Favoritele nr. 15 ale probei de dublu feminin din cadrul turneului de Mare Slem de la Wimbledon, romancele Monica Niculescu si Irina Begu au obtinut o dificila, dar logica, meritata calificare in turul secund, dupa ce au eliminat o pereche remarcabila, Daria Kasatkina/Anette Kontaveit (Rusia/Estonia), cu 3-6, 6-4, 6-2.

Dupa un inceput dificil, explicabil prin faptul ca Niculescu abia ce incheiase meciul pierdut cu Mertens la simplu, cuplul roman si-a demonstrat valoarea, precum si omogenitatea, fiind unul dintre cele mai sudate in vanzoleala din aceasta proba, asigurandu-si cate 130 puncte WTA si un bonus financiar de 19.000 lire sterline. Beneficii pe care le pot imbunatati in turul secund, cand romancele vor intalni perechea Xinyun Han (China)/Oksana Kalasnikova (Georgia).

Celelalte prezente romanesti de joi din probele de dublu nu s-au soldat cu acelasi deznodamant fericit, fiind inregistrate urmatoarele rezultate: Danielle Collins/Bethanie Mattek-Sands (SUA)-Andrea Mitu/Pauline Permentier (Franta) 6-4, 6-2; Andy Murray (Marea Britanie)/Pierre-Hugues Herbert (Franta)-Marius Copil/Ugo Humbert (Franta) 6-4, 1-6, 6-4, 6-0.

In proba de simplu feminin, americanca Serena Williams s-a calificat in cele din urma in turul 3, dar a trecut cu dificultate de cvasi-necunoscuta slovena Kaja Juvan, cu 2-6, 6-2, 6-4, si va avea dificultati mai departe, intrucat in continuare va avea o adversara in forma foarte buna, germanca Julia Goerges.

Alte rezultate din turul secund, unele fiind deja inserate aici inca de joi:
Alison Riske (SUA) – Ivana Jorovic (Serbia) 6-2, 6-7 (3/7), 9-7
Belinda Bencic (Elvetia/N.13) – Kaia Kanepi (Estonia) 6-3, 6-1
Julia Goerges (Germania/N.18) – Varvara Flink (Rusia) 6-1, 6-4
Carla Suarez (Spania/N.30) – Pauline Parmentier (Franta) 7-6 (7/2), 7-6 (7/4)
Kiki Bertens (Olanda/N.4) – Taylor Townsend (SUA) 3-6, 7-6 (7/5), 6-2
Barbora Strycova (Cehia) – Laura Siegemund (Germania) 6-3, 7-5
Qiang Wang (China/N.15) – Tamara Zidansek (Slovenia) 6-1, 6-2
Johanna Konta (Marea Britanie/N.19) – Katerina Siniakova (Cehia) 6-3, 6-4
Magda Linette (Polonia) – Amanda Anisimova (SUA/N.25) 6-4, 7-5

* La Napoli au inceput intrecerile Universiadei de vara, competitie ajunsa la editia a 30-a, la care participa pana pe 14 iulie peste 12.000 de sportivi studenti, la 18 discipline, Romania prezentanta cu 86 de concurenti in 10 sporturi.

Inca din prima zi de intreceri am reusit, iata, sa pastram traditia succeselor la aceasta competitie studenteasca, obtinand prima medalie, una de bronz, prin sabrerul Razvan Ursachi, cu un parcurs meritoriu: 15-14 cu italianul Dario Cavaliero in optimi, 15-14 in sferturi cu gruzinul Mikheli Mardaleishvili, pierzand insa in semifinale, cu 10-15, la germanul Frederic Kindler.

* PROGRAMUL TV, sambata, 06.07.2019:
10:00 Motociclism Eurosport CM: Germania
13:00 Ciclism Eurosport Turul Franței
13:00 Superbike Eurosport 2 CM: Donington
18:35 Tenis Eurosport Turneul de la Wimbledon
19:25 Gimnastica Eurosport 2 Universiada de la Napoli
20:00 Fotbal, Supercupa României Digi 1, Telekom 1, Look CFR Cluj – Viitorul

Advertisements