* Parcursul foarte bun al jucatoarei de tenis Gabriela Ruse la Nottingham continua, ea a reusit sa se califice in sferturile de finala, dupa ce a venit din calificari, joi romanca obtinand victoria cu 7-6 (3), 4-6, 6-4 in fata elvetiencei Viktorija Golubic.

Cu acest succes remarcabil, realizat tot pe terenul cu suprafata hard din balonul de la Nottingham, unde ploua in continuare, Ruse a urcat dintr-un foc 37 de locuri in WTA, fiind acum pe 174, dupa ce a inceput sezonul pre-Wimbledon, aici, in Anglia, de pe 211! Plus cei 11.000 euro, bani buni, pentru viitoare deplasari, adica jocuri, adica posibilitati de a creste in ierarhia WTA. C-asa-i in tenis, roata se invarteste ametitor…

* Asa cum anuntam miercuri, Romania va participa la Jocurile Europene de la Minsk (21-30 iunie), iar ca o prima informatie de la COSR, forul care gireaza lotul nostru, am reluat decizia ca port-drapel al delegatiei sa fie campioana europeana la tir Laura Coman, alegere excelenta din toate punctele de vedere, uitati-va nu numai la palmares, ci si la poze!

* In fine, acum am si lotul complet al Romaniei, care va deplasa o delegatie de 123 de sportivi, la 15 sporturi si discipline sportive din programul celei de-a 2-a editii a intrecerilor polisportive continentale, conform COSR: atletism, baschet 3×3, badminton, box, ciclism, fotbal pe plajă, gimnastică – artistică, aerobică şi ritmică, judo, kaiac-canoe, lupte – feminin, libere şi greco-romane, sambo, tenis de masă, tir sportiv şi tir cu arcul. Cel mai mare lot este cel de atletism, cu 21 de sportivi.

Se impune o precizare extrem de importanta: rezultatele obţinute la atletism, badminton, ciclism, judo, karate, tenis de masă, tir cu acul şi tir sportiv contează pentru calificarea la Jocurile Olimpice – Tokyo 2020.

Luni, la Complexul Olimpic Sydney va avea loc, de la ora 10,00, prezentarea oficiala a lotului, avand drept memento palmaresul de la prima editie: 12medalii – 3 de aur, 5 de argint si 4 de bronz.

Acum nu fac decat sa reproduc delegatia tarii noastre pentru Minsk, astfel cum a fost anuntata de forul olimpic roman, iata, cu promptitudine.

Atletism (21 sportivi): Marina Andreea Baboi, Cristina Daniela Bălan, Elena Mirela Lavric, Sanda Belgyan, Adrian Boldeanu, Mihai Donisan, Cosmin Ilie Dumitrache, Ioana Teodora Gheorghe, Florentina Costina Iuşco, Dan Claudiu Lăzărică, Roxana Maria Ene, David Iustin Năstase, Florina Andreea Necşoiu, Anamaria Nesteriuc, Ionuţ Andrei Neagoe, Florina Pierdevară, Mihai Cristian Pîslaru, Ioana Valentina Plăvan, Cristian Radu, Ioan Andrei Melnicescu, Nicolae Marian Coman; antrenori: Nicolae Alexe, Ioan Mircea Grabovschi, Doiniţa Luminiţa Nesteriuc, Doina Voinea; masor: Sebastian Bularda, oficial de echipă: Paul Augustin Iancu;

Badminton (1 sportiv): Collins Valentine Filimon; antrenor: Florentina Cristina Constantinescu;

Baschet 3×3 (8 sportivi): Ruxandra Diana Chiş, Alexandra Uiuiu, Andreea Lazar, Elisabeth Pavel (la feminin), Radu Paliciuc, Ionel Victor Petrache, Bogdan Cezar Sandu, Barîs Aktaş (la masculin); antrenor – Carmin Artemie Popa, fizioterapeut – Robert Mihai Bunea, oficial de echipă – Mihai Cristian Văcărescu;

Box (10 sportivi): Maria Claudia Nechita, Lenuţa Lăcrămioara Perijoc, Paul Andrei Arădoaie, Alberto Cristian Florin Biro, Vasile Gheorghe Suciu, Marian Piţa, Marian Gabriel Şchiopu, Mihai Nistor, Robert Eusebiu Jitaru, Cosmin Petre Gîrleanu; antrenori – Valentin Vrânceanu, Dumitru Dorobanţu, Virgil Făşie, Adrian Lăcătuş; medic – Cristian Georgică Celea;

Ciclism (4 sportivi): Marius Cristian Petrache, Valentin Pleşea, Serghei Ţvetcov, Eduard Michael Grosu; antrenor – Georgios Georgiadis;

