* Suspendati un deceniu din cauza nenorocirii de pe Heysel, din 1983 (finala cu 33 de morti din galeria Juventusului, 1 englez din cea a Liverpoolului), apoi nevoiti inca tot cam 10 ani sa se uite la trofeul Ligii campionilor cu jind, englezii par sa-si ia revansa in forta anul acesta, cele doua finaliste fiind din Premier League, dupa ce si Tottenham a facut minunea reusita marti de Liverpool, rasturnand rezultatul din prima mansa, cu 3-2 (0-2) cu Ajax la Amsterdam, in prima mansa Lancierii castigand cu 1-0.

Altfel spus, trebuie gasit rapid traducerea la remontada spaniola, iar finala de pe 1 iunie, culmea ironiei, dintre Liverpool si Tottenham, se joaca… la Madrid, adica exact capitala tarii care a dominat, de un deceniu, Liga campionilor, prin Real si Barcelona.

Ramai fara cuvinte, ma voi aduna maine pentru un comentariu, dar parca miercuri seara, in Olanda a fost si mai si decat cu o seara inainte, la Barcelona, pentru ca Tottenham a avut 0-3 inaintea ultimelor 45 de, dupa 1-0 in prima mansa, cum spuneam, si 2-0 la mijlocului meciului, Ajax marcand prin De Ligt (min. 5) si Ziyeach.

Ei bine, indestructibili, jucatorii formatiei engleze nu s-au lasat, iar De Moura (uitati-va si la numele marcatorilor de la Liverpool, necunoscute fata de super-mediatizatele vedete de pe continent) a reusit un perfect englezesc hat-trick (“smecherie din palarie”, in traducere fidela), adica 3 goluri la rand, in minutele 55, 59 si, atentie, in minutul 90+5’03”, dupa ce arbitrul prelungise meciul cu 5 minute (foto).

Adica astepta sa se termine faza pentru a fluiera sfarsitul, consemnand calificarea Ajaxului. Iar lovitura de KO a fost data, merge perfect comparatia exact pe numaratoarea arbitrului judecator de la box, cu batul descriind curba spre lovirea gongului final! Incredibil, ne bucuram de fotbal din toata fibra!

* Sa vorbim, totusi, si de tenis, mai ales ca la Madrid avem sfert-finalist si la turneul masculin, anume pe Horia Tecau la dublu, care, alaturi de inseparabilul, iata, de acum Jean-Julien Rojer a ajuns in antepenultima faza a competitiei, dupa victoria cu 6-2, 6-7 (4), 10-5, in fata cupluiui britanic Kyle Edmund/Neal Skupski.

Tecau si Rojer, castigatori ai trofeului madrilen in 2016, si-au asigurat 44.560 euro si cate 180 puncte.

* In schimb, la fete, Irina Begu si Simona Halep au parasit competitia in turul secund, dar au cazut de pe un cal frumos, fiind eliminate de favoritele nr. 1, cehoaicele Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, invingatoare cu 6-3, 6-3. Joi, in sferturi, avem, insa, un cuplu romanesc in sferturi, Mihaela Buzarnescu/Irina Bara, care joaca, de la ora 13,00, cu perechea Jelena Ostapenko/Vera Zvonareva (Letonia/Kazahstan).

Dar cel mai asteptat meci al zilei pentru noi va fi, tot de la ora 13,00, cel din sferturile probei de simplu Simona Halep (favorita 3)-Ashleigh Barty, australianca fiind cap de serie nr. 9, cel mai bun clasament al ei. De acum incolo, orice victorie a constantencei se contabilizeaza in puncte, pentru ca depaseste performanta de anul trecut, cand s-a oprit in sferturi. Nu cred ca acum mai este cazul, mai ales dupa isprava formidabila de miercuri…