Prevazuta initial pe traseul Jaworzno – Kocierz, de 173,3 km, etapa a 4-a a Turului ciclist al Poloniei a fost neutralizata, redusa la 133 km, parcursi cu echipele in linie de-a latul soselei, echipa Lotto Soudal oprindu-se cu 10 m in fata arcului care marca sosirea, pe care era scris numele fostului lor coleg, Bjorn Lambrecht, mort cu o zi in urma, dupa un accident in cursa.

De altfel, din fotografie se vede cum cei 5 rutieri de la formatia belgiana s-au oprit exact peste numarul “143” scris pe sosea, cel purtat de regretatul ciclist in aceasta cursa, ultimul pe care acesta l-a avut pe echipamentul de rutier, si-au scos castile, ca si restul componentilor plutonului si caravanei Turului Poloniei.

Belgianul Bjorn Lambrecht a decedat dupa o cazatura tragica in etapa a 3-a a Turului ciclist al Poloniei, programata intre Chorzów si Zabrze luni. Ciclistul de 22 de ani a fost transportat cu ambulanta la un spital din apropiere, la Rybnik, dar a incetat din viata in timpul unei operatii prin care doctorii voiau sa-l salveze.

El era doar in al doilea an de profesionism, fiind la al doilea sezon in echipa de World Tour Lotto Soudal, reusind anul trecut sa-si treaca in palmares o victorie, etapa in Turul Fiordurilor, din Norvegia. In recentul Tur al Frantei a terminat pe un extraordinar loc secund in clasamentul tinerilor, al tricoului alb, dupa castigatorul Marii Bucle, Egan Bernal, anuntandu-se o mare speranta a ciclismului belgian.

Nascut la Ghent pe 2 aprilie 1997, Bjorn Lambrecht era un rutier bine construit pentru cursele de o zi, era campion de juniori si de tineret al Belgiei, dar si cursa rezervata tinerilor sub 23 de ani pe traseul Liege-Bastogne-Liege. Anul acesta incepuse formidabil sezonul de curse pe etape, cucerind tricoul alb in Criterium Dauphine, isprava confirmata, cum spuneam, in Turul Frantei. In sezonul de primavara a fost pe un onorant loc 4 in Fleche Wallone, precum si pe 6, patru zile mai tarziu, in Amstel Gold Race.