* FV Barcelona-FC Liverpool 3-0 (1-0), un gol Suarez (primul din actuala editie a Ligii campionilor!) si, evident, 2 Leo Messi (600 pentru Barca din 2005, medie aproape 50 pe an!), iata un pas urias al campioanei Spaniei 2019 spre finala editiei 2019!

Meciul, insa, nu a fost unul dezechilibrat, daca nu l-ati vazut ati pierdut enorm, pentru ca Liverpool a fost extraordinara 70 la suta din timp, cu un presing incredibil, pur si simplu nu aveai pe unde trece. Iar conditia esentiala a fost sa treci de aceasta asezare tactica impecabila, ceea ce catalanii au si reusit, prima oara prin Jordi Alba pe post de pasator la Luis Suarez, uruguayanul avand o explozie incredibila.

Apoi, englezii au luat pur si simplu balonul in posesie, rarele ocazii cand se intalneau cu “obiectul” gazdele pe un Nou Camp plin, evident, ochi fiind sa repuna, greu, balonul in joc. In minutul 75, insa, a venit descatusarea: Messi, mereu blocat de 3-4 jucatori, a mai scanat o data terenul, a plecat in galopul-slalom pe care numai el il stie, i-a pasat pe tava lui Suarez, bara, Leo a urmarit si a indeplinit o formalitate, de la 2 m (foto).

Dupa care, cu un zambet amar in coltul gurii, bravul antrenor neamt al englezilor, Jurgen Klopp, nu mai avea solutii, mai ales ca 5 minute dupa golul desprinderii barceloneze cel mai bun jucator al lui, egipteanul Salah, a lovit bara, cu un sut de la 6 metri si toti adversarii tavaliti  pe jos in timpul fazei, prin fata portii.

Iar pentru ca sa adormim cu o imagine de neuitat pe retina, a venit minutul 82, cu o lovitura libera de la 30 de metri, transformata in 3-0 de “dusmanul neimpacat al paianjenilor”, Messi, balonul fiind trimis fix in vinclu, parca intr-un joc pe calculator. Fabulos, nu ma sfiesc sa scot cuvintele de sarbatoare! Daca nu la asemenea reusite, atunci cand?

In mod clar, Barcelona este greu de crezut ca poate incasa 4 goluri marti, in retur, fara sa marcheze macar o data. Mai ales ca are cel mai bun mijlocas recuperator pe care l-am vazut vreodata, acest chilian Arturo Vidal, perfectiunea intruchipata in asemenea exercitiu.

Ce sa mai spun dacat “Sa ne fie de bine”, mi-a mers la suflet… Si iata cum Premier League, cu jumatate din echipe in sferturi (4), tot jumatate in semifinale, 2 (Liverpool si Tottenham) s-ar putea sa vada finala de la Madrid la televizor. O finala Barca-Ajax!

* Excelenta comportarea hocheistilor romani la Campionatul Mondial, Divizia I, grupa B, de la Tallin (Estonia), cu 3 meciuri si 3 victorii, toate, este adevarat, la limita, dar cu atat mai valoroase, cu cat totul a inceput chiar in compania gazdelor, Romania invingand Estonia cu 4-3 SO (2-0, 0-2, 1-1, 0-0, 1-0), asadar cu penalty de departajare.

In acest prim meci, care, dupa cum se va vedea mai departe, a dat incredere, au marcat pentru Romania in min. 7’22” Rokaly, min. 18’14” Goga, min. 42’24” Borisenko. Golul decisiv a fost reusit de Rokaly, penalty in extra-time (SO).

Confruntarea urmatoare, din nou in fata unui adversar greu, Japonia, de care am dispus cu 3-2 (0-2, 2-0, 1-0), cu goluri inscrise in ordine in min. 33’16” Reszegh, min. 34’04” Biro G., min. 56’37” Sallo.

In fine, miercuri seara, in aceeasi Tondiraba Ice Hall din Tallin, Romania a intrecut cu 3-2 (1-0, 0-0, 1-2, 1-0), in prelungiri, Polonia marcatori fiind in min. 8’37” Rokaly, min. 53’25” Butochnov (Biro G) si Borisenko in ultimul minut de prelungiri!

* De 4 ori castigatoare la Paris, belgianca Justine Henin este una dintre cele mai indreptatite sa faca analize si pronosticuri privind al doilea turneu de tenis de Mare Slem al anului, iar faptul ca o considera favorita si in 2019 pe romanca Simona Halep nu poate decat sa dea incredere.

“Turneul care va incepe pe 26 mai va fi foarte interesant. Cred ca Simona Halep este favorita numarul 1, imi place jocul ei pe zgura, suprafata pe care trebuie sa fii complet. In plus, ea este foarte puternica fizic si mental”, a spus campioana valona, care are 9 titluri de Mare Slem in palmares, 4 la Paris, cate 2 la New York si Wimbledon si unul la Melbourne.

De altfel, Simona Halep este detinatoarea trofeului, anul trecut ea trecand in finala de americanca Sloane Stephens. Pana la debutul turneului de la Porte d’Auteuil, romanca va evolua numai pe zgura, mai intai la Madrid, saptamana viitoare, apoi la Roma, unde in 2018 a fost finalista

* In optimile de finala ale turneului de la Rabat, Ana Bogdan a pierdut miercuri in fata favoritei 7, Johanna Konta, jucatoarea britanica, de origine maghiara, nascuta in Australia castigand in 3 seturi, cu 6-1, 6-7 (6), 6-2.

Ana Bogdan se poate consola cu 3.310 dolari si 30 de puncte WTA, dar si cu calificarea, norocoasa, in semifinale la dublu, unde a primit un wild-card impreuna cu Isabela Sinikova, dupa o victorie in fata cuplului Andreea Mitu/Timea Bacsinszky, precum si abandonul adversarelor din sferturi.