* Liderul la zi al Campionatului mondial al Formulei 1, finlandezul de la Mercedes Valtteri Bottas, a obtinut al 7-lea pole-position din cariera, intrecandu-l in calificarile de sambata in GP al Chinei de la Shanghai pe coechipierul sau, britanicul Lewis Hamilton cu doar 23 de miimi de secunda.

De pe linia a doua a grilei de start pleaca, duminica, la ora 9,10, ora Romaniei (pe Digi sport) prima linie de acum doua saptamani, din Abu Dhabi, cele doua Ferrari, dar acum in ordinea Sebastian Vettel (Germania) si Charles Leclerc (Monaco), astfel ca vom asista din nou la o lupta intre cele doua echipe, cu Max Verstappen (Olanda, Red Bull), care ia startul de pe 5.

Iata ordinea pe grila Marelui Premiu al Chinei 2019:
1 Valtteri Bottas Mercedes
2 Lewis Hamilton Mercedes
3 Sebastian Vettel Ferrari
4 Charles Leclerc Ferrari
5 Max Verstappen Red Bull Racing Honda
6 Pierre Gasly Red Bull Racing Honda
7 Daniel Ricciardo Renault
8 Nico Hulkenberg Renault
9 Kevin Magnussen Haas Ferrari
10 Romain Grosjean Haas Ferrari
11 Daniil Kviat Scuderia Toro Rosso Honda
12 Sergio Perez Racing Point BWT Mercedes
13 Kimi Räikkönen Alfa Romeo Racing Ferrari
14 Carlos Sainz McLaren Renault
15 Lando Norris McLaren Renault
16 Lance Stroll Racing Point BWT Mercedes
17 George Russell Williams Mercedes
18 Robert Kubica Williams Mercedes
NC Antonio Giovinazzi Alfa Romeo Racing Ferrari DNF

* In prima finala, cea de sarituri, a concursului fetelor la CE individuale de gimnastica artistica de la Szczecin (Polonia), singura romanca ramasa in concurs, Denisa Golgota, a incheiat intrecerea pe locul 6, dar i-au lipsit doar 2 zecimi pentru a fi pe podium. Iar aceste 2 amarate, ai zice, de zecimi erau programate, numai ca a doua saritura, un Tsukahara cu un surub si jumatate, cotat pe tabela cu dificultate 5,4, a devenit in executie una cu doar un surub de 360 grade, adica dificultate 5,2, fix ce va spuneam.

Concluzia ar fi ca se poate mai mult si la acest aparat, cum speram sa se intample duminica, in ultima zi a competitiei, cand Denisa va fi prezenta in ambele finale programate, la barna si sol. Remarcabil este, si o scoate in evidenta si site-ul UEG, faptul ca din toate gimnastele inscrise la CE din Polonia, doar 3, Denisa Golgota, Melanie Jesus dos Santos si Anghelina Melnikova au reusit sa prinda 4 finale!

* Altfel, competitia mi se pare, la fete clar, de un nivel destul de modest, cu campioana europeana la sarituri, rusoaica Maria Paseka, notata la greu fata de greseala grosolana de la prima saritura, cand nu numai ca a iesit din spatiul de aterizare, dar a si calcat hotarat dincolo de saltea! Va dati seama de nivelul executiilor, daca a obtinut prima nota din intreg concursul, cu toate ca a fost penalizata cu 0,300. Doar cu 0,300, as zice…

Asadar, mai este serios de lucru in echipele europene (Rusia rade tot, si la fete si la baieti), in perspectiva CM de la Glasgow, care mai are si locuri pentru JO-2020.

* PROGRAMUL TV, duminica, 14.04.2019:
00,10 Baschet, NBA, Telekom 4 Toronto Raptors-Orlando Magic
09:00 Formula 1, Cursa, Digi 1 Marele Premiu al Chinei
09,00 Atletism, Eurosport Maratonul de la Paris
12,00 Ciclism, Eurosport – Paris-Roubaix
11:30 Volei F, Digi 4 Știința Bacău – CSM București
12:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Look Chindia Târgoviște – ACS Poli Timișoara
12:30 Tenis, WTA, Digi 2 Turneul din Lugano
13:00 Fotbal, La Liga, Digi 3, Telekom 2 Valladolid – Getafe
13:30 Fotbal, Serie A, Digi 4, Telekom 1 Torino – Cagliari
14:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Telekom 3, Look Luceafărul Oradea – Petrolul
14,30 Gimnastica, TVR 2, TVR HD – CE de la Szczecin (finale pe aparate)
14:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 2, Telekom 4 Hoffenheim – Hertha Berlin
15:00 Fotbal, La Liga, Digi 3, Telekom 2 Bilbao – Rayo
16:00 Fotbal, Serie A, Digi 1 Sampdoria – Genoa
16:00 Fotbal, Serie A, Digi 4, Telekom 1 Fiorentina – Bologna
16:00 Fotbal, Premier League, Telekom 3 Chrystal Palace – Manchester City
16:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 2, Telekom 4 Fortuna Dusseldorf – Bayern Munchen
16:30 Handbal, Prel. CE 2020, TVR 1 Lituania – România
17:15 Fotbal, La Liga, Digi 3, Telekom 2 Sociedad – Eibar
18:00 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 1, Look Voluntari – Gaz Metan Mediaș
18:30 Fotbal, Premier League, Telekom 3 Liverpool – Chelsea
19:00 Fotbal, Serie A, Digi 2 Chievo – Napoli
18,15 Handbal F, TVR HD Brasov-Craiova
19:00 Tenis, WTA, Digi 4 Turneul din Bogota
19:00 Fotbal, Bundesliga, Telekom 4 Frankfurt – Augsburg
19:30 Fotbal, La Liga, Digi 3, Telekom 2 Girona – Villarreal
21:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look CFR Cluj – FCSB
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 2, Telekom 2 Frosionone – Inter
22:00 Tenis, ATP, Digi 4, Telekom 4 Turneul din Houston
22:00 Fotbal, Ligue 1, Digi 3 Lille – PSG
22:00 Fotbal, Portugalia, Look Benfica – Setubal
22,40 Baschet NBA, Telekom 3 Portland Trail Blazers-Oklahoma City Thunder

Advertisements