Hocheistii romani au confirmat calificarea in grupa A a Diviziei I la hochei pe gheata, practic a 2-a grupa valorica din lume, acordul final fiind dat sambata in meciul cu Olanda, pe care am invins-o cu 3-1 (1-0, 1-1, 1-0), prin golurile marcate de Biro (3’58”), Goga (20’46”) si Peter Balasz (58’16”), omul meciului fiind declarat, evident, un roman – Daniel Tranca, de la Corona Brasov, nascut la Ciuc (foto).

De fapt, tot lotul merita felicitari pentru evolutia din Tondiraba Ice Hall, din Tallin, capitala Estoniei, tribunele fiind, sambata, din nou, dominate de inimoasa galerie a echipei tricolore. Este de ajuns sa spunem ca in toate cele 5 meciuri, cel mai bun de pe gheata la final a fost un jucator din reprezentativa noastra!

Adevarul este ca, dupa 4 victorii, dintre care primele 3 la mare lupta, doua fiind cu prelungiri, apoi dupa descatusarea, cu 5-1, din meciul de joi seara, cu Ucraina (prima victorie impotriva acestei selectionate din istorie, ca si cu Polonia!), era de asteptat sa se fi instalat o oarecare oboseala.

Asa ca, tactica antrenorului Julius Penzes a fost, imi inchipui, de debut in forta, incercarea unei desprinderi si pastrarea avantajului. Ceea ce era si indeplinit in minutul 20 si 46″, la golul lui Attila Goga, cand ne-am dus, din debutul reprizei secunde, la 2-0.

Apoi, cine stie sport poate accepta usor, a fost extrem de dificil, mai ales ca olandezii au redus scorul, iar in ultimele 10 minute am avut 4 minute de penalizare, prin eliminarea lui Constantin si, apoi, imediat, a lui Farkas. Iar olandezii, patinatori iuti si dibaci, patinajul fiind, se stie, sport milenar la ei, ne-au cam inghesuit. Am beneficiat, insa, in minutul 6 (5’58” mai exact) de superioritate numerica, ne-am mai tras sufletul, suficient pentru semnatura finala.

Care a venit cu 1’44” inainte de final, cu Olanda calare pe noi, cu portarul scos si schimbat cu un jucator in plus pe atacul “acum ori niciodata”, pentru mentinerea in Grupa B: la un duel langa mantinela, pe partea stanga, Peter Balasz i-a scos din crosa adversarului pucul si a trimis in poarta goala, fara un moment de ezitare.

Era 3-1, totul se incheiase, Romania a ajuns din nou in al doilea esalon mondial, cu o baza materiala de esalon 4 spre 5, daca o fi existand asa ceva… Imi scria un tata de june hocheist, la Triumf, pe FB: “Ce-am putea face daca ar fi 2 patinoare in Bucuresti!?”. Acum, nu e niciunul…

Felicitari, ce sa mai zic, iar anul viitor vom intalni Kazahstan, Belarus, Coreea de Sud, Slovenia, probabil Ungaria, daca nu va retrograda, duminica se decide in Kazahstan, vecinii nostri urmand sa joace chiar cu… gazdele, precum si cu cine va cadea din Grupa Mondiala, unde, din Grupa A a D1 Lituania este sigura de promovare, de pe acum.

Bravo baieti! Si poate, televiziunea noastra publica, dispusa intr-o vreme sa transmita competitii de hochei pana si din campionatul Elvetiei (o fi fost moca…) ne va mai da si turnee din acest sport incantator.

* PROGRAMUL TV, duminica, 05.05.2019:
12:00 Tenis, WTA, Digi 2 Turneul din Madrid
13:00 Fotbal, Liga 2, Digi 1, Telekom 3, Look Sport ACS Poli Timișoara – Universitatea Cluj
13:00 Fotbal, La Liga, Digi 4, Telekom 2 Getafe – Girona
13:30 Fotbal, Serie A, Digi 3, Telekom 1 Empoli – Fiorentina
15:00 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 3, Look Sport Voluntari – Poli Iași
15:00 Fotbal, La Liga Digi 4 Eibar – Betis