziu, vorba aia.

In sferturi, romanca va avea o adversara-surpriza, noua speranta a tenisului feminin mondial, rusoaica de 17 ani Anastasia Potapova (87 WTA), care a castigat tot in 2 seeturi, cu 6-2, 7-5, in confruntarea cu nemtoaica Andrea Petkovic.

* Optimile de finala de la Dubai s-au incheiat, aproape de miezul noptii in capitala Emiratelor Arabe Unite, cu un meci care ne-a interesat cel mai mult, care a desemnat adversara Simonei Halep in sferturi.

Ei bine, postura de meci-vedeta a fost absolut meritata, pentru ca elvetianca Belinda Bencic a invins-o pe favorita confruntarii Arina Sabalenka, cu 6-4, 2-6, 7-6 (9/7), dupa 2h29′ minute incrancenate ca intr-un bun scenariu de thriller, in care belarusa a avut nu mai putin de 7 mingi de meci, dar a pierdut la prima ocazie de acest fel a helvetei.

La sfarsit, Sabalenka, o jucatoare puternica, masiva (cam prea mult parca, a cam luat proportii…), plangea de, vorba ceea, “salta camesa pe ea”. In timp ce Bencic avea la ce sa se gandeasca in noaptea in care intrase vartos…

* Iata, asa cum au anuntat organizatorii, va dau pur si simplu un copy-paste (tineti seama ca Bucurestiul se afla la doua fuse orare fata de Dubai, adica meciul care ne intereseaza incepe dupa ora 17,00 la noi), Simona Halep disputa al 3-lea meci din programul zilei de joi, care arata astfel:

Centre Court Starts At 2:00 pm
Su-Wei Hsieh (TPE ) – Karolina Pliskova (CZE)

Centre Court Followed By
Viktoria Kuzmova (SVK ) – Petra Kvitova (CZE )

Centre Court Not Before 7:00 pm
Simona Halep (ROU ) – Belinda Bencic (SUI)

Carla Suárez Navarro (ESP) – Elina Svitolina (UKR)

* In ultimele meciuri din optimile turneului din Emirate, asadar, o puteati deduce si din programul de mai sus, Karolina Pliskova a dispus cu 7-6 (3), 7-6 (2) de Alison Riske, iar Elina Svitolina a eliminat-o clar, cu 6-1, 6-2, pe Garbine Muguruza.

* Batalie pe viata si pe moarte in optimile de finala ale Ligii campionilor la fotbal, meciurile disputate marti seara incheindu-se cu scoruri albe, 0-0: Liverpool – Bayern Munchen si Olympique Lyon – FC Barcelona.

* Tot lupta pana la epuizare a fost si miercuri seara, dar de data aceasta s-a inscris, si inca 7 goluri in doar 2 meciuri: Atletico Madrid-Juventus 2-0; Schalke 04-Manchester City 2-3, dupa ce nemtii conduceau cu 2-1, a egalat Sane in minutul 85, iar golul victoriei a fost marcat de Sterling in ultimul minut regulamentar.

Oricum, returul se anunta de foc in toate cele 4 meciuri, iar despre favorite, iata, nu mai poate fi vorba la acest nivel.