* Joi, la Copenhaga s-a desfasurat tragerea la sorti a preliminariilor CE-2020 de handbal feminin (turneul final in Norvegia si Danemarca, 4-20 decembrie), Romania, cap de serie, fiind repartizata in grupa 7, cu Polonia, Ucraina si Insulele Feroe.

Iata celelalte grupe (gazdele sunt scutite de calificari, detinatoarea titlului, campiona mondiala, de asemenea, Franta, nu!): grupa 1: Olanda, Spania, Austria, Q1; grupa a 2-a: Muntenegru, Ungaria, Italia, Lituania; grupa a 3-a: Germania, Slovenia, Belarus, Kosovo; grupa a 4-a: Rusia, Serbia, Slovacia, Elvetia; grupa a 5-a: Cehia, Macedonia, Portugalia; grupa a 6-a: Franta, Croatia, Turcia, Islanda.

Datele de disputare a meciurilor, conform comunicatului EHF:
Round 1: 25/26 Septembrie 2019
Round 2: 28/29 Septembrie 2019
Round 3: 25/26 Martie 2020
Round 4: 27/28 Martie 2020
Round 5: 27/28 Mai 2020
Round 6: 31 Mai 2020
In ultima zi, conform regulamentului, toate meciurile se joaca de la aceeasi ora, 16,00 (ora Vienei).

Orasele gazda ale turneului final vor fi Trondheim, Stavanger si Oslo, in Norvegia, precum si Herning in Danemarca. Capitala Norvegiei, Oslo, va gazdui partidele din week-end-ul 19-20 decembrie, inclusiv, evident, finalele pentru medalii.

* Aceasta tragere la sorti apare in plina campanie “Don’t the players” (nu va jucati, va bateti joc, mai degraba as traduce, de jucatori) facuta de mari handbalisti si handbaliste, in frunte cu nr. 1 ai anului 2018 in lume, Cristina Neagu (foto, la accidentarea teribila din decembrie) si danezul Mikkel Hansen, dar si Nikola Karabatic sau Isabelle Gullden ori Carmen Martin.

Toata lumea acuza teribilul program international, federatiile continentale si internationala parca sunt lovite de streche, in fiecare an sunt competitii de varf, iar anul viitor, iata, chiar doua, cu JO si CE, Vechiul Continent fiind cel mai puternic de departe.

Iar acum, dupa cum se vede, jucatoarele cele mai bune din tarile lor, de vreme ce sunt in echipele nationale, sunt puse din nou sa dispute preliminarii la greu, nu mai putin de alte 6 meciuri, plus alea de pregatire, plus cele de la club, campionate si cupe interne, dar si o sumedenie in cele europene. Chiar ca accidentarile, pericolul cel putin, ca asta spun protestatarii, sunt aproape imposibil de evitat.

* Mai la fereala, asa, la Piatra Neamt, firesc pentru nivelul la care au ajuns in Cupa Davis (grupa a II-a a zonei Europa-Africa), dar si adversara, Zimbabwe, alcatuita din anonimi, echipa Romaniei va disputa vineri si sambata meciul din competitia “De Vis” atata vreme, aflata acum si cu un nou sistem, mai pe fuga, asa.

In fine, iata programul meciurilor din cele doua zile: vineri, ora 15,00: Marius Copil (60 ATP)-Benjamin Lock (546); Dragos Dima (327)-Takanyi Garanganga (449); sambata, de la ora 12,00: Horia Tecau/Florin Mergea (33, respectiv 441 la dublu)-Benjamin Lock (259)/Courtney Lock (680); Copil-Garanganga; Dima-Benjamin Lock. Meciurile sunt, cum va spuneam, dupa sistemul mai expeditiv, cel mai bun din 3 seturi.

* La Monterrey, in Mexic, in turneul WTA International (250.000 dolari), perechea romancelor Ana Bogdan/Gabriela Ruse s-a calificat in sferturile de finala, dupa ce a dispus 0-6, 7-5, 10-4 de cuplul Nao Hibino (Japonia)/Desirae Krawczyk (SUA).

Cele doua romance mai sunt programate in aceasta proba abia vineri, in aceasta noapte fiind prevazut, dupa ora 22,00, dar probabil chiar mai spre miezul noptii, confruntarea Mihaela Buzarnescu (favorita 12)-Caroline Wozniacki (nr. 5), dar la Charleston, un Premier de 823.000 de dolari, ajuns, la simplu, in turul 3.

* PROGRAMUL TV, vineri, 05.04.2019:
00:00 Tenis, WTA, Digi 2 Turneul din Monterrey
02,00 Tenis, WTA, Digi 3 Turneul de la Charleston
15:00 Tenis, Cupa Davis, Digi 2, Telekom 3 România – Zimbabwe
17:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Telekom 2, Look Chindia Târgoviște – Dacia Unirea Brăila
18:30 Volei M, Digi 3 Volei Municipal Zalău – CSM București
19:00 Handbal F, Liga Campionilor, Digi 1, Telekom 1 CSM București – Metz
19:30 Fotbal, Bundesliga 2, Digi 4 Regensburg – Bochum
20:00 Tenis, WTA, Digi 2 Turneul din Charleston
21:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Dinamo – Chiajna
21:30 Baschet M, Digi 4 Olympiakos – Darussafaka
21:30 Fotbal, Bundesliga, Telekom 3 Mainz – Freiburg
21:45 Fotbal, Ligue 1, Digi 3 Bordeaux – Marseille
22:00 Fotbal, Premier League, Eurosport Southampton – Liverpool
23,15 Tenis, Digi 4 Turneul de la Monterrey