* Marti a fost ultima zi pentru jucatoarele romance la Indian Wells, dupa ce Marketa Vondrousova (Cehia) a furnizat cea mai mare surpriza de pana acum, eliminand-o pe favorita 2, Simona Halep, cu 6-2, 3-6, 6-2, iar meciul Gabriela Dabrowski (Canada)/Yifan Xu (China)-Raluca Olaru/Darija Jurak s-a incheiat cu 6-3, 6-2.

Desi are doar 18 ani (dar arata mult mai matura, chiar si ca trasaturi fizice), Marketa Vondrousova, stangace pe deasupra, este o demna reprezentanta a scolii cehesti de tenis, avand numai in ultimele saptamani finala la Budapesta, in timp ce acum, in turul precedent, o eliminase pe Jelena Ostapenko, tot cap de serie.

In schimb, Simona mi s-a parut lipsita de idei, nu a scos mai niciodata lovituri care sa destabilizeze adversara, o zi mult prea obisnuita pentru un asemenea turneu, Premier Mandatory, in care ai nevoie de mai mult decat ceea ce se numeste “jocul la procentaj”. Ba, cateodata, stiu ca gresesc cu o jucatoare de asemenea valoare si luciditate cum este romanca, am avut impresia ca uita faptul adversara este jucatoare de mana stanga, insistand pe forhand-ul acesteia, foarte bine calibrat.

* Si totusi, vom avea o prezenta romaneasca in sferturi, dar din diaspora, ceea ce incepe sa devina, in alte domenii, chiar normal, pe Bianca Andreescu, calificata in fata chinezoaicei Qiang Wang, cu 7-5, 6-2.

Cam de varsta Vondrousovei, canadianca Andreescu a profitat din plin de sansa pe care i-au acordat-o organizatorii, trecand, iata, 3 tururi, ceea ce o poate duce departe in clasamentul WTA, oricum in primele 50! In sferturi o va avea drept adversara pe Garbine Muguruza, care a castigat cu 5-7, 6-1, 6-4 in fata lui Kiki Bertens.

* Luati cu tenisul nostru cel de toate zilele, nu putem trece peste meciurile de marti din Liga campionilor, returul optimilor de finala, cu doua meciuri exceptionale: Juventus Torino-Atletico Madrid 3-0, cu hat-trick al lui Cristiano Ronaldo (in foto, rasturnare de scor fata de 0-2 la Madrid, golul decisiv fiind un penalty in minutul 86), precum si Manchester City-Schalke 7-0!

In total, cu partida tur cu tot, elevii lui Pepe Guardiola au marcat nemtilor 10 goluri, in tur fiind 3-2, in Ruhr!

* In acest moment sunt cunoscute 6 formatii calificate in sferturi: Juventus, Manchester City, Tottenham, Ajax, Manchester United si FC Porto, ultimele 2 urmand sa le aflam in aceasta seara, de la ora 22,00 (vezi si programul), dupa partidele Barcelona-Lyon si Bayern Munchen-Liverpool, ambele incepand de la scoruri albe inregistrate in prima mansa.