Din capul locului rezultatele din Liga campionilor, sferturile-retur de miercuri noapte, care spun aproape tot: Manchester City-Tottenham Hotspurs 4-3 (3-2), in tur 0-1, Spurs merg mai departe gratie golurilor din deplasare; FC Porto-Liverpool 1-4 (0-1), 0-2 in prima mansa, Cormoranii se califica cu 6-1 in semifinale!

Ai zice ca peste asta, cu asemenea scoruri, nu prea mai ai de spus multe lucruri, iar cine mai pronunta cuvantul Brexit sigur nu se refera la fotbal, doar daca e nebun de legat (lasa ca nici cu referire la decizia politica nu au fost cu tabla pe casa).

Asa ca, nauciti de intamplari, sa recapitulam! La Manchester, in minutul 7 era 1-1, in minutul 10, 1-2, in minutul 21, 2-2, apoi, la pauza, 3-2 pentru gazde, insuficient, in minutul 59, Aguero face pasul ce parea decisiv spre semifinale, 4-2, dar in 73 marcheaza Llorente si la 4-3 iar sunt londonezii calificati (foto).

Stati asa, ca nu e tot: prelungiri, minutul 90+3, Eriksson da semne de soneala, paseaza in spate, pe centru, desi cei de la MC sunt gramada acolo, mingea este deviata la Aguero, gol de 5-3, se intoarce roata.

Dar nu, ginerele lui Maradona se afla in ofsaid, si, desi pasa parea ca vine de la adversar, de la Eriksson, faptul ca a fost, practic, lovita ultima oara de un coechipier, il trimite pe arbitrul turc Ceacir la VAR, de unde vine si decizia ferma!

OFSAID, ramane 4-3, se califica Tottenham, la golaveraj! Echipa cea mai productiva in actuala editie, cu 32 de goluri inscrise (cat intr-un campionat intern intreg), Manchester City, se opreste in sferturi, la golaveraj…

Pentru istorie, iata si scorul si marcatorii: Manchester City-Tottenham 4-3 (Sterling 4, 21, Bernardo 11, Aguero 59/Son 7, 10, Llorente 73).

Dincolo, in Portugalia, lucrurile au fost mai simple, dar aceeasi frenezie, aceeasi bucurie de a juca, de a face scor, de a multumi pe cei care iti canta cum numai suporterii englezi, care “nu te lasa niciodata sa mergi singur”, nu-i asa, a dus la un scor greu de crezut intr-o asemenea faza: FC Porto – Liverpool 1-4 (Militao 68 / Mane 28, Salah 65, Firmino, 77, Van Dijk 84).

Va rog sa observati ca, desi aveau 4-0 la general in minutul 65 (in tur fusese 2-0, scor decisiv in peste 90 la suta din cazuri, contrar unei opinii tampite, ca 2-0 e un “scor periculos”, dimpotriva, e cel mai sigur, nu stau acum sa explic cum si ce), englezii nu s-au oprit, au primit gol, si au raspuns imediat cu alte 2, “pedepsind” indrazneala portughezilor.

Tot asa, cand aud “sunt cluburi mari, care se respecta, nu are rost sa se umileasca una pe alta”, ma umfla rasul: echipele mari iti dau cate pot, aici se joaca doar de la generos in sus! Generos cu spectatorii, cu cei care platesc contractele mari, dar meritate, cu fotbalistii insisi, cei care isi respecta talentul, meseria si culorile pe care le apara!

Ei, si acum, peste doua saptamani prima mansa a semifinalelor, dupa care, la alta saptamana distanta, returul (30 aprilie/1 mai – 7/8 mai), Liverpool-Barcelona si Ajax Amsterdam-Tottenham. Finala este prevazuta pe 1 iunie, pe stadionul Wanda Metropolitano, din Madrid.

O minunatie de fotbal, nu are sens sa faci pronosticuri, bucurosi le-om duce toate…