* Ajunsa in sferturile de finala ale turneului WTA International de la Jurmala, Patricia Tig a muncit cu onoare si pricepere, in fata favoritei nr. 6, locul 64 in lume, rusoaica Anastasia Potapova, care a castigat cu noroc, cu 6-4, 0-6, 6-4.

Insa ceea ce este imbucurator este ca Patricia a intrat bine in ritmul de circuit, tinand pasul cu jucatoare aflate in plina activitate, mult mai bine clasate. Forma vine, increderea la fel, o data cu competitia.

* Pana la 2 noaptea am stat sa vad cum se chinuie Irina Begu in turul secund la Palermo, asa ca pot spune cu mana pe inima ca mi-am umplut noaptea de nervi, bucuresteanca fiind invinsa de italianca Jasmine Paolini, cu 6-4, 5-7, 7-6 (7-4), dupa 3 ore de aiureala fara cap si fara coada.

Poate astfel se explica si de ce la US Open avem cele mai putine jucatoare pe tabloul principal, dar si cele mai multe in calificari din ultimul deceniu, nivelul jucatoarelor noastre, cu stralucita exceptie a Simonei Halep, aflandu-se in cadere libera. Evident, nu pe ele le acuza cineva, ci sistemul dat peste cap de un dolce far niente care a napadit federatia de tenis de vreun deceniu incoace, de la inflorirea actualei generatii…

* Nici in lumea a treia a fotbalului, iata ca nu pierdem nici o ocazie sa ne facem de ras, marea realizare a fotbalului romanesc, FC Viitorul Ovidiu-Hagi, fiind invinsa cu 6-3 de belgienii de la Gent, dupa ce la pauza a fost 5-1 pentru gazde.

Este vorba, poate ati uitat, de o echipa adunata in pripa, Gent nefiind calificata in preliminariile Europa League, fiind adusa in ultimul moment de la masa (mai degraba la micul dejun) de descalificarea, pentru trucare de meciuri, a Mekelen, de catre federatia belgiana. Despre faptul ca Viitorul a vandut mai mult de jumatate dintre titulari dupa cucerirea Cupei, nu mai are rost sa vorbim, e obisnuinta!

Asta ca sa vedem despre ce este, de fapt, vorba… In fine, golurile au fost
marcate de Nana Asare (4), Brecht Dejaegere (13), Yuya Kubo (35, 45) şi Roman Iaremciuk (42 – penalty, 50), respectiv de fundasii (sic!) Sebastian Mladen (21), Bogdan Tiru (56, 61).

* Iar ca sa fie aiureala completa, va amintesc, de asemenea, ca TVR, care plateste pentru batut campii politicii partizane unor “realizatori” zeci de mii de euro, nu a avut 25.000 de euro sa plateasca drepturile, asa ca in ultimul moment a dat imaginile National TV. Te doare mintea, televiziunea NATIONALA, adica a tuturor, care are un buget din bani publici cat Bucurestiul, nu poate livra un meci de fotbal. Ei, daca se ducea doamna director general, ca la Minsk, poate aveam o sansa!

* In rest, FCSB a invins cu 3-0 (0-0) armenii de la Alashkert FC (ma scuzati, nu auzisem de chestia asta pana acum…), prin golurile reusite in repriza a doua de Tanase (60), Cristea (68) si Coman (81), un glumet spunand la pauza ca probabil Gigi Becali nu a avut semnal la telefon in prima repriza, sa-i dea indicatii lui Bogdan Andone, dupa care s-o fi descurcat cu amicii de la televiziuni…. Iar Universitatea Craiova a terminat nedecis, 0-0, la Budapesta, cu Honved.

Meciurile au fost pentru prima mansa a turului preliminar 2 al Europa League, iar pentru a vedea cu cine avem de-a face nimic nu-i mai graitor decat o trecere in revista a celorlalte rezultate, cu nume de echipe de a caror existenta aflam acum, incantati. Distractie placuta la exercitiile de geografie generala si de dictie:

