* Incep acest grupaj cu o stire la care tin in mod deosebit, pentru ca, ma laud si eu acum, ce vreti, una dintre primele postari pe acest blog, acum mai bine de 3 ani, cu care am inaugurat rubrica de sperante, CU OCHII PE EI, era dedicata unei puscase dinamoviste, Laura Ilie, care acum, dupa casatorie, este Laura Coman si care a obtinut a doua calificare sigura a sportivilor romani la JO-2020, de la Tokio!

Dupa cum ne informeaza COSR, “Sportiva de la CS Dinamo, antrenată de Olimpiu Marin, a reușit să țintească un loc cotă la Cupa Mondială de la Munchen! Ea s-a clasat pe locul 5 în finala de la pușcă aer comprimat 10 m, cu 186,3 puncte! Laura Coman e al doilea sportiv român calificat la Jocurile de la Tokyo, după Robert Glință!”.

Adevarul este ca imi si place acest sport, tirul, unul cu totul aparte, mai ales ca nu face galagie, dar face medalii, aflandu-se intre primele discipline din tara noastra intr-o ierarhie a medaliilor din toate timpurile! De altfel, primul campion olimpic roman a fost Iosif Sarbu, tot un puscas, in 1952, la Helsinki, stiti prea bine.

* Prima zi de meciuri de pe tabloul principal la Roland Garros a fost marcata de o surpriza de proportii pe tabloul feminin: favorita nr. 5, germana Angelique Kerber, a fost eliminata de rusoaica Anastasia Potapova, jucatoare clasata pe locul 81 in WTA, invingatoare cu 6-4, 6-2.

Alte rezultate pana la aceasta ora, cand asteptam rezultatele de la Giro, F1, dar, parca, totusi, mai ales, de la alegeri si referendum…
Petra Martic (Croatia/ N.31) – Ons Jabeur (Tunisia) 6-1, 6-2
Johanna Larsson (Suedia) – Magdalena Rybarikova (Slovacia) 6-3, 6-4
Garbine Muguruza (Spania) – Taylor Townsend (SUA) 5-7, 6-2, 6-2