* Bianca Andreescu-Elina Svitolina si Belinda Bencic-Angelique Kerber sunt semifinalele Turneului WTA Premier Mandatory de la Indian Wells, astfel am putea avea o finala prognozata, cum am mai scris, de prietenul Radu Calarasu inca acum 4 zile, adica Andreescu-Bencic.

Pare neverosimil, dar nu este deloc asa, pentru ca devine din ce in ce mai clar ca in proportie insemnata circuitul feminin de tenis intinereste, exceptiile gen Venus Williams, un fenomen, nefiind decat cele care intaresc regula. Apoi, asa cum se spune si se stie victoriile aduc victorii, iar motivatia succesului reprezinta in sport un adevarat stimulent psihic.

Or, Belinda Bencic si Bianca Andreescu sunt jucatoarele cu cel mai important progres in aceasta prima parte a anului.

Despre cum s-a ajuns la semifinala Bianca Andreescu-Elina Svitolina am mai scris pe aici, asa ca iata cum s-a format perechea Bencic-Kerber. Mai intai, joi noaptea (la Bucuresti), Belinda Bencic a eliminat-o pe favorita 5 Karolina Pliskova, cu 6-3, 4-6, 6-3, dupa care, in confruntarea “veteranelor”, Angelique Kerber a castigat cu 7-6 (3), 6-3 in fata celei mai varstnice jucatoare din turneu, Venus Williams.

* La Nyon, la sediul UEFA, in urma tragerilor la sorti ale sferturilor de finala ale Ligii Campionilor si Europa League, dar si a modului in care vor fi imperecheate castigatoarele din aceasta faza, pentru a disputa semifinalele, am aflat cu ce ne vom delecta in finalul de sezon fotbalistic intercluburi.

Si avem, zic eu, numai capete de afis, chiar daca in Liga campionilor meciul dintre FC Barcelona si Manchester United pare confruntarea cea mai echilibrata.

Nu ma apuc acum de comentarii, vor fi fluvii, ca tot ne lasa timp de discutii fotbalul nostru pitic, asa ca aici reproduc pur si simplu informatiile legate de operatiunea din Elvetia.

Liga campinilor – sferturi de finala (9/10 aprilie, respectiv 16/17 aprilie)
FC Barcelona (Spania)-Manchester United (Anglia)
Ajax (Olanda) – Juventus (Italia)
Liverpool (Anglia) – FC Porto (Portugalia)
Tottenham (Anglia) – Manchester City (Anglia)

Semifinale (30 aprilie/1 mai, respectiv 7/8 mai)
Tottenham/Manchester City – Ajax/Juventus
FC Barcelona/Manchester United – Liverpool/Porto

* In Europa League chiar ca apare o dubla inca din sferturi care putea fi inclusiv finala competitiei, Napoli-Arsenal. Insa sa vedem ce a iesit din urne:

Europa League – sferturi de finala (11-18 aprilie)
Napoli (Italia) – Arsenal (Anglia)
Villarreal (Spania) – Valencia (Spania)
Benfica (Portugalia) – Eintracht Frankfurt (Germania)
Slavia Praga (Cehia) – Chelsea (Anglia)

Semifinale (2-9 mai)
Napoli/Arsenal – Villarreal/Valencia
Benfica/Eintracht Frankfurt – Slavia Praga/Chelsea

* O singura observatie, totusi: lipseste, total, din ambele competitii, unul dintre campionatele considerate in TOP 5 europene, Ligue 1. In schimb, Anglia are nu mai putin de 6 reprezentante…

* PROGRAM TV, sambata, 16.03.2019:
06:00 Tenis, WTA/ATP, Digi 2 Indian Wells
08:00 Formula 1, Calificări, Digi 1 Marele Premiu al Australiei
11:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Look ACS Poli Timișoara – Academica Clinceni
13:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Dunărea Călărași – Politehnica Iași
14:00 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 2 Huesca – Alaves
14:00 Fotbal, Bundesliga 2, Digi 4 Hamburger – Darmstadt 98
14:15 Fotbal, Premier League, Eurosport Watford – Palace
14:30 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni, Telekom 1 Italia – Franța
15:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Telekom 3, Look Aerostar Bacău – Universitatea Cluj
16,00 Ciclism, Eurosport 2 – Paris-Nisa
16:00 Fotbal, Serie A, Digi 2 Sassuolo – Sampdoria
16:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 3, Telekom 4 Schalke 04 – Leipzig
16:45 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni, Telekom 2 Țara Galilor – Irlanda
17:15 Fotbal, La Liga, Digi 1, Telekom 1 Real Madrid – Celta Vigo
17:45 Baschet M, Digi 4 CSM SCM Timișoara – CSM CSU Oradea
18:00 Fotbal, Turcia, Look Plus Beșiktaș – Goztepe
18:30 Baschet, NBA, Telekom 4 Boston – Atlanta
19:00 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni, Telekom 3 Anglia – Scoția
19:30 Fotbal, La Liga, Digi 3, Telekom 2 Athletic Bilbao – Atletico Madrid
19:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 4 Hertha Berlin – Dortmund
20:30 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Viitorul – CFR Cluj
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 4, Telekom 2 Torino – Bologna
21:45 Fotbal, La Liga, Digi 3 Leganes – Girona
22:30 Fotbal, Portugalia, Look FC Porto – Maritimo

Advertisements