* In cele din urma, asa cum era, totusi, normal, echipa Romaniei a invins cu 4-1 Zimbabwe in primul tur al Grupei II euro-africane a Cupei Davis, dupa ce vineri cele doua echipe se despartisera la egalitate, 1-1.

Meciul, disputat la Piatra Neamt, s-a decis dupa primele doua confruntari programate sambata, tenismenii romani preluand conducerea dupa dublu, proba in care Horia Tecau si Florin Mergea au dispus de cuplul fratilor Benjamin si Courtney Lock, cu 6-1, 6-4, dupa care Marius Copil (foto), revigorat parca de faptul ca suporterii au fost langa el dupa pasul gresit din prima zi, a punctat decisiv, cu o victorie in 2 seturi, 6-4, 7-5 in fata lui Takanyi Garaganga.

Cum lucrurile erau lamurite, capitanii-nejucatori au decis sa joace in ultimul meci rezervele, in care Flroin Jianu (17 ani) l-a intrecut pe ceva mai varstnicul Mehluli Don Ayanda Sibanda (19 ani), cu 6-3, 7-5.

* Campionatele europene de haltere care se desfasoara in orasul georgian Batumi, pe coasta estica a Marii Negre, la granita cu Turcia, un orasel oriental cam cat Oltenita, au prilejuit inca de la primele intreceri obtinerea a doua medalii, ambele de bronz, pentru delegatia Romaniei, prin Cosmina Pana, la aruncat, categ. 45 kg, si Cristian Luca (65 kg), la smuls.

Vor mai fi medalii la aceasta competitie, Romania deplasand 14 sportivi, dar proba de foc va fi calificarea la Jocurile Olimpice de anul viitor, de la Tokio.

* Perechea romana Ana Bogdan/ Gabriela Ruse s-a calificat in semifinalele probei de dublu a turneului de tenis din oraşul mexican Monterrey (WTA), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, in urma victoriei cu 6-4, 1-6, 10-8 in faţa cuplului Sharon Fichman (Canada)/Erin Routliffe (Australia).

Invingatoarele si-au asigurat un cec de 3.435 dolari si 110 puncte WTA la dublu, urmand sa incerce calificarea in finala in meciul cu perechea australiana
Monique Adamczak/Jessica Moore.

* PROGRAMUL TV, dumica, 07.04.2019:
00:00 Baschet, NBA, Telekom 1 Minnesota – Brooklyn
11,15 Ciclism, Eurosport – Turul Flandrei
12:30 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Telekom 3, Look Sport Sportul Snagov – Academica Clinceni
13:00 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 2 Alaves – Leganes
13:30 Fotbal, Serie A, Digi 3 Fiorentina – Frosinone
15:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Telekom 3, Look Sport Aerostar Bacău – Petrolul
15:00 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 2 Getafe – Bilbao
15:30 Handbal F, Digi 4 FTC – Rostov-Don
16:00 Fotbal, Premier League, Telekom 4 Everton – Arsenal
16:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 3 Toulouse – Nantes
16:00 Fotbal, Serie A, Telekom 1 Udinese – Empoli
17:15 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 2 Valladolid – Sevilla
17:30 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Sport Gaz Metan – FC Botosani
17:45 Handbal F, Digi 4 Odense – Gyor
18:00 Fotbal, Cupa Angliei, Eurosport Watford – Wolverhampton
19:00 Fotbal, Serie A, Digi 3, Telekom 2 Inter – Atalanta
19:00 Fotbal, Bundesliga, Telekom 4 Moenchengladbach – Werder
19,30 Baschet M, Digi 4 CSU Sibiu – U-BT Cluj-Napoca
19,30 Haltere, Eurosport 2 – CE de la Batumi (Georgia)
19:30 Fotbal, Portugalia, Look Feirense – Benfica
20:00 Tenis, WTA, Digi 2 Turneul din Charleston
20:30 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look CSU Craiova – CFR Cluj
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 3, Telekom 2 Napoli – Genoa
21:45 Fotbal, La Liga, Digi 4 Betis – Villarreal
22:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 2 PSG – Strasbourg
22:00 Fotbal, Portugalia, Look Sporting – Rio Ave