* Splendid fotbal ne ofera inca din optimi, iata, Liga campionilor, cu rasturnari de situatie la fiecare meci, cu victorii in deplasare, rasturnate de adversari pe terenul tau, cu dramatism pana in ultima secunda, asa cum a fost si miercuri seara, cand Manchester United a invins la Paris pe PSG cu 3-1 (dupa 0-2 in Anglia), cu un gol decisiv inscris din penalty in minutul 90+3, supusii seicului kuweitian suferind a doua infrangere de acest fel la 2 ani distanta.

Va aminti, probabil, de 8 martie 2017, cand PSG a castigat cu 4-0 in tur (atunci, pe Parc des Princes) si au incasat un neverosimil 6-1 la Barcelona, un meci care a introdus definitiv in limbajul universal al fotbalului cuvantul spaniol “remontada”.

Acum, campioana Frantei calca pe bec in premiera istorica, devenind prima echipa din istoria Ligii campionilor care este eliminata dupa de a reusit sa castige in deplasare cu 2-0 in tur, scor mai sigur, dupa cum se vede, chiar si decat acel 4-0 de acum 2 ani.

* In sferturi s-a calificat, tot intr-un final dramatic, si FC Porto, tot cu un scor de 3-1 in mansa a doua, dar pe teren propriu, si, culmea, cu un gol inscris, in prelugiri, in minutul 117, cand, ca si la Paris, unde s-a acordat penalty dupa consultarea VAR, si aici s-a acordat golul de 3-1, decisiv (AS Roma castigase cu 2-1 in tur), inscris din penalty, dar tot dupa VAR!

* Tehnologia, dupa cum se vede, devine extrem de importanta, dar se poate spune ca merita, pentru ca, una ca este corecta folosirea acestei interventii, alta ca, desi n-ai fi crezut, creeaza si mai mult dramatism! Da, in pofida timpilor morti, nu te plictisesti deloc, ba suspansul este chiar mai mare!

* Irina Begu a fost eliminata in primul tur al probei de simplu la Indian Wells, turneu WTA Premier Mandatory de peste 9 milioane de dolari, fiind invinsa de canadianca de origine romana Bianca Andreescu cu 6-7 (3), 6-3, 6-3, dupa 2h23′ de joc epuizant in caldura sufocanta a desertului californian.

Ciudat meci, in care jucatoarea cu experienta mult mai mare, cu 10 ani mai varstnica (28 de ani fata de numai 18), Irina Begu, a fost cea care a etalat o inconstanta si o lipsa de stapanire de sine incredibile. Judecati si dvs: in primul set, Irina a avut 4-0 si 5-1, a intrat in vrie 4 ghemuri, apoi a reusit din nou un break de 6-5, a servit, dar a fost egalata, reusind totusi sa ia tie-break-ul.

Apoi, in decisiv, s-a dus din nou la conducere cu break, la 3-1, dupa care a inceput sa imprastie vraiste mingile, cedand 5 ghemuri la rand! In fine, asta este, ramane cu 10 puncte si 16.425 dolari, urmand sa continue la dublu, alaturi de Mihaela Buzarnescu.

* In proba de dublu a turneului de la Indian Wells, ambele jucatoare romance intrate in focuri, Monica Niculescu si Raluca Olaru, cu partenere diferite, au obtinut calificarea in optimi.

Astfel, cuplul Monica Niculescu/Abigail Spears (SUA) a invins cu 6-4, 6-4 cuplul Veronika Kudermetova (SUA)/Demi Schuurs (Olanda), după 1h18′, iar Raluca Olaru/Darija Jurak (Croatia) a dispus de favoritele nr. 4 Nicole Melichar (SUA)/Kveta Peschke (Cehia), cu 6-2, 4-6, 10-6, după o ora si 26 de minute.

Bonusurile in bani si puncte sunt pe masura unui turneu WTA Premier Mandatory pentru victoria in primul tur – cate 30.060 dolari si 120 puncte.

* Tot la Indian Wells ne vine vestea ca Andrei Pavel (45 de ani) si-a angajat serviciile de antrenor grecoaicei Maria Sakkari, fostul nr. 1 al Romaniei, practic ultimul jucator roman in top 20, fiind la a treia experienta de acest fel la feminin, dupa ce le-a mai pregatit pe Jelena Jankovic, Tamira Paszek si, in colaborare cu Darren Cahill, cu Simona Halep.

De altfel, despre Andrei Pavel, care l-a ajutat in ultimul an pe Marius Copil sa inregistreze cel mai important progres din cariera, era printre cei al caror nume a fost pomenit ca viitor antrenor al Simonei.

19:30 Fotbal, Bundesliga 2, Digi 4, Union Berlin – Ingolstadt
20:30 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Dinamo București – Dunărea Călărași
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 2 Juventus – Udinese
22:00 Fotbal, La Liga, Digi 4 Athletic Bilbao – Espanyol