* Echipa de fotbal a Romaniei a obtinut o victorie fireasca, probabil singura sigura, in actualele preliminarii ale Euro-2020, la scor chiar, in fata Insulelor Feroe, cu 4-1 (3-1), imbucurator fiind faptul ca golurile au fost marcate de atacanti, deci neintamplatoare – Keseru, cu 2, Deac si Puscas.

De fapt, la Cluj-Napoca scorul a fost deschis chiar de un clujean, Ciprian Deac, in minutul 26, dupa care Claudiu Keseru ne-a desprins (29, 32), practic conturile incheindu-se dupa o jumatate de ora. Pescarii din coasta Danemarcei au inscris si ei, prin penalty (40′, Viljormur Davidsen), dupa care diferenta a fost restabilita de tanarul si omniprezentul George Puscas, in minutul 63, cu un sut superb din afara careului.

Inca nu am vazut prea multe comentarii, dar dupa ce Cosmin Contra a fost tavalit, pe buna dreptate in mare parte, in urma infrangerii din Suedia, intrevad o schimbare totala de ton, mergandu-se pana la marele pavoaz! Sa fim seriosi, am invins unica echipa la indemana, iar singurul lucru clar acum este ca suntem in carti pentru locul 3, in disputa cu Norvegia si Malta.

Adica, mai nimic, desi comentatorii cu care suntem asasinati la nationala, ca un singur post a cumparat drepturile, cu 2 baieti care fac asta din an in Paste, ne-au impuiat capul de marea sansa a nationalei in turneul final in fata propriilor suporteri. Parca sunt vanzatori de medicamente impotriva caderii parului, zau asa.

De fapt, fotbalul adevarat marti seara a fost la Oslo, unde Norvegia si Suedia au furnizat un meci de poveste incheiat cu 3-3, dar suedezii au fost condusi cu 2-0 timp de o ora, au egalat in minutele 70 si 86, au luat chiar conducerea in 90+1, fiind egalati in minutul 90+7! Meci de meci, iar Norvegia, desi are doar un punct in clasament, se dovedeste o nuca tare, greu de spart in urmatorul meci al nostru, de pe 7 iunie, de la Oslo.

Atunci se va vedea care pe care, asa ca sa lasam si laudele si criticile, ca nu mai este mult, in aceeasi zi disputandu-se si Insulele Feroe-Spania si Suedia-Malta. Spania, cum banuiti, s-a desprins decisiv, invingand cu 2-0 in deplasarea din Malta.

* La Miami, intr-un meci la care am privit detasat, pentru ca nu prea aveam motive sa ne incrancenam, tinand cu una din parti, perechea Monica Niculescu/Aigail Spears a invins cu 1-6, 7-5, 10-8 cuplul Simona Niculescu/Julia Goerges, calificandu-se in sferturile de finala ale probei de dublu.

Dupa ce ati citit componenta echipelor adverse v-ati dat seama de ce m-am uitat ca la un spectacol, nu prea tineam cu niciuna dintre ele. Dar spectacol a fost in sine, prin evolutia scorului in primul rand: pentru prima oara in aceasta alaturare, Simona Halep si Julia Goerges, excelente jucatoare de simplu, au jucat de placere, din inspiratie si pe calitatile, imense, proprii.

Asa ca au ajuns la 6-1, 3-0, dupa care, incepand sa miroasa victoria, au alternat relele si bunele individuale, parca erau pe un leagan. Asa ca, Niculescu si Spear, dubliste atestate, au intors, miraculos totusi rezultatul, castigand in cele din urma, greu, dar meritat, pentru tenacitate.

Frumos, mai ales cand ai la sfarsit o consolare, Monica Niculescu fiind a doua romanca in sferturile probei, dupa Raluca Olaru (joaca miercuri, alaturi de Darija Jurak), pentru sferturi cuplurile primind 57.000 si 215 puncte WTA.

* Noaptea asta, dupa ora 2,00, joaca in sferturile la simplu Petra Kvitova, probabil cu un moral beton, de vreme ce a putut afla ca talharul care a atacat-o cu mai bine de un an in urma, provocandu-i rani grave, cu un cutit, Radim Zondra, 33 de ani, afost condamnat la 8 ani de inchisoare.

Este o condamnare in prima instanta, poate fi atacata cu apel, dar lucrurile sunt cat se poate de clare, pentru ca, dupa ce a talharit-o de 10.000 de coroane cehe (adica vreo 500 de euro), Petra a luptat cu criminalul, l-a vazut foarte bine, acesta ii pusese cutitul la gat, dupa care i-a taiat tendonul de la mana stanga, cea cu care joaca.

* Meciul Petrei Kvitova in sferturi, cu australianca Ashleigh Barty, a fost programat al doilea de marti, primul fiind dintre estona Anett Kontaveit si taiwaneza Su-Wei Hsieh. A castigat, mai tare psihic, mai puternica fizic, mai proaspata, europeana, cu 3-6, 6-2, 7-5, prima ei calificare intr-o semifinala de turneu Premier Mandatory.