FC Ararat-Armenia Erevan (Armenia) – Lincoln FC (Gibraltar) 2-0
HB Torshavn (Feroe) – Linfield Belfast (Irlanda de Nord) 2-2
Skendija 79 (Macedonia de Nord) – F91 Dudelange (Luxemburg) 1-2
FC Santa Coloma (Andorra) – FC Astana (Kazahstan) 0-0
Tre Penne (San Marino) – Suduva Marijampole (Lituania) 0-5
Slovan Bratislava (Slovacia) – Feronikeli (Kosovo) 2-1
Piunik Erevan (Armenia) – FK Jablonec (Cehia) 2-1
FK Ventspils (Letonia) – Gzira United (Malta) 4-0
Qabala FK (Azerbaidjan) – Dinamo Tbilisi (Georgia) 0-2
AEK Larnaca (Cipru) – Levski Sofia (Bulgaria) 3-0
KF Partizani Tirana (Albania) – FC Sheriff Tiraspol (R. Moldova) 0-1
FC Utrecht (Olanda) – NK Zrinjski (Bosnia) 1-1
Cihura Sacihere (Georgia) – Aberdeen FC (Scoţia) 1-1
Honved Budapesta (Ungaria) – Universitatea Craiova (România) 0-0
Haugesund (Norvegia) – Sturm Graz (Austria) 2-0
Lechia Gdansk (Polonia) – Broendby IF (Danemarca) 2-1
FK Molde (Norvegia) – FK Cukaricki (Serbia) 0-0
Arsenal Tula (Rusia) – Neftci Baku (Azerbaidjan) 0-1
Yeni Malatyaspor (Turcia) – Olimpija Ljubljana (Slovenia) 2-2
Flora Tallinn (Estonia) – Eintracht Frankfurt (Germania) 1-2
Mlada Boleslav (Cehia) – Ordabasî Şimkent (Kazahstan) 1-1
Alaşkert FC (Armenia) – FCSB (România) 0-3
Şahtior Soligorsk (Belarus) – Esbjerg fB (Danemarca) 2-0
ŢSKA Sofia (Bulgaria) – NK Osijek (Croaţia) 1-0
Hapoel Beer Sheva (Israel) – Kairat Almatî (Kazahstan) 2-0
Lokomotiv Plovdiv (Bulgaria) – Spartak Trnava (Slovacia) 2-0
Gap Connah’s Quay (Ţara Galilor) – Partizan Belgrad (Serbia) 0-1
IFK Norrkoeping (Suedia) – FK Liepaja (Letonia) 2-0
MOL Fehervar FC Szekesfehervar (Ungaria) – FC Vaduz (Liechtenstein) 1-0
Piast Gliwice (Polonia) – Riga FC (Letonia) 3-2
FC Lucerna (Elveţia) – KI Klaksvik (Feroe) 1-0
KAA Gent (Belgia) – FC Viitorul Constanţa (România) 6-3
DAC Dunajska Streda (Slovacia) – Atromitos (Grecia) 1-2
Aris Salonic (Grecia) – AEL Limassol (Cipru) 0-0
Jeunesse Esch (Luxemburg) – Vitoria Guimaraes (Portugalia) 0-1
AZ Alkmaar (Olanda) – BK Haecken (Suedia) 0-0
NK Domzale (Slovenia) – Malmoe FF (Suedia) 2-2
Glasgow Rangers (Scoţia) – Progres Niederkorn (Luxemburg) 2-0
Buducnost Podgorica (Muntenegru) – Zaria Lugansk (Ucraina) 1-3
RC Strasbourg (Franţa) – Maccabi Haifa (Israel) 3-1
Wolverhampton Wanderers (Anglia)-Crusaders Belfast (Irlanda de Nord) 2-0
Torino FC (Italia) – Debrecen VSC (Ungaria) 3-0
Legia Varşovia (Polonia) – KuPS Kuopio (Finlanda) 1-0
Espanyol Barcelona (Spania) – Stjarnan (Islanda) 4-0
Shamrock Rovers Dublin (Irlanda) – Apollon Limassol (Cipru) 2-1
Valur Reykjavik (Islanda) – Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 1-1

* PROGRAMUL TV, sambata, 27.07.2019:
10:55 Snooker Eurosport 2 Mastersul de la Riga
12:00 Tenis, ATP Digi 2 Turneul din Gstaad
14:00 Fotbal, Bundesliga 2 Digi 3 Dynamo Dresda – Nurnberg
14:25 Ciclism Eurosport Turul Franței
14:30 Tenis, ATP Digi 4 Turneul din Hamburg
16:00 Formula 1, Calificări Digi 1, Telekom 1 Marele Premiu al Germaniei
16:30 Fotbal, Bundesliga 2 Digi 3 Holstein Kiel – Sandhausen
17:00 Tenis, WTA Digi 2 Turneul din Jurmala
18:00 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 1, Look Gaz Metan – Sepsi
19:20 Sărituri cu schiurile Eurosport 2 Marele Premiu de Vară: Hinterzarten
19:30 Tenis, WTA Digi 3, Digi 2 Turneul din Palermo
21:00 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 1, Look CFR Cluj – Dinamo

Advertisements