* Polonia este ca si calificata in semifinalele Campionatului european de fotbal U21, dupa ce a obtinut a doua victorie in grupa A, de data aceasta in fata Italiei, de care a dispus la limita, 1-0, prin golul marcat de Krystian Bielik (min. 40), la Bologna, pe arena mussoliniana care se apropie de implinirea centenarului de la construire.

Polonezii au castigat primul meci al grupei cu 3-2 in fata Belgiei, beneficiind, de asemenea, de aportul sistemului VAR, care a anulat un gol egalizator al italienilor. La ei acasa, asa ca va dati seama ce inventie formidabila este aceasta scula, pe care noi nu reusim sa o adoptam…

* Tot miercuri, in aceeasi grupa, la Reggio Emilia, Spania si-a pastrat sansele intacte, dupa ce a dispus de Belgia cu 2-1 (1-0), astfel ca se poate bate chiar pentru primul loc in fata Poloniei, in timp ce Italia trebuie sa lase Belgia cu tolba goala, dupa 2 infrangeri deja.

Ibericii au inscris prin Dani Olomo (min.7) si Pablo Fornals (89), golul belgienilor fiind  opera lui Sebastian Bornauw, in minutul 24.

Asadar, clasamentul la zi, dupa 2 runde, se prezinta astfel in grupa A:
1. Polonia 6 puncte (4-2)
2, Italia 3 puncte (3-2)
3. Spania 3 puncte (3-4)
4. Belgia – 0 puncte (3-5)

* In Copa America s-a stabilit azi noapte prima echipa calificata in sferturile de finala, aceasta fiind Columbia, care a intrecut cu scorul de 1-0 (0-0) Qatarul, intr-un meci din grupa B, la Sao Paulo, decis abia in minutul 86, cand a inscris Duvan Zapata.

*In schimb, una dintre favoritele dintotdeauna la trofeu, Argentina, pare deja eliminata din cursa, dupa ce a agonisit un singur punct din 2 meciuri in aceeasi grupa. Punctul a fost castigat dupa 1-1 (1-0) cu Paraguay.

Scorul a fost deschis de Richard Sanchez, in minutul 37, Leo Messi egaland prin penalty (acordat dupa consultarea VAR) in minutul 57. Argentinienii au trecuta pe langa infrangere, dupa ce in minutul 62 paraguayanul Derfis Gonzalez a ratat un penalty.