Fotbal pe plajă (11 sportivi): Gheorghe Andrescu, Alin Gheorghe Bugălă, Liviu Valentin Croitoru, Claudiu Constantin Della, Valentin Dumitrică, Ionuţ Florea, Marian Măciucă, Andrei Paul Neag, Iulian Augustin Răvoiu, Cristian Emil Vîrtan, Daniel Zaharia; antrenor – Mihnea Marsilian Totan, masori – Nicolae Koposcsuk, Cornel Mateiaşi; oficial de echipă – Ciprian Constantin Paraschiv;

Gimnastică artistică (1 sportivă): Denisa Maria Golgotă; antrenor – Valerian Nicolae Forminte;

Gimnastică aerobică (5 sportivi): Andreea Bogati, Dacian Nicolae Barna, Gabriel Bocşer, Dorin Marian Broţei, Mihai Alin Popa; antrenori – Maria Fumea, Constantina Mădălina Cioveie; asistent medical – Petra Teleman;

Gimnastică ritmică (1 sportivă): Andreea Cristina Verdeş; antrenor – Cătălina Tatiana Radu;

Judo (13 sportivi): Andreea Ştefania Chiţu, Elena Monica Ungureanu, Ştefania Adelina Dobre, Alexandra Maria Pop, Corina Oana Ştefan, Loredana Ohâi, Alexandra Cristina Mazilu, Alexandru Constantin Raicu, Ioan Vlad Vişan, Vlăduţ George Simionescu, Mircea Alexandru Croitoru, Marcel Cercea, Luca Mihai Kunszabo; antrenori – Florin Bercean, Simona Marcela Richter, Kohei Oishi; medic – Gabriela Mirela Pop; masor – Ştefan Sumandea;

Kaiac-canoe (13 sportivi): Livia Adina Căle, Aurelian Mădălin Ciocan, Roxana Petronela Ciur, Elena Meroniac, Laura Georgiana Pleşca, Iuliana Andreea Ţăran, Tania Valeria Virijac, Leonid Valentin Carp, Cătălin Chirilă, Victor Mihalachi, Constantin Mironescu, George Săndulescu, Florin Ionuţ Vlase; antrenori – Florin Popescu, Petru Claudiu Ciur, Ionel Raţă; medic – Ioan Stoian; asistent maseur – Florin Crauciuc;

Karate (1 sportiv): Bogdan Marian Florin Gogoloşi; antrenor – Paul Florian Popa;

Lupte (12 sportivi): Lupte feminin – Alexandra Nicoleta Anghel, Cătălina Axente, Kriszta Tunde Incze, Maria Alexandra Cioclea, Suzana Georgiana Şeicariu; lupte greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu, Răzvan Arnăut, George Vlad Mariea; lupte libere – Rareş Daniel Chintoan, Andrei Dukov, Mihai Nicolae Palaghia, Maxim Vasilioglo; antrenori – Nikolay Ilich Stoyanov, Anton Arghira, Petrică Cărare, Anatolie Ilarionovitch Guidea; medic – Adriana Camelia Limona; masor – Marcela Scorţeanu; oficial de echipă – Alin Grigore;

Sambo (9 sportivi): Daniela Mihaela Chiss, Diana Alexandra Kovacs, Daniela Poroineanu, Codrina Mihaela Ionescu, Anda Mihaela Vâlvoi, Lorena Alexandra Podelenczki, Alina Petronela Păunescu, Gabriel Ştefăniţă Rîmă, Laszlo Zsolt Szoke; antrenori – Viorel Gâscă, Robert Alexandru Andreescu; maseur – Marian Dan Ciupitu;

Tenis de masă (6 sportivi): Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro, Bernadette Cynthia Szocs, Ovidiu George Ionescu, Cristian Pletea, Hunor Janos Szocs; antrenori – Viorel Filimon, Andrei Filimon; oficial de echipă – Mihaela Adriana Zamfir;

Tir cu arcul (1 sportivă): Beatrice Mikloş; antrenor, Viorel Hăbian;

Tir sportiv (6 sportivi): Roxana Delia Bonte, Laura Georgeta Coman, Adela Dohotaru, Roxana Sofia Mikloş, Roxana Georgiana Sidi, Alin George Moldoveanu; antrenori – Olimpiu Florin Marin, Daniela Cohanciuc, Marin Cărbunaru, Florin Baban.

* PROGRAMUL TV, vineri, 14.06.2019:
10,30 Ciclism, Eurosport 2 Turul Ungariei
11:50 Scrimă, Eurosport 2 Campionatele Asiei: Tokyo
12:00 Tenis, WTA, Digi 4 Turneul din Hertogenbosch
13:00 Tenis, WTA, Digi 2 Turneul din Nottingham
17:00 Ciclism, Eurosport Criteriul Dauphine