* Simona Halep-Kristina Mladenovic si Mihaela Buzarnescu-Caroline Garcia sunt, in aceasta ordine, sambata, de la ora 15,00, primele doua confruntari din semifinala FedCup de la Rouen.

Vineri a avut loc o formalitate de tragere la sorti, de fapt doar stabilirea ordinii meciurilor, pentru ca dirijarea operatiunii in Cupa Federatiei este pe fata: in prima zi joaca racheta 1 cu racheta 2, iar la sorti se trage doar ordinea.

Asa ca, duminica, de la ora 14,00, extragerea a stabilit ca tot Simona Halep sa joace primul meci, impotriva Carolinei Garcia, evident, urmand sa intre in teren Mihaela Buzarnescu si Kristina Mladenovic.

Aici, scenariul ar putea fi urmatorul: sa conducem cu 3-0 dupa primele 3 partide (nici nu vreau sa ma gandesc la un 0-3, ar fi impotriva oricarei logici, desi in tenis…), astfel ca meciul 4 sa aiba alte jucatoare fata in fata, fie sa ajungem si la decisivul la dublu (puschea pe limba!), perechile anuntate de capitanii nejucatori, Florin Segarceanu si Julien Benneteau fiind Irina Begu/Monica Niculescu si, respectiv, Caroline Garcia/Kristina Mladenovic.

* Celelalte jucatoare selectionate sunt, la noi Raluca Olaru, iar francezi Alize Cornet, Pauline Parmentier si Fiona Ferro, ultima o surpriza, explicatia fiind ca este buna pe zgura, suprafata aleasa de gazde.

FOTO: De pe contul FB al suporterilor Simonei Halep am ales sa ilustrez acest text de inceput al meciului Romania-Franta cu ceea ce sper ca va fi bucuria de la finalul confruntarii!

* In cealalta semifinala se intalnesc Australia si Belarus, la Brisbane, la Antipozi (deci primul meci va fi de la ora 6,00, ora noastra, puteti vedea meciurile pe Digi 2, vezi programul tv de mai jos), iar programul confruntarilor este urmatorul:
Samantha Stosur (Australia) – Arina Sabalenka (Belarus)
Ashleigh Barty (Australia) – Victoria Azarenka (Belarus)
Duminica
Ashleigh Barty (Australia) – Arina Sabalenka (Belarus)
Samantha Stosur (Australia) – Victoria Azarenka (Belarus)
Ashleigh Barty/Samantha Stosur (Australia) – Lidia Morozova/Vera Lapko (Belarus)

* Verdictul este clar: dupa ani si ani in care echipele din Spania au dominat clar cupele europene de fotbal, in special Liga campionilor, dar si Europa League, iata ca Premier League revine in forta, calificand in semifinale 4 formatii, din 8, restul fiind din Spania – 2, Olanda si Germania – cate 1.

Sa trecem in revista, mai intai, rezultatele din Europa League, de joi, returul sferturilor de finala:

Napoli – Arsenal 0-1 (0-2 în tur)
A marcat: Lacazette 36′
Eintracht Frankfurt – Benfica 2-0 (2-4 in tur)
Au marcat: Kostic 37′, Rode 67′
Chelsea – Slavia Praga 4-3 (1-0 in tur)
Au marcat: Pedro 4′, 27′, Deli 10′ – autogol, Giroud 17′ / Soucek 26′, Sevcik 51′, 55′
Valencia vs Villarreal 2-0 (3-1 in tur)
Au marcat: Latorre 13′, Parejo 54′

Semifinalele se vor disputa pe 2 mai, turul, si 9 mai, returul, dupa urmatorul program: Arsenal – Valencia; Eintracht Frankfurt – Chelsea
Finala este programata pe Stadionul Olimpic din Baku, pe 29 mai.

* Sa ne reamintim si semifinalele Ligii campionilor:
Tur:
Tottenham – Ajax (30 aprilie)
Barcelona – Liverpool (1 mai)
Mansa retur:
Liverpool v Barcelona (7 mai)
Ajax v Tottenham (8 mai)
Toate partidele incep la ora 22:00.

* PROGRAMUL TV, sambata, 20.04.2019:
03,40 NBA, Telekom 1 Indiana Pacesr-Boston Celtics
06:00 Tenis, FED Cup, Digi 2 Australia – Belarus
10,00 Rugby, TVR HD Enisei Krasnoiarsk-Timisoar Saracens
11:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Look Sportul Snagov – Pandurii Târgu Jiu
12:00 Volei M, Digi 4 CSM București – Steaua
13:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Telekom 3, Look UTA Arad – Chindia Târgoviște
13:30 Fotbal, Serie A Digi 2, Telekom 1 AC Parma – AC Milan
14:00 Fotbal, La Liga, Digi 3, Telekom 2 Celta Vigo – Girona
14:30 Tenis, ATP, Digi 4, Telekom 4 Turneul din Monte Carlo
14:30 Fotbal, Premier League, Eurosport Manchester City – Tottenham
15,00 Handbal F, Cupa Romaniei, semifinale TVR 1, TVR HD Rm. Valcea-Cisnadie
15:00 Tenis, Cupa FED, Digi 1, Telekom 3 Franța – România
16:00 Fotbal, Serie A, Digi 2, Telekom 1 Lazio – Chievo
16:00 Fotbal, Turcia, Look Trabzonspor – Malatya
16:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 3, Telekom 4 Bayern Munchen – Werder Bremen
17:15 Fotbal, La Liga, Telekom 2 Eibar – Atletico
17,30 Handbal F, Cupa Romaniei, semifinale TVR 1, TVR HD CSM Bucuresti-Zalau
19:00 Fotbal, Serie A, Digi 2, Telekom 1 Juventus – Fiorentina
19:00 Fotbal, Turcia, Look Galatasaray – Kayseri
19:15 Volei F, Digi 4 Dinamo – CSM Volei Alba Blaj
19:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 3, Telekom 4 Borussia Monchengladbach – Leipzig
19:30 Fotbal, La Liga, Telekom 2 Rayo – Huesca
19:30 Fotbal, Premier League, Eurosport Newcastle – Southampton
21:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 3, Look Plus Sepsi Sfântu Gheorghe – CFR Cluj
21:30 Fotbal, Bundesliga, Digi 4, Telekom 4 Schalke – Hoffenheim
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 3, Telekom 1 Inter – AS Roma
21:45 Fotbal, La Liga, Digi 2, Telekom 2 Barcelona – Real Sociedad
22:30 Fotbal, Portugalia, Look Porto – Santa Clara

Advertisements