* Minunata lume a atletismului a omagiat una dintre personalitatile cele mai pregnante din istoria sa, Ioan Soter, care de joi seara (foto) va da numele singurei sali a acestui sport din Bucuresti, cea din cadrul complexului, iata, “Lia Manoliu”.

Absolvent de Chimie si al ICF, Ioan Soter, sotul legendarei Iolanda Balas-Soter si tatal presedintelui Fundatiei atletismului romanesc, Doru Soter, reprezinta aceasta veritabila dinastie din atletismul nostru mai ales prin ce a creat ca tehnician, desi a fost campion si performer in mai multe probe (inaltime, triplusalt, garduri), dar si primul atlet roman calificat la JO, cele de la Helsinki, din 1952.

Iata, asadar, cartea de vizita incredibila a antrenorului Ioan Soter, adica numele celor pe care i-a pregatit, parca ar fi vorba de o enciclopedie: Iolanda Balaş, Viorica Viscopoleanu, Virginia Bonci-Ioan, Maria Bolea-Salamon, Alina Popescu-Gheorghiu, Aura Petrescu-Mărăşescu, Carol Corbu, Şerban Ioan, Adrian Proteasa, Eugen-Cristian Popescu-Nistorescu, Constantin Militaru, Daniel Ene, Nicolae Perţa, Erwin Sebestyen, George Boroi, Nicolae Popovschi, Adrian Samungi, Ion Buligă.

Sportivii pregatiti de Ioan Soter au cucerit, de-a lungul anilor 3 titluri olimpice, 19 medalii (5 de aur, 6 de argint, 8 de bronz) la Campionatele europene (intr-o perioada in care nu existau CM), si au stabilit 6 recorduri olimpice, 16 recorduri mondiale, 16 recorduri europene, 4 cele mai bune performanţe mondiale ale tuturor timpurilor, fiind, dupa cum se vede, antrenorul cu cele mai mari performante din atletismul romanesc.

* Rezultate inregistrate in prima mansa a Europa League la fotbal:
Dinamo Zagreb – Benfica Lisabona 1-0
A marcat: Bruno Petkovic 38 – penalty.

Eintracht Frankfurt – Inter Milano 0-0
Marcelo Brozovic (Inter) a ratat un penalty în min. 22

Rennes – Arsenal Londra 3-1
Au marcat: Benjamin Bourigeaud 42, Nacho Monreal (autogol) 65, Ismaila Sarr 88, respectiv Alex Iwobi 4.
Cartonaş roşu: Sokratis Papastathopoulos (Arsenal) 41.

Sevilla FC – Slavia Praga 2-2
Au marcat: Wissam Ben Yedder 1, Munir El Haddadi 28, respectiv Miroslav Stoch 25, Alex Kral 39.

Zenit St. Petersburg – Villarreal 1-3
Au marcat: Sardar Azmoun 35, respectiv Vicente Iborra 33, Gerard Moreno 64, Manu Morlanes 71.

Dinamo Zagreb – Benfica Lisabona 1-0
A marcat: Bruno Petkovic 38 – penalty.

Eintracht Frankfurt – Inter Milano 0-0
Marcelo Brozovic (Inter) a ratat un penalty în min. 22

Rennes – Arsenal Londra 3-1
Au marcat: Benjamin Bourigeaud 42, Nacho Monreal (autogol) 65, Ismaila Sarr 88, respectiv Alex Iwobi 4.
Cartonaş roşu: Sokratis Papastathopoulos (Arsenal) 41.

Sevilla FC – Slavia Praga 2-2
Au marcat: Wissam Ben Yedder 1, Munir El Haddadi 28, respectiv Miroslav Stoch 25, Alex Kral 39.

Zenit St. Petersburg – Villarreal 1-3
Au marcat: Sardar Azmoun 35, respectiv Vicente Iborra 33, Gerard Moreno 64, Manu Morlanes 71.

Chelsea Londra – Dinamo Kiev 3-0
Au marcat: Pedro Rodriguez 17, Willian 65, Callum Hudson-Odoi 90.

Napoli – RB Salzburg 3-0
Au marcat: Arkadiusz Milik 10, Fabian Ruiz 18, Jerome Onguene (autogol) 58.

Valencia – FC Krasnodar 2-1
Au marcat: Rodrigo 12, 24, respectiv Viktor Claesson 63.

Meciurile din manşa secundă vor avea loc pe 14 martie.

