* Cristina Neagu, interul stanga al nationalei Romaniei si al echipei CSM Bucuresti, a fost nominalizată de Federaţia Internaţională de Handbal (IHF) pentru titlul de cea mai bună jucatoare a lumii in 2018, a anunţat joi IHF.

Cristina Neagu a devenit in 2018 cea mai bună marcatoare din istoria Campionatelor Europene, cu un total de 237 de goluri, echipa Romaniei clasandu-se pe locul 4, lidera ei, Cristina Neagu, motorul echipei, a lipsit din cauza unei accidetari, in ultimele 2 meciuri ale competitiei.

Campioana si castigatoare a Cupei Romaniei cu echipa de club, dar si pe locul 3 in Liga campionilor, unde a obtinut din nou titlul de cea mai buna marcatoare, Cristina Neagu a mai fost desemnata cea mai buna handbalista din lume in 2010, 2015 si 2016, precum si, in ancheta Handball Planet, cea mai buna jucatoare europeana a anului 2018, la scrutin primind atat voturile iubitorilor handbalului, peste 10.000, cat si al unui juriu de specialisti, inclusiv ziaristi.

* Pe lista nominalizarilor de acum lansata de IHF mai figureaza Ana Viahireva (Rusia), Amandine Leynaud (Franta), Stine Oftedal (Norvegia) si Estelle Nze Minko (Franta).

La categoria cel mai bun jucator al lumii pe 2018 au fost nominalizati danezii Rasmus Lauge Schmidt si Mikkel Hansen, norvegianul Sander Sagosen, suedezul Jim Gottfridsson si francezul Vincent Gerard.

Voturile pot fi exprimate online pana pe 15 martie 2019.

* Benfica Lisabona, Inter Milano, Chelsea, Slavia Praga, FC Krasnodar, Dinamo Kiev, Rennes, Arsenal, Napoli, Eintracht Frankfurt, Dinamo Zagreb, RB Salzburg, Valencia, Villarreal, Sevilla si Zenit Sankt Petersburg sunt echipele care au obtinut calificarea in optimile Eurola League la fotbal.

Rezultate:
(+) Arsenal Londra – BATE Borisov 3-0
Au marcat: Zahar Volkov (autogol) 4, Shkodran Mustafi 39, Sokratis Papastathopoulos 60.
În tur: 0-1.

(+) Dinamo Zagreb – Viktoria Plzen 3-0
Au marcat: Mislav Orsic 15, Emir Dilaver 33, Bruno Petkovic 73.
Cartonaş roşu: David Limbersky (Viktoria) 87.
În tur: 1-2.

(+) Eintracht Frankfurt – Şahtior Doneţk 4-1
Au marcat: Luka Jovic 23, Sebastien Haller 27 – penalty, 80, Ante Rebic 88, respectiv Junior Moraes 64.
În tur: 2-2.

(+) Napoli – FC Zurich 2-0
Au marcat: Simone Verdi 43, Adam Ounas 75.
În tur: 3-1.

(+) RB Salzburg – FC Bruges 4-0
Au marcat: Xaver Schlager 17, Patson Daka 29, 43, Munas Dabbur 90+2.
Munas Dabbur (RB Salzburg) a ratat un penalty în min. 11.
În tur: 1-2.

(+) Valencia – Celtic Glasgow 1-0
A marcat: Kevin Gameiro 70.
Cartonaş roşu: Jeremy Toljan (Celtic) 37.
În tur: 2-0.

(+) Villarreal – Sporting Lisabona 1-1
Au marcat: Pablo Fornals 80, respectiv Bruno Fernandes 45.
Cartonaş roşu: Jefferson Nascimento (Sporting) 50.
În tur: 1-0.

(+) Zenit St. Petersburg – Fenerbahce 3-1
Au marcat: Magomed Ozdoev 4, Sardar Azmoun 37, 76, respectiv Mehmet Topal 43.
În tur: 0-1.

Bayer Leverkusen – (+) FC Krasnodar 1-1
Au marcat: Charles Aranguiz 87, respectiv Magomed-Şapi Suleimanov 84.
În tur: 0-0.

(+) Benfica Lisabona – Galatasaray Istanbul 0-0
În tur: 2-1.

(+) Chelsea Londra – Malmo FF 3-0
Au marcat: Olivier Giroud 55, Ross Barkley 74, Callum Hudson-Odoi 84.
Cartonaş roşu: Rasmus Bengtsson (Malmo) 73.
În tur: 2-1.

