* Excelenta performanta a Monicai Niculescu in calificarile turneului Premier Mandatory Miami Open – s-a calificat pe tabloul principal, in dauna ucrainencei Katerina Kozlova, pe care a invins-o cu 6-2, 6-4 in 1h34′.

Este importanta aceasta calificare, care face din olteanca a 4-a romanca pe tabloul principal al puternicului turneu de peste 9 milioane de dolari, pentru ca, in tentativa ei de a reveni in prima suta WTA (acum cazuse pe 138), Monica are deja 40 de puncte (cat o prezenta in optimi intr-un turneu WTA International), plus 16.425 dolari, bonusuri pe care le poate spori.

Inca nu stiu, la aceasta ora, adversara Monicai Niculescu in primul tur (ar putea prinde chiar o alta calificata, asa cum este pe partea de tablou a favoritei nr. 1, Naomi Osaka), pentru ca intregul turneu din Florida s-a dat peste cap din cauza ploii, echipa de arbitrii si organizatori fiind obligata sa modifice multe programari, dupa ce marti ploaia le-a trimis pe fete la gatit (pe net circula o poza virala cu Muguruza cu boneta de chef, mestecand in oarece oale…).

Trecand la disputele primului tur, sa spunem ca in noaptea asta, la noi, se disputa meciurile din primul tur Irina Begu-Bianca Andreescu (canadianca, foto in deschiderea site-ului WTA, s-a bucurat de aprecieri extraordinare din partea Martinei Navratilova, care o compara cu Martina Higgins, dar o considera mai buna decat elvetianca, la 18 ani!), precum si in ATP Masters 1000 Marius Copil (73)-Albert Ramos-Vinolas (86 ATP).

* Au fost trase la sorti si meciurile de pe tabloul de dublu feminin, in care Simona Halep s-a decis sa fie prezenta, facand pereche cu Julia Goerges. In primul tur, cele doua vor avea un cuplu tare, favorit 2, Timea Babos/Kristina Mladenovic (Ungaria/Franta).

Iata si celelalte confruntari in care joaca romancele la dublu: Irina Begu/Mihaela Buzarnescu-Hao-Ching Chan/Latisha Chan (Taiwan, favorite nr. 8); Raluca Olaru/Darija Jurak (Romania/Croația)-Desirae Krawczyk/Sabrina Santamaria (SUA); Monica Niculescu/Abigail Spears (Romania/SUA)-Anna-Lena Groenefeld/Lucie Hradecka (Germania/Cehia), cu o precizare importanta – castigatoarele se vor intalni in turul secund cu invingatoarele din partida amintita in primul alineat, Halep/Goerges-Babos/Mladenovic.

* Prestigiosul hebdomadar France Football a facut un clasament al celor mai buni antrenori din toate timpurile, Romania fiind onorata de 2 nume in primii 50 – Mircea Lucescu, pe 41, si Stefan Kovacs, pe 43. Eu, daca ma intreba cineva, dar nu e cazul, l-as fi luat in calcul si pe Imi Ienei, cu cel mai tare trofeu obtinut cu o echipa din Romania.

Ar fi egalul lui Pisti Kovacs, din acest punct de vedere, dar acesta a facut-o cu Ajax, care, iata, detine primul loc, prin cel considerat cu adevarat inventatorul “fotbalului total”, olandezul Rinus Michels.

* Oricum, sa fii in primii 50 din toate timpurile este un lucru extraordinar, intr-o profesie atat de complexa si de expusa, dovada ca organizatorii anchetei nici nu au indicat anume criterii (club, echipa nationala, trofee, longevitate, jucatori promovati, probabil toate, dar intr-un reglaj fin, dincolo de orice contestatie, nu cum fac confratii nostri, care trebuie sa bage ei un bat prin gard, sa iasa de un “soc si groaza”…).

Nu intru in disputa, nu fac decat sa citez primii 10, ca sa va dati seama ce inseamna istorie fotbalistica la cel mai inalt nivel si, mai ales, ce inseamna sa fii luat in calcule in aceasta companie:

1. Rinus Michels (Olanda)
2. Alex Ferguson (Scotia)
3. Arrigo Sacchi (Italia)
4. Johan Cruyff (Olanda)
5. Pep Guardiola (Spania)
6. Valeri Lobanovski (URSS/Ucraina)
7. Helenio Herrera (Argentina/Franța)
8. Carlo Ancelotti (Italia)
9. Ernst Happel (Austria)

* Daca si din asta facem prilej de discutie chiar ca nu ne mai facem bine. Nu mi s-a nazarit, am vazut titluri de genul “Mircea Lucescu contesta…”. Nu-i cazul, are pareri, cum sa contesti ce vezi mai sus?

* PROGRAMUL TV, joi, 21.03.2019:
06,00 Ciclism, Eurosport 2 Turul Taiwanului
09,00 Patinaj artistic, Eurosport 2 CM de la Saitama (Japonia)
17:00 Tenis, WTA, Digi 2 Turneul din Miami
19:00 Baschet M, Digi 3 ȚSKA Moscova – Fenerbahce Istanbul
19,00 Handbal F, TVR, TVR HD Romania-Spania
21:00 Baschet M, Digi 3 Bayern Munchen – Barcelona