Mirel Radoi a prezentat programul definitivat al reprezentativei de fotbal U21 a Romaniei la turneul final al CE-2019, din Italia si San Marino, precum si faptul ca, practic, campania incepe pe 4 iunie, cu controlul medical, iar pe 6 iunie lotul se reuneste la Buftea.

Plecarea in Italia este pe 7 iunie, unde este prevazut un stagiu de pregatire de 8 zile, un cantonament in Bagno di Romagna, la Hotel Miramonti, dupa care lotul va pleca la Forli, la doar 30 km de Cesena, unde se va sta pe perioada turneului final.

Turneul final incepe pe 16 iunie, dar echipa noastra, care face parte din grupa C, va disputa primul meci pe 18 iunie, la San Marino, cu Croatia, de la ora 19,30, apoi cu Anglia, la Cesena, tot de la 19,30, incheind partidele din grupa pe 24 iunie, cu Franta, ora 22,00, la Cesena.

Iata grupele turneului final al tineretului fotbaliator din Europa, precum si programul complet al grupei noastre:
GRUPA A: Italia, Spania, Polonia, Belgia
GRUPA B: Germania, Danemarca, Serbia, Austria
GRUPA C: Anglia, Franta, România, Croatia

Programul grupei C:
18 iunie 2019: Romania – Croaţia (San Marino, 19:30), Anglia – Franta (Cesena, 22:00)

21 iunie 2019: Anglia – Romania (Cesena, 19:30), Franta – Croatia (San Marino, 22:00)

24 iunie 2019: Franta – Romania (Cesena, 22:00), Croatia – Anglia (San Marino, 22:00)

Campionatul European este prevazut pe perioada 16-30 iunie 2019, in 5 orase din Italia si San Marino: Bologna, Reggio nell’Emilia, Cesena, Trieste, Udine, Serravalle. Din cele 3 grupe se vor califica în semifinale echipele de pe primul loc, precum si cea mai buna de pe locul 2. câştigătoarele şi cea mai bună ocupantă a locurilor secunde.

* Ca si la inceput, in primele doua tururi, la turneul de la Miami toate meciurile au fost date peste cap de ploaie, zdravana, ca pe malul Golfului, asa ca prima semifinala a turneului feminin, dintre estona Anett Kontaveit si australiana Ashleigh Barthy nu a apucat sa aiba 2 jocuri si un punct, scorul fiind 2-0, 0-15, in favoarea europenei, care era si la serviciu.

Meciul nu incepuse dupa 3 ore de intrerupere, asa ca nu avea cum sa se incheie joi, ora Romaniei.

A doua semifinala era programata cel mai devreme de la ora 3,00, dar e clar ca, fiind alte doua partide din turneul masculin, este chiar posibil sa fie programat vineri, spre seara. Asa ca ne vedem maine cu povestea, acum avand doar date de ordin statistic: este al 10-lea meci direct dintre Simona Halep si Karolina Pliskova, romanca avand un avantaj important: 7-2.

La altele nu ma mai refer, ca m-am cam saturat de aceleasi fraze incepute cu “daca”. Hai sa vedem ce a fost, dupa care vedem si ce va fi, ca se leaga…

* PROGRAMUL TV, vineri, 29.03.2019:
15,30 Ciclism, Eurosport 2 Cursa Bruges-De Panne-Koksidje
16,45 Ciclism, Eurosport Turul Cataloniei
17:15 Baschet M, Digi 4 CSM CSU Oradea – U-BT Cluj-Napoca
18:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Telekom 1 Mioveni – ASU Poli Timișoara
19:00 Baschet M, Digi 4 BC Himki – ȚSKA Moscova
20:30 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Dinamo – Hermannstadt
21:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 3 Hoffenheim – Leverkusen
21:45 Fotbal, Ligue 1m Digi 4 Rennes – Lyon
22:00 Fotbal, La Liga, Digi 2 Girona – Athletic Bilbao