Cu premii mai mari in medie cu 11,76 la suta, in total peste 50 milioane de euro, Turneul de Mare Slem de la Wimbledon a facut, vineri, prima operatiune importanta pentru competitia care va debuta luni, urmand sa se incheie pe 14 iulie – s-au tras la sorti tablourile de simplu.

Astfel, cele 6 romance, aproape de record absolut, de pe tabloul principal, 3 de drept (Halep, Buzarnescu, Cirstea), doua calificate (Bogdan, Ruse) si una cu wild-card (Niculescu) vor juca in primul tur astfel:
Simona Halep – Aliaksandra Sasnovici
Mihaela Buzărnescu – Jessica Pegula
Monica Niculescu – Andrea Petkovic
Sorana Cîrstea – Amanda Anisimova
Ana Bogdan – Johanna Konta
Gabriela Ruse – Julia Goerges

Favorita nr. 7, Simona Halep este pe partea de jos a tabloului, cea a fostei lidere Naomi Osaka, pe care ar putea-o intalni in sferturi. Ea are de aparat 130 puncte, primite pentru ca a ajuns anul trecut in turul 3.

* Singurul roman de pe tabloul de simplu masculin, Marius Copil (84 ATP) va juca in primul tur cu argentinianul Guido Pella, favorit nr. 26, acelasi ca si in ierarhia ATP.

* Cum spuneam, premiile in bani de anul acesta au crescut cu 11,76 la suta, iar sumele sunt cu adevarat apetisante spre tentante si chiar exceptionale. Judecati si dvs, le dau incepand cu primul tur, in lire sterline: 45.000/72.000/111.000/176.000/294.000/598.000/1.175.000/2.350.000.

Ei, ce ziceti: pentru invingator, ca sa traducem si in alte monede, 2.983.748 in dolari si 2.645.874 in euro.

Cat priveste punctele acordate, tot in aceeasi ordine, ele sunt 10/70/130/240/430/780/1.300 si 2.000, la baieti fiind diferite, in afara celor pentru invingator, care sunt tot 2.000, cuantumul este 10/45/90/180/360/720/1.200.

Sa tot lupti, dar poate cel mai important lucru la Wimbledon este ca atmosfera este una cu totul speciala, iar traditia striga din toate partile, doar suntem la editia 133!

* Mihaela Buzarnescu si germana Anna-Lena Friedsam, admise in ultimul moment, prin forfait-ul Jelenei Ostapenko in optimi, nu lasa deloc sansa sa treaca pe langa ele la Eastbourne, calificandu-se in semifinalele probei de dublu, dupa ce au invins fara emotii, chiar surprinzator de usor, cu 6-2, 6-1, perechea Arina Sabalenka/Daiana Iastremska (Belarus/Ucraina).

Viitoarele adversare, din penultimul act, probabil tot vineri, dar mai spre seara, vor fi surorile taiwaneze Hao-Ching Chan si Latisha Chan.

* In cealalta semifinala, romancele Simona Halep si Raluca Olaru nu au avut nervii tari precum ai veteranelor Kristen Flipkens (Belgia)/Bethanie Mattek-Sands, care au reusit sa castige cu 6-7 (4), 6-2, 10-8, dupa ce in match-tie-break Simona si Raluca au condus cu 8-5, iar la serviciu se afla Simona pentru 2 puncte!

Sa remarcam ca meciul a avut loc pe arena centrala, plina ochi, fiind transferat aici de pe un teren mai marginas din grija pentru spectatori, care au aflat, abia asezati in tribune, ca nu pot urmari semifinala turneului feminin dintre Angelique Kerber si Ons Jabeur, aceasta din urma declarand forfait din cauza accidentarii suferite cu o zi in urma, in fata lui Alize Cornet, pe care a eliminat-o cu ultimele resurse, etalate in ultimele 2 ghemuri…

Pentru participarea in semifinale, premiile si bonusul sunt de 15.925 de dolari si cate 185 de puncte WTA.

* S-a stabilit si programul Ligii 1 la fotbal, prima etapa fiind programata peste doua saptamani, pe 12-15 iulie. Iata meciurile primei etape:
CFR Cluj – Politehnica Iasi
Universitatea Craiova – Academica Clinceni
Viitorul – Dinamo
Gaz Metan – Târgoviste
FCSB – Hermannstadt
Voluntari – Sepsi
Astra – Botosani

* PROGRAMUL TV, sambata, 29.06.2019:
02:00 Fotbal, Copa America Eurosport Columbia – Chile
08:00 Snooker Eurosport CM: Wuxi, China
10,00 Jocurile Europene de la Minsk TVR 1 Tenis de masa F, echipe, finala
14,00 Jocurile Europene de la Minsk TVR 2 Gimnastica, finale
14:30 Tenis, WTA/ATP Digi 1 Turneul din Eastbourne
16,00 Jocurile Europene de la Minsk TVR HD – Box, finale
16:00 Formula 1, Calificări Digi 2 Marele Premiu al Austriei
17,00 Jocurile Europene de la Minsk TVR 1, TVR HD – Fotbal plaja, finale
17,00 Jocurile Europene de la Minsk TVR HD – Tenis de masa M, finale
19,45 Jocurile Europene de la Minsk TVR HD lupte, finale
22:00 Fotbal, Copa America Eurosport Uruguay – Peru

Advertisements