(+) Dinamo Kiev – Olympiakos Pireu 1-0
A marcat: Fran Sol 32.
În tur: 2-2.

Genk – (+) Slavia Praga 1-4
Au marcat: Leandro Trossard 10, respectiv Vladimir Coufal 23, Ibrahim Traore 53, Milan Skoda 64, 68.
În tur: 0-0.

(+) Inter Milano – Rapid Viena 4-0
Au marcat: Matias Vecino 11, Andrea Ranocchia 18, Ivan Perisic 80, Matteo Politano 87.
În tur: 1-0.

Real Betis Sevilla – (+) Rennes 1-3
Au marcat: Giovani Lo Celso 41, respectiv Ramy Bensebaini 22, Hatem Ben Arfa 30, Mbaye Niang 90+1.
În tur: 3-3.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat in optimi.

* Jean-Laurent Bourquin, directeur general al Federatiei inernationale de dans sportiv, a prezentat joi la Paris La Défense Arena, descriere a stilului breakdance, o modalitate nascuta din hip hop, pe strazile oraselor americane, asa cum arata si numele, aceasta disciplina fiind propusa de Comitetul de organizare a Jocurilor Olimpice pentru a face parte dintre noile sporturi la JO 2024 de la Paris.

Pentru editia pariziana, care se va desfasura la exact un secol de la precedenta gazduita de capitala Frantei, sunt propuse, de asemenea, escalada, skateboard si surfingul.

* Printre argumentele aduse de oficialul federatiei de dans sportiv in favoarea breakdance-ului figureaza faptul ca acesta este mai mult decat un sport, are o dimensiune culturala si sociala. De asemenea, in 2021, la Birmingham (SUA) se va desfasura o editie a Jocurilor mondiale, in care practicantii stilului respectiv au fost invitati, ca si la Festivalul international al sporturilor extreme. In fine, pe o retea de socializare, breakdance a primit 7 milioane de adeziuni, dovada, spune Bourquin, a raspandirii in intreaga lume.

Problema este ca, dupa parerea mea, Jocurile Olimpice vor deveni, in acest ritm de admiteri cu toptanul a fel de fel de exhibitii si abilitati, o competitie mai degraba demonstrativa, intrucat, sub amenintarea imposibilitatii de a putea fi organizate in regim de unicitate de loc si timp (principiu fundamental al JO), a fost limitat numarul de sportivi inscrisi.

Asa ca fie se va renunta la discipline traditionale in intregime (boxul fiind primul amenintat), fie se vor reduce dramatic probe si concursuri in altele… Pericol mare, lacomia a distrus multe in istorie…

* PROGRAMUL TV, sambata, 23.02.2019:
02,10 NBA, Telekom 1 Toronto Raptors-San Antonio Spurs
11:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Telekom 1, Look Sport Academia Clinceni – Farul
13:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Telekom 1, Look Sport Energeticianul – Universitatea Cluj
14:00 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 3 Getafe – Rayo Vallecano
14:00 Fotbal, Bundesliga 2, Digi 4 Koln – Sandhausen
14:30 Fotbal, Premier League, Eurosport Burnley – Tottenham
14:30 Handbal F, Liga Campionilor, Telekom 4 Copenhaga – Buducnost
15:00 Handbal F, Liga Campionilor, Digi 1, Telekom 1 CSM București – Gyor
16:15 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni, Telekom 4 Franța – Scoția
16:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 4, Telekom 3 Bayern Munchen – Hertha Berlin
17:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Sport Astra – Hermannstadt
17:00 Tenis, WTA, Digi 3 Turneul din Dubai
17:15 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 2 Sevilla – Barcelona
18:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 4 PSG – Nimes
18:00 Fotbal, Turcia, Look Istanbul BB – Bursaspor
18:45 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni, Telekom 4 Țara Galilor – Anglia
19:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 3 Fortuna Dusseldorf – Nurnberg
19:30 Fotbal, Premier League, Eurosport Leicester – Crystal Palace
20:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Sport Politehnica Iași – CFR Cluj
20:00 Handbal M, Digi 2 Sporting – Dinamo
20:00 Tenis, WTA, Digi 4 Turneul din Budapesta
20,10 NBA, Telekom 3 Philadelphia 76ers-Portland Trail Blazers
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 3, Telekom 3 Frosinone – Roma
21:45 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 4 Athletic Bilbao – Eibar
22:00 Tenis, ATP, Digi 4 Turneul din Rio de Janeiro
22:00 Tenis, ATP, Telekom 2 Turneul din Rotterdam