* Gata, incep ceea ce am numit “pistele de control oficiale” ale canotajului romanesc, prima competitie de obiectiv urmand a se disputa in acest week-end, la Essen (Germania) – Campionatele europene pentru juniori, la care Romania va fi reprezentata de 11 echipaje, 6 masculine si 5 feminine.

Pe listele de concurs s-au inscris sportivi si sportive din 33 de tari, un tablou al participarii, potrivit site-ului oficial al FR de canotaj, aratand astfel:
AUSTRIA -10 sportivi, BELARUS -24, BELGIA -5, BULGARIA -8, CROAȚIA -17, CIPRU -1, CEHIA -35, DANEMARCA -17, ESTONIA -11, FINLANDA -1, FRANTA -35, GEORGIA -1, GERMANIA -54, MAREA BRITANIE -2, GRECIA -13, UNGARIA -27, IRLANDA -5, ISRAEL -1, ITALIA -44, LETONIA -3, LITUANIA -12, MOLDOVA -7, OLANDA -8, POLONIA -27, PORTUGALIA -3, ROMÂNIA -43, RUSIA -36, SERBIA -22, SLOVENIA -15, SPANIA -18, ELVETIA -16, TURCIA -15 si UCRAINA -28.

Printre canotorii romani se afla si 3 campioane europene de anul trecut, pe atunci cu barca de 4 rame (JW4-), Cristina Druga (acum la JW2-), Laura Pal si Alexandra Ungureanu (ambele la JW4-), cea de-a patra campioană europeană din 2018, Geanina Dumitrita Juncanariu, trecând la lotul de tineret.

*Intr-una dintre cele mai lungi si aglomerate zile din istoria tenisului, joi, la Roma, nr. 1 mondial in ierarhia feminina, Naomi Osaka, a eliminat-o pe Mihaela Buzarnescu, cu 6-3, 6-3, dupa 1h13′.

S-au disputat, in total, numai la simplu, feminin si masculin, 40 de meciuri, asa ca ma voi rezuma la consemnarea pur si simplu a rezultatelor de joi seara, in speranta ca nu voi sari vreunul…  L’Equipe scrie ca a fost, cu 55 de meciuri intr-o singura zi, recordul istoric al tenisului.

De asemenea, ar fi de semnalat lista mare de abandonuri, in special in intrecerea feminina, ceea ce pune sub semnul intrebarii chiar organizarea turneelor, poate prea mari si prea aproape de Roland Garros pentru a fi gazduite de Foro Italico, un complex construit cu mai mult de 80 de ani in urma!

Feminin:
Maria Sakkari- Petra Kvitova 7-5,5-7,4-0 abandon
Marketa Vondrousova-Daria Kasatkina 7-5,2-6,6-2
Karolina Pliskova-Sofia Kenin 4-6,6-4,6-3
Naomi Osaka-Mihaela Buzarnescu 6-3,6-3
Kiki Bertens-Carla Suarez Navarro 6-4,1-6,6-3
Victoria Azarenka-Garbine Muguruza 6-4,3-1 abandon
Johanna Konta-Venus Williams 6-2,6-4
Kristina Mladenovic-Ashleigh Barty 6-2,6-3

Masculin:
Turul 2
Novak Djokovic (1) – Denis Shapovalov 6-1, 6-3
Philipp Kohlschreiber – Marco Cecchinato (16) 6-3, 6-3
Casper Ruud – Nick Kyrgios 6-3, 6-7(5), 2-1
Juan Martin Del Potro (7) – David Goffin 6-4, 6-2
Diego Schwartzman – Albert Ramos 7-6(5), 6-1
Jan-Lennard Struff – Marin Cilic (9) 6-2, 6-3
Kei Nishikori (6) – Taylor Fritz 6-2, 6-4
Stefanos Tsitsipas (8) – Jannik Sinner 6-3, 6-2
Fabio Fognini (10) – Radu Albot 7-6(6), 6-3
Roger Federer (3) – Joao Sousa6-4, 6-3
Fernando Verdasco – Dominic Thiem (5) 4-6, 6-4, 7-5
Rafael Nadal (2) – Jeremy Chardy 6-0, 6-1

Turul III (optimi de finala), rezultate:
Novak Djokovic (1) – Philipp Kohlschreiber 6-3, 6-0
Juan Martin Del Potro (7) – Casper Ruud 6-4, 6-4
Diego Schwartzman – Matteo Berrettini 6-3, 6-4
Kei Nishikori (6) – Jan-Lennard Struff 3-6, 7-6(2), 6-3
Stefanos Tsitsipas (8) – Fabio Fognini (10) 6-4, 6-3
Roger Federer (3) – Borna Coric (13) 2-6, 6-4, 7-6(7)
Fernando Verdasco – Karen Khachanov (11) 7-5, 3-6, 6-3
Rafael Nadal (2) – Nikoloz Basilashvili (14) 6-1, 6-0

* PROGRAMUL TV, sambata, 18.05.2019:
13:00 Fotbal, Liga 2 Digi 1, Telekom 1, Look Sport Luceafărul Oradea – Farul
13:00 Tenis, WTA/ATP Digi 2, Telekom 1 Turneul din Roma
14:00 Fotbal, La Liga Digi 4, Telekom 2 Levante – Atletico Madrid
14:30 Handbal M Digi 3 CSM București – Madeira Andebol
15:30 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 3, Look Sport Poli Iași – Hermannstadt
16:30 Fotbal, Bundesliga Digi 3, Telekom 2 Bayern Munchen – Frankfurt
16:30 Fotbal, Bundesliga Digi 4 Borussia Monchengladbach – Dortmund
17:00 Ciclism Eurosport Turul Italiei
17:15 Fotbal, La Liga Telekom 1Sevilla – Bilbao
18:00 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 3, Look Sport Concordia Chiajna – Dinamo
18:45 Fotbal, Finala Cupei Angliei Eurosport Manchester City – Watford
19:00 Fotbal F Digi 3 Barcelona – Lyon
19:00 Fotbal, Serie A Telekom 2 Genoa – Cagliari
19:30 Baschet M Digi 4 CSM CSU Oradea – U-BT Cluj Napoca
20:30 Fotbal, Portugalia Look FC Porto – Sporting
21:00 Fotbal, Liga Digi 1, Telekom 1, Look Sport Craiova – Viitorul
21:30 Fotbal, Serie A Digi 4, Telekom 2 Sassuolo – Roma