* Dupa dezamagirea fara precedent de la masculin, cu nicio calificare in finala, mai rau, foarte departe de primii 8 in toate clasamentele, fetele pot salva onoarea la Campionatele europene individuale de gimnastica sportiva de la Szczecin, sperantele noastre numindu-se Denisa Golgota, calificata in 3 finale, la individual compus, sarituri, barna si sol.

Practic, dupa cum se vede, cea mai experimentata gimnasta romanca a momentului va lipsi doar din finala de la paralele, un aparat, iata, fara rezolvare pentru tehnicienii nostri de cam multisor.

Asadar, Denisa Golgota va concura vineri seara, la individual compus, concurs in care si-a castigat dreptul sa fie gratie celui de-al 9-lea total din calificari, cu 53,299 puncte, in timp ce o alta romanca, Nica Ivanus, este prima rezerva. Dupa cum se stie, in lupta pe medalii se pleaca de la zero.

* Ceea ce mi s-a parut, de asemenea, de bun augur a fost ca trei dintre cele 4 romance prezente la CE din Polonia au facut toate cele 4 aparate (cele 2 amintite, plus Carmen Ghiciuc), adica au integrale pentru orice situatie, astfel ca ne putem gandi mai optimist in perspectiva CM din toamna, de la Glasgow, unde mai exista posibilitatea calificarii pentru JO-2020, de la Tokio.

Concursul special pe aparate este programat sambata, de la 14,30 (pe TVR 2 si HD) la feminin cu sarituri si paralele, iar duminica, de la aceeasi ora in aceleasi transmisii la barna si sol.

* Romancele Sorana Cirstea si Andreea Mitu, pentru prima oara impreuna in proba de dublu, au reusit sa se califice in semifinalele turneului de 250.000 de la Lugano, dupa ce au invins cu 6-2, 2-6, 10-7 perechea Vera Lapko (Belarus)/Mandy Minella (Luxemburg).

Cu 3.435 dolari si 110 puncte WTA la dublu asigurati, Cirstea si Mitu reusesc, iata, la prima tentativa, un rezultat remarcabil. Care se poate imbunatati…

* Echipa de handbal masculin a Romaniei a obtinut joi, la Targovişte, prima sa victorie din calificarile pentru CE 2020, invingand reprezentativa Lituaniei, cu scorul de 28-23 (16-13.

Acesta a fost cel de-al treilea meci al nostru in grupa a 6-a, urmatorul fiind tot cu Lituania. In grupa a 6-a, alaturi de noi si baltici se afla campioana mondiala, Franta, si Portugalia, cele doua formatii care ne-au invins in primele doua partide.

Campionatul European din 2020, primul care se va disputa cu 24 de echipe, va avea loc in Suedia, Austria si Norvegia, in perioada 9-26 ianuarie. In preliminarii au luat startul 32 de echipe, 20 din acestea se vor califica la turneul final, alaturi de cele 3 gazde, plus Spania, detinatoarea titului continental.

* La Bogota, jucatoarele romance s-au oprit, in sferturi, si in proba de dublu: perechea Irina Bara/Elena-Gabriela Ruse a fost invinsa de cuplul american Hayley Carter/Ena Shibahara cu 6-2, 7-5, in timp ce Ana Bogdan si americanca Sachia Vickery au fost pierdut in fata australiencelor Monique Adamczak/Jessica Moore, favoritele 4, cu 6-1, 7-5.

* Joi seara au fost programate meciurile-tur din sferturile de finala ale Europa League la fotbal, inregistrandu-se urmatoarele rezultate:

Arsenal – Napoli 2-0 (Ramsey ’15, Koulibaly ’25 autogol)

Benfica – Frankfurt 4-2 (Joao Felix ’21 pen., ’43, ’54, Dias ’50 / Jovic ’40, Paciencia ’72)

Slavia Praga – Chelsea 0-1 (Alonso ’86)

Villarreal – Valencia 1-3 (Cazorla ’36 pen. / Guedes ‘6, ’90+3, Wass ’90+1)

Partidele retur vor avea loc pe 18 aprilie.

* PROGRAMUL TV, sambata, 13.04.2019:
12:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Telekom 1 Balotești – Sportul Snagov
12:00 Tenis, WTA, Digi 2 Turneul din Lugano
14:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Telekom 1 Universitatea Cluj – Farul
14:00 Fotbal, Bundesliga 2, Digi 4 Paderborn – Duisburg
14,00 Haltere, Eurosport 2 – CE de la Batumi (Georgia)
14,30 Gimnastica, TVR 2, TVR HD – CE, concurs special pe aparate
16:00 Fotbal, Serie A, Digi 1, Telekom 1 SPAL – Juventus
16:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 4 Leipzig – Wolfsburg
16,30 Ciclism, Eurosport 2 – Turul Tarii Bascilor
17:15 Fotbal, La Liga, Digi 2 Huesca – Barcelona
18:30 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 1, Look Botoșani – Hermannstadt
19:00 Fotbal, Serie A, Digi 2 Roma – Udinese
19:30 Fotbal, La Liga, Digi 4 Atletico Madrid – Celta Vigo
21:00 Handbal F, Liga Campionilor, Digi 2 Metz – CSM București
21:30 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 1, Look Viitorul – Craiova
21:45 Fotbal, La Liga, Digi 4 Sevilla – Betis
22:30 Tenis, ATP, Digi 2 Turneul din Houston