* In aceasta noapte, imediat dupa miezul noptii, vor juca in turul secund al turneului WTA Premier Mandatory de 9 milioane de dolari de la Indian Wells cele doua romance ramase pe tabloul de simplu, Simona Halep urmand sa o intalneasca pe cehoaica Barbora Strycova, pe terenul 2, iar Mihaela Buzarnescu pe terenul 7 pe australianca Daria Gavrilova. Tot in noaptea care vine, Marius Copil disputa meciul din primul tur al Turneului ATP in compania moldoveanului Radu Albot.

* Din pacate, la dublu, perechea Irina Begu/Mihaela Buzarnescu au parasit turneul inca din primul tur, cuplul favorit nr. 5 Gabriela Dabrowski (Canada)/Yifan Xu (China) castigand cu 7-6 (3), 7-5.

* Iata rezultate inregistrate in turul 1 la simplu, o imagine clara a valorii deosebite a acestui turneu WTA:
Kristina Mladenovic (Franţa) – Saisai Zheng (China) 7-5, 6-2
Kirsten Flipkens (Belgia) – Eugenie Bouchard (Canada) 7-5, 3-6, 7-5
Alison Van Uytvanck (Belgia) – Alison Riske (SUA) 7-6 (7/1), 6-4
Ekaterina Alexandrova (Rusia) – Rebecca Peterson (Suedia) 7-5, 3-6, 6-2
Madison Brengle (SUA) – Samantha Stosur (Australia) 6-2, 6-3
Monica Puig (Porto Rico) – Evghenia Rodina (Rusia) 6-0, 6-4
Ysaline Bonaventure (Belgia) – Taylor Townsend (SUA) 6-7 (3/7), 7-5, 6-2
Misaki Doi (Japonia) – Ons Jabeur (Tunisia) 6-3, 6-3
Venus Williams (SUA) – Andrea Petkovic (Germania) 6-4, 0-6, 6-3
Christina McHale (SUA) – Maria Sakkari (Grecia) 7-5, 6-0
Mona Barthel (Germania) – Zhu Lin (China) 6-4, 6-7 (4/7), 7-5
Kaia Kanepi (Estonia) – Johanna Larsson (Suedia) 6-2, 6-2
Ajla Tomljanovic (Australia) – Alize Cornet (Franţa) 7-5, 6-3
Jessica Pegula (SUA) – Zarina Dias (Kazahstan) 6-1, 6-1
Natalia Vihlianţeva (Rusia) – Priscilla Hon (Australia) 6-1, 6-1
Iulia Putinţeva (Kazahstan) – Timea Babos (Ungaria) 6-1, 6-3

* PROGRAMUL TV, sambata, 09.03.2019:
13:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Look Balotești – Farul
13:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 3, Look Hermannstadt – Gaz Metan Mediaș
14:00 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 1 Alaves – Eibar
14:00 Fotbal, Bundesliga 2, Digi 3 FC Koln – Bielefeld
14:00 Rugby, Telekom 2 România – Rusia
14:30 Fotbal, Premier League, Eurosport Crystal Palace – Brighton
15:00 Handbal F, Digi 4 Rostov Don – Odense
15:00 Fotbal, Liga 3, Digi 1 Rapid – Popești Leordeni
15:00 Fotbal, Turcia, Look Trabzon – Akhisarspor
16:15 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni, Telekom 4 Scoția – Țara Galilor
16:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 3, Telekom 2 Bayern Munchen – Wolfsburg
16:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 4, Telekom 3 Dortmund – Stuttgart
17:00 Fotbal, Premier League, Eurosport Southampton – Tottenham
17:15 Fotbal, La Liga, Digi 1, Telekom 1 Atletico Madrid – Leganes
17:15 Baschet M, Digi 4 Sibiu – Timișoara
18:00 Fotbal, Turcia, Look Plus Beșiktaș – Fenerbahce
18:45 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni, Telekom 3 Anglia – Italia
19:00 Baschet, NBA, Telekom 3 New York – Sacramento
19:15 Handbal F, Digi 4 Vipers Kristiansand – Gyor
19:30 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 2 Barcelona – Rayo Vallecano
19:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 3 Mainz – Borussia Monchengladbach
19:30 Fotbal, Premier League, Eurosport Manchester City – Watford
20:15 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look CFR Cluj – Sepsi Sf. Gheorghe
21:30 Tenis, WTA, Digi 2 Indian Wells
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 3, Telekom 2 Chievo – Milan
22:30 Fotbal, Portugalia, Look Plus Boavista – Sporting