* Simona Halep isi continua cursa spre al treilea trofeu Roger Cup, calificandu-se in sferturile de finala la Toronto, dupa doar 1h07′ de joc si scor clar, 6-2, 6-1, in fata rusoaicei Svetlana Kuznetova, o victorie reconfortanta dupa chinurile din ziua precedenta.

Miercuri noaptea, dupa epuizantul meci al Simonei cu Jennifer Brady, incheiat cu tie-break in decisiv, scriam ca dupa o asemenea proba de tenacitate poate continuarea turneului va fi usurata tocmai de trecerea acestei cumpene.

Apoi mi-am amintit ca si la Wimbledon, cel mai greu meci al Simonei Halep a fost in turul 2, singurul in care a dat un set, in fata… Mihaelei Buzarnescu. Probabil exista anumite resorturi care se relaxeaza, altele care se intind, iesind de aici jocul perfect, asa cum a fost cel cu Kuznetova.

Deocamdata, Halep are 190 puncte WTA si un bonus in bani de 60.455 dolari, iar urmatoarea adversara va fi invingatoarea partidei dintre Maria Bouzkova si Jelena Ostapenko, programat oricum dupa cea a Simonei de joi.

* Amanat din cauza ploii, la fix ca sa ne vedem si noi serialele de joi (rima involuntara), meciul de pe Central programat inaintea celui dintre Simona si Kuznetova, tot pentru public numeros, a fost cel mai lung de pana acum, intre canadianca de origine romana (dubla galerie…) Bianca Andreescu si olandeza Kiki Bertens (favorita 5), care s-a incheiat cu victoria Biancai, cu scorul de 6-1, 6-7 (7), 6-4!

Partida-maraton, de 3 ore si 29 de minute, care o duce pe Bianca Andreescu in sferturile de finala, la a treia victorie de ecou (Bouchard, Kasatkina), marcandu-i, totodata, revenirea in forta din pauza cauzata de accidentarea la umar, de la Roland Garros.

* In alte meciuri care au apucat sa se termine pana la cel al Simonei, Karolina Pliskova a invins-o cu 6-3, 7-5 pe Anett Kontaveit, iar Sofia Kenin a eliminat-o cu 6-2, 6-2 pe Daiana Iastremska.

* In turneul Masters 1000, care se disputa pentru trofeul masculin Rogers Cup, anul acesta, in alternanta stiuta, la Montreal, in proba de dublu, cuplul
Rajeev Ram (SUA)/Joe Salisbury (Marea Britanie) a invins, in optimi, perechea romano-olandeza Horia Tecau/Jean Julien Rojer, 6-3, 7-6 (6).

* In prima mansa, joi seara, a turului 3 preliminar contand pentru Europa League, echipele romanesti ramase in cursa au inregistrat un mare zero, U Craiova si la puncte, fiind invinsa acasa cu 2-0 de AEK Atena, in timp ce FCSB a incheiat la egalitate: 0-0 cu cehii de la Mlada Boleslav.

Pe arena fara spectatori, doar cu 2-3.000 de copii sub 14 ani ingaduiti de UEFA, craiovenii au cedat fara drept de apel in fata unei formatii aflata la primul meci oficial din acest sezon, atenienii marcand prin Matalos (61) si Livaja (85).

Cum Universitatea are stadionul suspendat, adica fara spectatori la meciurile acasa, pentru 3 meciuri, ne putem astepta ca abia prin 2021 sa mai ofere oltenilor partide in cupele europene. Daca fac o performanta – loc pe podium sau trofeu in Cupa Romaniei.