* Cum era de asteptat, Brazilia a cucerit Copa America pe care a organizat-o, invingand in fnala de la Rio de Janeiro, de pe Maracana (70.000 spectatori) cu 3-1 (2-1)  Peru, prin golurile inscrise de Everton (15), Jesus (45+3) si Eicharlison (90), respectiv Paolo Guerrero (44, din penalty).

Acest al 9-lea trofeu, dar venit abia la 12 de ani de la precedentul, a fost obtinut cu un succes mai greu decat in meciul inaugural, tot cu Peru, pe 22 iunie, cand fotbalistii carioca si paulista au surclasat incasii cu 5-0.

Totul e bine cand se termina cu bine, desi turneul incepuse cu tribunele aproape goale, iar tehnologia VAR a fost un veritabil cosmar pentru organizatori, fiind mai mult defecta. Oricum, jucatorii echipelor calificate in faza a doua evolueaza in special la cluburi europene, pentru multi parand o corvoada inca o luna de competitie…

* Cum-necum, bravii organizatori ai Turului ciclist al Sibiului au dus la bun sfarsit editia a 9-a a competitiei din calendarul UCI, destul de bine cotata, 2.1, dar in absenta cvasi-totala a ciclismului romanesc pe sosea, echipa reprezentativa, inscrisa cu doar 4 rutieri (prima palma, nu suntem in stare sa adunam 6 ciclisti cat de cat competitivi) incheind intr-un singur reprezentant, fostul moldovean Serghei Tvetcov, care a incheiat in final locul 5.

Ceilalti 3, Eduard Grosu, Marius Petrache si Dan Babaita fie au abandonat, ultimii doi chiar din prima etapa, sa nu se mai chinuie, fie, cazul lui Grosu, dupa ce in etapa a doua a venit dupa incheierea timpului de control, agale, cam cu 25 km/h…

In fine, am mai avut ciclisti sub drapel romanesc, doi la Team Novak, Eduard Novak, ditamai presedintele federatiei, care a pus picioarele jos dupa cativa kilometri, sfidator chiar, si Lorant Balazsi, abandonat si el, precum si cativa tineri de la o echipa continentala (liga a 3-a), Giotti Victoria – Palomar, dintre care s-a remarcat tanarul Emil Dima, care a incheiat Turul pe locul 18.

De la aceeasi echipa, cu sediul in Italia, unde poate participa la curse, ca aici federatia condusa de Novak se ocupa cu interesele proprii ale sefului, s-a remarcat un italian, Riccardo Stacchiotti, invingator in ultima etapa, a 4-a, Sibiu-Sibiu, cronometrat pe 169,5 km in 3h52’54”, care a castigat si tricoul clasamentului pe puncte.

Editia a 9-a a fost castigata de costaricanul Kevin Rivera, de la Androni Giocattoli – Sidermec, urmat la 17″ de coechipierul lui, columbianul Daniel Munoz, pe locul 3 la general clasandu-se croatul Radoslav Rogina, la 39″.

Pe echipe, evident primul loc a fost ocupat de Androni, Giotti fiind pe 13, in timp ce plutonul de 15 echipe a fost incheiat, glorios, de Team Novak, cu o intarziere de 1h22′, in doar 4 etape, alta dovada a abordarii la limita boicotului din partea singurei formatii Pro-continentale din tara noastra. Avand doar un rutier in pluton, echipa Romaniei nu exista in aceasta ierarhie!

Sa speram ca anul viitor, cand este programata editia aniversara, a 10-a, sa avem o alta participare, un alt mod, mai responsabil, de a aborda lucrurile intr-o asemenea competitie, atat de rara in calendarul international al ciclismului nostru. Iar organizatorii sa fie respectati asa cum se cuvine pentru eforturile lor de a tine vie pasiunea pentru ciclism, in pofida bataii de joc federale!

* In asteptarea meciului Simona Halep-Cori Gauff, programat astazi, cam de la ora 16,30, pe terenul 1, va prezint programul complet al optimilor de finala ale probelor de simplu, feminin si masculin, de la Wimbledon:

Ashleigh Barty – Alison Riske
Serena Williams – Carla Suarez Navarro
Barbora Strykova – Elise Mertens
Johanna Konta – Petra Kvitova
Elina Svitolina – Petra Martic
Karolina Muchova – Karolina Pliskova
Simona Halep – Cori Gauff
Shuai Zhang – Dayana Yastremska

Iata tabloul optimilor de la masculin:
Novak Djokovic – Ugo Humbert
David Goffin – Fernando Verdasco
Guido Pella – Milos Raonic
Bautista Agut – Benoit Paire
Sam Querrey – Tenys Sandgren
Joao Sousa – Rafael Nadal
Key Nishikori – Mikhail Kukushkin
Matteo Berrettini – Roger Federer

La feminin, in ultimele 16 jucatoare ramase in cursa, doar 6 mai sunt din Top 10, adica Barty, Pliskova, Kvitova, Halep, Svitolina si Serena Williams, detinatoarea, Angelique Kerber, fiind eliminata inca din turul 2, iar la masculin – doar 4, adica primii 3, Djokovic, Federer si Nadal, precum si niponul Kei Nishikori.

* PROGRAMUL TV, marti, 09.07.2019:
13:00 Ciclism, Eurosport Turul Franței
13,30 Tenis, Eurosport 2 Turneul de la Wimbledon
16,00 Fotbal, tur preliminar Liga Campionilor, Digi 1, Look+ Astana-CFR Cluj
18:30 Atletism, Eurosport 2 Universiada de la Napoli
19:00 Tenis, Eurosport Turneul de la Wimbledon
20:30 Atletism Eurosport Eurosport Concurs Premium: Lucerna