* Cupele europene de fotbal sunt dominate total de Premier League, dupa finala Ligii campionilor Liverpool-Tottenham, si cea a Europa League fiind una exclusiv englezeasca: Chelsea-Arsenal.

Iar pentru ca acest sfarsit de sezon fotbalistic intercluburi european sa aiba de toate, joi seara am fost regalati, in capitala UK, Londra, si de prelungiri si lovituri de departajare, proba adjudecata de Chelsea in fata Eintracht Frankfurt, evident, ca sa fie scenariul complet, cu 4-3, adica la ultima executie, a belgianului Hazard (foto, The Guardian).

In turul din Germania fusese 1-1, scor cu care s-au incheiat si primele 90 de minute, dar si prelungirile dictate de arbitrul roman Ovidiu Hategan (in mansa a doua au marcat Loftus-Cheek, min. 28, respectiv Jovic, min. 49), astfel ca s-a trecut la teribila proba a nervilor.

Cei de la Eintracht au inceput executarea loviturilor de departajare, evolutia scorului fiind: Sebastien Haller 0-1 (gol), Ross Barkley 1-1 (gol), Luka Jovic 1-2 (gol), Cesar Azpilicueta 1-2 (ratare – apără Kevin Trapp), Jonathan de Guzman 1-3 (gol), Jorginho 2-3 (gol), Martin Hinteregger 2-3 (ratare – apără Kepa Arrizabalaga), David Luiz 3-3 (gol), Goncalo Paciencia 3-3 (ratare – apără Kepa Arrizabalaga), Eden Hazard 4-3 (gol).
După ce două formaţii engleze s-au calificat în finala Ligii Campionilor, Liverpool şi Tottenham, alte două formaţii din Albion vor juca finala Europa League, Arsenal şi Chelsea.

Prima calificata, in ordine cronologica, a fost, insa, Arsenal Londra, cu o dubla victorie: dupa 3-1 la Londra, “Tunarii” s-au impus, cu 4-2 (1-1) si la Valencia, gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang a fost autorul unui hat-trick (17, 69, 88), al patrulea gol pentru oaspeti fiind francezul Alexandre Lacazette (50). Cele doua goluri ale Valenciei au fost inscrise de Kevin Gameiro (11, 58), sarbatorindu-si astfel, macar la nivel individual, implinirea celor 32 de ani chiar in ziua meciului.

Finala se va disputa pe 29 mai, la Baku, capitala Azerbaidjanului. In Europa, vezi bine, iata ca fotbalul anul acesta se joaca pe extreme, de la Londra, la Marea Caspica…

* Vineri noaptea, la concurenta cu prelungirile de la fotbal, am aflat, dupa miezul noptii, si a doua semifinala a Turneului WTA Premier Mandatory, dupa ce cu mai bine de 6 ore inainte aflasem ca Simona Halep va disputa prima semifinala, de la ora 15,30, in fata elvetiencei Belinda Bencic, care a eliminat favorita nr. 1, Naomi Osaka.

Asadar, in a doua semifinala se vor confrunta Kiki Bertens (nr. 7) care a eliminat-o pe detinatoarea trofeului, Petra Kvitova, cu 6-3, 6-2, cu Sloane Stephens, care a castigat cu 6-4, 6-3 in fata Petrei Martic.

* Ca o pata de culoare de la Madrid: joi seara, proprietarul turneelor WTA/ATP, romanul Ion Tiriac, cu umorul lui cu totul special, si-a sarbatorit cei 80 de ani de viata la… Muzeul Prado. La muzeu, ca tot spunea el ca a trecut “peste un razboi mondial, 40-50 de ani de asa-zis comunism si ultimii 30 de ani”. Poza cu singurul miliardar roman, in smoking, cu joben-cilindru, insotit de Simona Halep, in rochie lunga, de o culoare aparte, un aramiu cu luciri aurii, a devenit virala pe retelele de socializare…

17:00 Tenis, WTA/ATP Turneul din Madrid
18:00 Fotbal, Liga 1, Digi 1, Telekom 1, Look Politehnica Iași – Dunărea Călărași
19:00 Handbal F, Digi 3 Metz – Rostov Don
19:00 Fotbal, Serie A, Digi 4 Cagliari – Lazio
20:45 Baschet M, Digi 3 BC CSU Sibiu – SCM Timișoara
21:30 Fotbal, Serie A, Digi 4 Fiorentina – AC Milan